Trochu se to zadrhává

13. srpna 2012, 00:00 - (bor)
13. srpna 2012, 00:00

Pražský územní plán

Radní hlavního města minulý měsíc nepřijali žádnou z nabídek na přípravu nového pražského územního plánu. O zakázku za dvacet milionů korun projevily zájem dva subjekty – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a České vysoké učení technické v Praze. Oba uchazeči ale nedoložili všechny požadované dokumenty.

První jmenovaný, který se profiluje v propagaci, vzdělávání v oboru stavebnictví a souvisejících profesích, nesplnil více požadavků – výběrová komise mu vytkla například nedoložení odborných předpokladů k řešení projektu. Pražské ČVUT se diskvalifikovalo jen tím, že opomnělo přiložit výpis z rejstříku trestů.

Ondřej Boháč, poradce radního pro územní rozvoj Tomáše Hudečka (TOP 09), se neobává, že by práce na metropolitním plánu nabraly výrazné zpoždění. „Posune se to jen o měsíc. Vítěze soutěže mělo původně schválit zářijové zastupitelstvo, takto projedná výsledky nového tendru v říjnu,“ říká. Ostrý harmonogram přípravy metropolitního plánu, který byl plánován téměř po týdnech tak, aby se stihl dokončit v roce 2015, ostatně není potřeba. Novela stavebního zákona už totiž nepočítá s tím, že by v tomto roce plošně skončila platnost všech územních plánů a města a obce by musely do té doby dokončit nové. Nyní hrozí „jen“ to, že se Praha bude o něco déle potácet v současném stavu neustálých změn přežitého plánu z roku 1999.

Na metropolitním plánu bude oficiálně pracovat architekt Roman Koucký, kterému radní Hudeček od počátku naslouchá. Měl by se stát zaměstnancem Útvaru rozvoje města, zpracovatele územního plánu, a mít na starost speciální skupinu. Jméno tohoto architekta je ovšem spojováno i s nabídkou ČVUT. Boháč ale „dvojí angažmá“ architekta Kouckého odmítá. „Pan Koucký na ČVUT učí na fakultě architektury, garantem tendrovaného projektu je ale někdo jiný,“ vysvětluje. Plány radního Hudečka komplikuje spíše postoj ministerstva pro místní rozvoj, které na územní plánování dohlíží. Zdá se, že Praha bude mít nakonec místo jedné jednoduché plánovací dokumentace v měřítku 1 : 25 000 hned tři. Ministerstvo se totiž zatím nevzdalo myšlenky, že by Praha měla mít ještě podrobnější dokumentaci v měřítku 1 : 5000, a zároveň zatím nekývlo na návrh Prahy na zrušení existující nadřazené krajské dokumentace Zásady územního rozvoje v měřítku 1 : 100 000. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous (ODS) své pochybnosti sdělil písemně. Dopis adresovaný primátorovi dorazil na pražský magistrát právě v předvečer bouřlivého hlasování o pohřbení pět let připravovaného konceptu územního plánu a začátku tvorby nového díla.

l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Seznam chce spustit vlastní televizní stanici. Zažádal o licenci
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít