Tři cesty k průhlednosti

11. února 2013, 00:00 - (aju)
11. února 2013, 00:00

Anonymní akcie Transparentností se zaklíná každý politik, zvlášť když dojde řeč na veřejné zakázky. Jak vážně to čeští poslanci myslí, se ukáže tuto středu, až budou ve třetím čtení rozhodovat o firmách s anonymními vlastníky. Tedy o akciích na majitele, které kryjí korupční praktiky při zadávání kšeftů ze státních peněz.

Varianty jsou ve hře tři. Vládní návrh, který firmám s anonymními akciemi nařizuje, aby si zvolily jednu ze tří možností, jak se se svými akciemi vypořádat. Zaknihovat je v centrálním depozitáři, imobilizovat je u některé z bank nebo je změnit na akcie na jméno.

Druhou cestu prosazují Věci veřejné. Podle nich by se měl tento typ akcií zrušit.

Třetí cestou je pozměňovací návrh šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS), který by shodně s vládním návrhem zakázal vydávat nové akcie na majitele. Paušálně všechny firmy by ale ke změně nenutil. Jenom ty, které se budou chtít ucházet o veřejné zakázky. Jejich akcie by musely být buď zaknihovány v centrálním depozitáři, který má povinnost všechny operace s nimi archivovat, nebo by firma musela změnit formu na nějakou jinou, jejíž majitel je dohledatelný - jako je třeba společnost s ručením omezeným.

Důvod? Jednak náklady na změnu, které vládní návrh vyčísluje nejméně na 390 milionů korun. Jednak to, že změna akcií na jméno větší transparentnost nepřinese. Naroste jen počet bílých koní.

Některé organizace bojující proti korupci se obávají, že jde o oslabení postupu proti anonymním akciím, odborníci na daňovou správu a cenné papíry však variantu vítají.

„Návrh vnímám jako zpřísnění podmínek pro společnosti, které se ucházejí o peníze z peněz daňových poplatníků,“ říká Martin Aschenbrenner z advokátní kanceláře PRK Partners. „Z hlediska transparence a boje s korupcí to považuji za rozumný a užitečný návrh. Nenutí totiž existující společnosti, které nemají zájem účastnit se veřejných zakázek, k dodatečným transakčním nákladům,“ dodává.

Podobně hovoří Radek Havlíček z poradenské společnosti KMPG. „Ministerstvo spravedlnosti nakonec zvolilo přístup spočívající v povinné změně formy akcií u všech akciových společností, jejichž akcie mají podobu a formu listinných akcií na majitele. Návrh zákona nijak nezasahuje do veřejnoprávní regulace veřejných zakázek a přístupu k nim. Z tohoto pohledu pozměňovací návrh, který zasahuje jen firmy hodlající se účastnit veřejných zakázek, považujeme za krok správným směrem, neboť přesouvá těžiště řešení do oblasti veřejného práva, kam z logiky věci patří,“ míní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít