Tři cesty k průhlednosti

11. února 2013, 00:00 - (aju)
11. února 2013, 00:00

Anonymní akcie Transparentností se zaklíná každý politik, zvlášť když dojde řeč na veřejné zakázky. Jak vážně to čeští poslanci myslí, se ukáže tuto středu, až budou ve třetím čtení rozhodovat o firmách s anonymními vlastníky. Tedy o akciích na majitele, které kryjí korupční praktiky při zadávání kšeftů ze státních peněz.

Varianty jsou ve hře tři. Vládní návrh, který firmám s anonymními akciemi nařizuje, aby si zvolily jednu ze tří možností, jak se se svými akciemi vypořádat. Zaknihovat je v centrálním depozitáři, imobilizovat je u některé z bank nebo je změnit na akcie na jméno.

Druhou cestu prosazují Věci veřejné. Podle nich by se měl tento typ akcií zrušit.

Třetí cestou je pozměňovací návrh šéfa rozpočtového výboru Pavla Suchánka (ODS), který by shodně s vládním návrhem zakázal vydávat nové akcie na majitele. Paušálně všechny firmy by ale ke změně nenutil. Jenom ty, které se budou chtít ucházet o veřejné zakázky. Jejich akcie by musely být buď zaknihovány v centrálním depozitáři, který má povinnost všechny operace s nimi archivovat, nebo by firma musela změnit formu na nějakou jinou, jejíž majitel je dohledatelný - jako je třeba společnost s ručením omezeným.

Důvod? Jednak náklady na změnu, které vládní návrh vyčísluje nejméně na 390 milionů korun. Jednak to, že změna akcií na jméno větší transparentnost nepřinese. Naroste jen počet bílých koní.

Některé organizace bojující proti korupci se obávají, že jde o oslabení postupu proti anonymním akciím, odborníci na daňovou správu a cenné papíry však variantu vítají.

„Návrh vnímám jako zpřísnění podmínek pro společnosti, které se ucházejí o peníze z peněz daňových poplatníků,“ říká Martin Aschenbrenner z advokátní kanceláře PRK Partners. „Z hlediska transparence a boje s korupcí to považuji za rozumný a užitečný návrh. Nenutí totiž existující společnosti, které nemají zájem účastnit se veřejných zakázek, k dodatečným transakčním nákladům,“ dodává.

Podobně hovoří Radek Havlíček z poradenské společnosti KMPG. „Ministerstvo spravedlnosti nakonec zvolilo přístup spočívající v povinné změně formy akcií u všech akciových společností, jejichž akcie mají podobu a formu listinných akcií na majitele. Návrh zákona nijak nezasahuje do veřejnoprávní regulace veřejných zakázek a přístupu k nim. Z tohoto pohledu pozměňovací návrh, který zasahuje jen firmy hodlající se účastnit veřejných zakázek, považujeme za krok správným směrem, neboť přesouvá těžiště řešení do oblasti veřejného práva, kam z logiky věci patří,“ míní.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít