Trh je nutno pročistit

07. dubna 2015, 00:00 - Petr Weikert
07. dubna 2015, 00:00

Životní pojištění se přestalo prodávat i kvůli nekvalitním prodejcům a honbě za provizemi

Pojišťovny rozhodně musejí převzít více odpovědnosti za to, co klient dostává.

Musí se změnit způsob odměňování zrostředkovatelů, což znamená dávat odměnu jen v tom případě, když je služba odvedena kvalitně, říká Petr Zapletal, předseda představenstva Pojišťovny České spořitelny.

* Prodej životních pojistek v Česku klesá už třetím rokem, a to je pojištění Čechů ve srovnání s ostatní Evropou výrazně pod průměrem. V čem vidíte hlavní důvod?

Máme zde značnou míru regulace, produkty jsou složitější, poměrně velké nároky v tomto ohledu klade Česká národní banka, citelně na nás doléhají i jednotlivé směrnice Evropské unie. Mnohem zásadnější důvod pak spočívá v nekvalitních prodejích a honbě za provizemi. Prodeje byly totiž vždy hodně ovlivněny provizí pro zprostředkovatele. Model, kdy zprostředkovatel po uzavření smlouvy přijde za tři čtyři roky za tím samým klientem a nabídne mu jinou pojistku a tu předešlou zruší, se prostě nedá provozovat donekonečna. Prostor pro růst životního pojištění na českém trhu rozhodně je, jsme na čtvrtině evropského průměru, přitom prodeje poklesly o čtvrtinu, takže chyby tu někde prostě jsou.

* Problém bychom měli. Co s tím ale dělat?

Vedou se dlouhé diskuse na téma, zda by se neměl trh zprostředkování nějak regulovat, hovoří se o snížení provizí či jejich rozložení v čase… Podle mě je ale ze všeho nejdůležitější, aby pojišťovny samy změnily způsob, jakým nabízejí svá pojištění. Rozhodně musíme převzít více odpovědnosti za to, co klient dostává. Je jasné, že člověk očekává adekvátní hodnotu za své vydávané peníze a ochranu proti špatně uzavřené pojistce, špatnému poradenství a zbytečnému rušení smluv a uzavírání nových jen kvůli provizi. Musíme jednoznačně rozlišovat mezi dobrými a špatnými zprostředkovateli. Jde o to, změnit způsob jejich odměňování, což znamená dávat odměnu jen v tom případě, když je služba odvedena kvalitně. V této souvislosti mi přijde zajímavá myšlenka zavedení registru smluv, kde by bylo například dohledatelné, kdo a z jakého důvodu pojistku změnil. Pokud zjistíme zásadní a přetrvávající nedostatky, budeme muset spolupráci výrazně utlumit nebo ukončit. Trh se tak pročistí a nastaví se podmínky pro jeho růst. Konkrétní kroky už jsme spustili.

* Které to budou?

Zavedli jsme systém hodnocení kvality jak zprostředkovatelských společností, tak jednotlivých poradců, který budeme postupně rozšiřovat. Dáváme „žluté karty“ jako varování, a pokud nedojde ke zlepšení, následně udělíme „červenou kartu“. Už se tak i stalo a do budoucna chceme být výrazně razantnější. Od těchto zprostředkovatelů nebudeme přijímat další návrhy smluv. Omezili jsme už produkci od několika tzv. broker poolů i jiných finančně poradenských společností a hodláme v tom pokračovat. Výše provize bude ještě více odrážet nejen objem obchodu, ale hlavně kvalitu poradenství. Pokud jde o kontrolu z naší strany, chceme si projít každou smlouvu a zaměřit se na nejrůznější „zvláštnosti“.

* Partnera k prodeji ale budete potřebovat i nadále.

Určitě, iniciativa ke zlepšení situace sice vychází od pojišťoven, ale i tak chceme zůstat v dialogu s kvalitními poradenskými firmami a společně najít správné řešení. My nejsme schopni řídit desetitisíce zprostředkovatelů, kteří prodávají životní pojištění. Z toho důvodu potřebujeme silného partnera, aby tohle dokázal dělat se standardy a kvalitou, které jsou nutné. Zdá se mi, že teď je na to vhodná doba. Všichni přece víme, že systém není momentálně nastaven dobře a že s tím musíme něco společně udělat.

* Jaký v této souvislosti předpokládáte další vývoj?

Záleží, jestli jsme s životním pojištěním už dosáhli dna, dále je pak otázkou, kolik pojišťoven se odhodlá a vezme věci do svých rukou. Samozřejmě, čím víc, tím líp. Doufám, že opatření, která jsme rozběhli my a i další pojišťovny, se projeví poměrně rychle a už během letošního roku by mohlo dojít k výrazné změně na zprostředkovatelském trhu. Budoucnost musejí mít jen ti, kteří dokážou dostát vysokým nárokům, kteří jsou dostatečně silní a mají vypracované postupy a systémy, jak tyto nároky splnit. Firmy, které vznikají jen za účelem rychlého zisku nebo nejsou schopné ufinancovat nároky na kvalitu, postupně z trhu zmizejí. l

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít