Třetí nejdůležitější investor

11. dubna 2016, 00:00 - Christian Miller
11. dubna 2016, 00:00

Česko a Rakousko si vloni vyměnily zboží za více než deset miliard eur, to je nejvíce v dosavadní historii

Vzájemný obchod mezi Českem a Rakouskem se v uplynulém roce – po několika letech s menší dynamikou – opět velmi úspěšně rozvíjel. Současná silná konjunktura v České republice vedla také k silnému nárůstu rakouského exportu do Česka. Náš vývoz do vaší země vloni vzrostl o 9,4 procenta na 4,77 miliardy eur. Tímto převýšil loňský rakouský export dosavadní rekord z roku 2011 (4,763 miliardy eur) a ve srovnání s celosvětovým vývojem přírůstkem rakouského vývozu (+2,7 procenta) se dovoz našeho zboží a služeb do Česka vyvíjel velmi dobře. Naopak dovoz z Česka se vloni zvýšil o 2,8 procenta na 5,6 miliardy eur. Tím objem rakousko-české obchodní výměny dosáhl nové rekordní hodnoty, a to 10,3 miliardy eur.

Růst ve strojích

Potěšující byl hlavně vývoj u naprosto nejdůležitější položky rakouského vývozu – stroje a dopravní zařízení, která se na našem celkovém exportu podílí 38 procenty – zde dokázaly firmy prodat do Česka o pětinu více. Ale také mnohé druhy zboží z Česka byly v Rakousku silně poptávány. Například dovoz položky stroje a dopravní zařízení vzrostl o sedm procent, a osobní automobily se vloni dokonce prodávaly o 14 procent lépe.

Výměna zboží mezi oběma zeměmi je rozložena do široké základny výrobků z nejrůznějších odvětví a sahá od automobilů, automobilových součástek, elektrických strojů, elektrotechnického zboží přes paliva, suroviny, výrobky z umělé hmoty, ocelářské produkty až k potravinám a spotřebnímu zboží. Struktura vzájemného obchodu je poměrně vyrovnaná: Vysoký podíl strojů, dopravních prostředků, průmyslového zboží a hotových výrobků – který tvoří více než 70 procent celkové výměny zboží – potvrzuje, že se jedná o obchodní výměnu mezi dvěma vysoce vyspělými průmyslovými zeměmi.

Pátý nejdůležitější partner

Pro Rakousko je Česká republika již mnoho let největším obchodním partnerem ve střední a východní Evropě. Aktuálně je tak Česko celosvětově šestým nejdůležitějším rakouským exportním trhem a v případě dovozu do Rakouska je pátým největším importérem.

V rámci osmadvacítky EU je Česká republika po Německu, Itálii a Francii čtvrtým nejdůležitějším obchodním partnerem a celosvětově zaujímáte z pohledu obratu vzájemného obchodu páté místo.

Ale naše ekonomické vztahy se neomezují jen na zahraniční obchod. Naopak. Česko je velmi atraktivním investičním cílem pro rakouské společnosti. Důvody jsou zřejmé: prostorová blízkost, výhodné mzdové náklady, kvalifikovaní zaměstnanci, dobrá infrastruktura a stabilní politická a ekonomická situace. Dle našich průzkumů působí v České republice kolem 1800 aktivních firem s kapitálovým podílem od rakouského investora. Přitom vedle velkých investorů (banky, pojišťovny, maloobchodní řetězce, realitní developeři, výrobci stavebních hmot), zejména od vstupu ČR do EU, hrají významnou roli i rakouské menší a střední podniky.

Méně odvážní Češi

Dle Rakouské národní banky dosahoval objem rakouských investic na konci roku 2014 hodnoty 10,2 miliardy eur. Pro rakouské firmy je Česko hned po Německu a Nizozemsku celosvětově třetí nejdůležitější cílovou zemí pro přímé investice. Dle údajů České národní banky Rakousko s podílem 14 procent na celkových přímých investicích patří spolu s Německem a Nizozemskem ke třem nejdůležitějším investorům.

Zatímco exportně jsou české firmy již v Rakousku velmi dobře zastoupeny, tak naopak v oblasti zakládání poboček mají ještě co dohánět. Dle údajů Rakouské národní banky činily celkové investice českých firem v Rakousku ke konci předloňského roku asi jen 17 milionů eur. Většinou jde jen o menší projekty, ale už existuje několik českých společností, které své výrobky v Rakousku úspěšně prodávají prostřednictvím vlastního zastoupení. Nejnovější vývoj však ukazuje, že i větší české firmy se o rakouský trh stále více zajímají.

Nové šance

V posledních letech se rovněž silně zvýšil zájem o přeshraniční poskytování služeb. K tomu přispěla i skutečnost, že od 1. května 2011 otevřelo Rakousko svůj pracovní trh úplně i pro občany všech zemí, které v roce 2004 vstoupily do Evropské unie.

Češi tak již několik let mohou v Rakousku pracovat bez omezení, zároveň to přineslo českým firmám při dodržení formálních předpisů možnost nabízet prostřednictvím vlastních zaměstnanců své služby i v Rakousku. Díky svobodě poskytování služeb v rámci Evropské unie a úplnému otevření pracovního trhu vznikl potenciál pro novou spolupráci mezi oběma našimi zeměmi.

Obchodní oddělení rakouského velvyslanectví v Praze nabízí kvůli dalšímu prohloubení spolupráce mezi českými a rakouskými firmami i letos širokou škálu B2B setkání, jejichž záběr sahá od elektroniky a strojírenství přes dřevostavby až po nanotechnologie a zemědělské výrobky. Zároveň je obchodní oddělení rakouského velvyslanectví v Praze součástí sítě Advantage Rakousko, což je internacionalizační agentura rakouského hospodářství. Se sítí více než 110 kanceláří v 70 zemích podporujeme rakouské firmy po celém světě. Na našich internetových stránkách (www.advantageaustria.

org/cz) lze najít nejen prezentace rakouských společností, ale zároveň zde mohou i české firmy získat komplexní informace o rakouském trhu, oficiálních akcích a obchodních příležitostech.

Rakousko-český obchod

(v mld. eur)

2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015

Export 3,28 4 4,4 3,43 4,14 4,76 4,47 4,39 4,37 4,77

Import 3,33 3,63 4,23 3,38 4,19 4,88 4,9 5,26 5,43 5,56

Pro Rakousko je Česká republika největším obchodním partnerem ve střední a východní Evropě.

O autorovi| Christian Miller • obchodní rada rakouského velvyslanectví

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít