Trampolína na Hrad

26. května 2014, 00:00 - Tomáš Pergler
26. května 2014, 00:00

Povznést organizaci podnikatelů bude pro Vladimíra Dlouhého těžký úkol. Z čela komory se však lépe kandiduje na prezidenta

Začátek nové éry. Tak by se dalo hodnotit zvolení Vladimíra Dlouhého prezidentem Hospodářské komory minulý týden v Plzni. Bývalý ministr průmyslu a kdysi nejoblíbenější český politik si pečlivě sháněl hlasy po regionech, přesto nebyl považován za favorita. Předpokládalo se, že funkci prezidenta komory převezme dosavadní viceprezident Zdeněk Somr, a udrží se tak kontinuita po šestiletém a ne zrovna oceňovaném vládnutí Petra Kužela, který se navzdory enormní snaze o sebeprezentaci „proslavil“ hlavně podezřeními z machinací. Když ale Dlouhého podpořil i jihomoravský kandidát a stavební podnikatel Michal Štefl, bylo rozhodnuto.

Dlouhý sice odešel z vlády už před sedmnácti lety, pozice konzultanta americké banky Goldman Sachs a občasného komentátora hospodářského vývoje z pozice člena NERV ho ale dlouhodobě neuspokojovala. Ačkoli se vždycky vyhýbal marnivým stranickým půtkám, zůstal svým způsobem „homo politicus“ a chyběl mu pohyb na veřejném výsluní.

V loňských prezidentských volbách se pokusil využít toho, že se stále drží v povědomí jako liberální ekonom z polistopadových vlád. To však, jak se ukázalo, nestačí. Po necelém roce oznámil kandidaturu na šéfa Hospodářské komory a nakonec uspěl. Taková funkce nabízí pro druhý pokus o dobytí Hradu určitě lepší startovací pozici. I když uvidíme v roce 2018.

Zahleděná do sebe Mezitím bude zajímavé sledovat, jak se Dlouhému podaří v čele komory naplnit avizované plány. Stejně jako ostatní kandidáti mluvil před volbou nejvíc o neuspokojivém financování a o nutnosti zlepšit renomé a pravomoci organizace. Tím upozornil na hlavní problém spolku – komora se totiž mnoho let zabývá především sama sebou a klíčové postavení ochránce zájmů podnikatelského stavu přenechala jiným. Hlavně Svazu průmyslu, který sedí v tripartitě.

Pokud se komora rychle nevymaní ze sebestřednosti, potvrdí tím pochyby o smyslu své existence. Změny brzdí fakt, že někteří lidé vnímají Hospodářskou komoru jako prostředek k vlastnímu obohacení. Komorou protékají dotace a podpory, které mohou pomoci, ale také lákají k hříchu. Boj s těmito „přísavkami“ jistě nebude snadný.

Lobby ze zákona Působení Hospodářské komory upravuje zvláštní zákon. Podporuje všechny podnikatelské oblasti mimo zemědělství, potravinářství a lesnictví (tuto činnost vykonává Agrární komora ČR).

Jejím cílem je vytvářet příležitosti pro podnikání a podpora opatření, která k tomu směřují. Sdružuje téměř 14 tisíc právnických a fyzických osob, organizovaných v 60 regionálních a 81 oborových asociací. Vedení komory volí sněm na tři roky.

Neméně velkou pozornost si zasluhuje osobní integrita Dlouhého. V kampani před volbami celkem překvapil úvahami o zavedení povinného členství nebo o převzetí některých správních agend od státu. Od zastánce tržní ekonomiky bez přívlastku, který prosazoval rychlou transformaci s poměrně tvrdými následky pro některé fabriky, zní věty nasáklé korporativismem poněkud zvláštně.

Navíc když podobné tendence přicházejí už od stávajícího prezidenta Miloše Zemana nebo hnutí ANO Andreje Babiše. Pokud se nepochybně vysoce inteligentní Dlouhý zařadí vedle nich, nechtěně tím přitaká tezi Václava Klause o hrozícím konci polistopadového režimu. Komoře by mnohem více slušela odborně vedená obrana proti snahám vlády o zvyšování daňové a odvodové zátěže podnikatelů, tlak na efektivnější a zároveň průhlednější veřejné zakázky nebo rozdělování evropských dotací.

Odolal i vyšetřování Velkou výzvou pro Vladimíra Dlouhého bude nucená koexistence s částí předchozí garnitury. Jedním z viceprezidentů Hospodářské komory zůstává po sněmu jeho protikandidát Zdeněk Somr. Ten je navíc předsedou Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře. Vlivným hráčem zůstane i Kužel, který sice neuspěl s kandidaturou na viceprezidenta, v předstihu se ale pojistil zvolením do křesla regionálního šéfa v Praze. Během svého působení v čele organizace Kužel nadělal hodně zlé krve. Před dvěma lety proti němu povstala část komory v čele se šéfem ekonomického a správního odboru Jiřím Vojtěchovským. Vznikla petice, podle níž se měl Kužel obohacovat přes servisní smlouvy. Politik z bémovské líhně ODS ale ustál i několik trestních oznámení (Kužel je souzen za údajný půlmilionový podvod kvůli akci pro ministerstvo zahraničí a policie vyšetřuje také podezření z tunelování přes externí smlouvy). Na loňském sněmu se nakonec o jeho odvolání nehlasovalo a před tím letošním odstoupil s odkazem na onemocnění v rodině.

O autorovi| Tomáš Pergler • pergler@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít