TOP 09 odchází, STAN přichází

20. dubna 2015, 00:00 - PETR HOLEC
20. dubna 2015, 00:00

Starostové a nezávislí věří, že bez TOP 09 jim bude líp Před pěti lety to byl operativní plán Miroslava Kalouska, jak uspět s tehdy nově založenou TOP 09: jako magnet na voliče před sebe strčí Karla Schwarzenberga a krajské kandidátky naplní starosty ze STAN; kvůli hodnému knížeti budou mnozí volit proti svým ekonomickým zájmům a kvůli osvědčeným starostům zase zapomenou, že Kalousek je pořád Kalousek, kterého léta dobře znají.

Ve sněmovních i komunálních volbách 2010 to perfektně vyšlo, spojení vyneslo účast ve vládní koalici a nakonec i pražského primátora. Sněmovní volby 2013 a loňské komunální i senátní volby hezký sen utnuly: TOP 09 ztratila vládu i důležitou Prahu, kde musela krátce před volbami brutálně zapudit své rozhádané přední kádry, takže stále více začíná být stranou jediného muže – Kalouska. Ve STAN novou situaci rychle pochopili: TOP 09 se preferenčně blíží ODS a personálně připomíná splasklou bublinu. Z počátečního aktiva je rázem přítěž.

„Jsem pro to, abychom se naprosto osamostatnili. Neměli bychom být béčko TOP 09,“ řekl už na loňském sněmu STAN jeho člen Martin Macháček. Zdaleka nenarážel jen na to, že média berou STAN jako součást TOP 09, takže za členy Kalouskovy strany často označují i politiky z vedení STAN. Na Macháčkova slova došlo velmi rychle: bez TOP 09 šli STAN už do loňských komunál ­ ních i senátních voleb a na výsledek si nemohou stěžovat. V Senátu mají na rozdíl od TOP 09 vlastní klub a v Praze získali 86 mandátů, takže nyní spoluvládnou ve 13 městských částech.

Včetně velké Prahy, kde mají Starostové a nezávislí v rámci Trojkoalice (ještě KDU ČSL a zelení) radní Janu Plamínkovou, šéf u pražské organizace, členku celostátního vedení STAN a téměř deset let oblíbenou starostku Slivence. „Věřím, že bychom uspěli velice dobře,“ řekla Plamínková k samostatné budoucnosti STAN minulý týden před celostátním sněmem.

V hnutí není s tímto názorem sama – spíš naopak. Smlouva o spolupráci s TOP 09 sice trvá až do roku 2017, ze STAN se ale stále hlasitěji ozývá, že bez TOP 09 půjdou i do krajských voleb 2016, kdy dají přednost spolupráci s lidovci. Proces emancipace pak mají završit sněmovní volby 2017, to chtějí STAN být plnohodnotnou pravicí. Otázkou tak začíná být, s kým vlastně půjde do voleb Kalousek.

O autorovi| PETR HOLEC holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít