TOP 09 odchází, STAN přichází

20. dubna 2015, 00:00 - PETR HOLEC
20. dubna 2015, 00:00

Starostové a nezávislí věří, že bez TOP 09 jim bude líp Před pěti lety to byl operativní plán Miroslava Kalouska, jak uspět s tehdy nově založenou TOP 09: jako magnet na voliče před sebe strčí Karla Schwarzenberga a krajské kandidátky naplní starosty ze STAN; kvůli hodnému knížeti budou mnozí volit proti svým ekonomickým zájmům a kvůli osvědčeným starostům zase zapomenou, že Kalousek je pořád Kalousek, kterého léta dobře znají.

Ve sněmovních i komunálních volbách 2010 to perfektně vyšlo, spojení vyneslo účast ve vládní koalici a nakonec i pražského primátora. Sněmovní volby 2013 a loňské komunální i senátní volby hezký sen utnuly: TOP 09 ztratila vládu i důležitou Prahu, kde musela krátce před volbami brutálně zapudit své rozhádané přední kádry, takže stále více začíná být stranou jediného muže – Kalouska. Ve STAN novou situaci rychle pochopili: TOP 09 se preferenčně blíží ODS a personálně připomíná splasklou bublinu. Z počátečního aktiva je rázem přítěž.

„Jsem pro to, abychom se naprosto osamostatnili. Neměli bychom být béčko TOP 09,“ řekl už na loňském sněmu STAN jeho člen Martin Macháček. Zdaleka nenarážel jen na to, že média berou STAN jako součást TOP 09, takže za členy Kalouskovy strany často označují i politiky z vedení STAN. Na Macháčkova slova došlo velmi rychle: bez TOP 09 šli STAN už do loňských komunál ­ ních i senátních voleb a na výsledek si nemohou stěžovat. V Senátu mají na rozdíl od TOP 09 vlastní klub a v Praze získali 86 mandátů, takže nyní spoluvládnou ve 13 městských částech.

Včetně velké Prahy, kde mají Starostové a nezávislí v rámci Trojkoalice (ještě KDU ČSL a zelení) radní Janu Plamínkovou, šéf u pražské organizace, členku celostátního vedení STAN a téměř deset let oblíbenou starostku Slivence. „Věřím, že bychom uspěli velice dobře,“ řekla Plamínková k samostatné budoucnosti STAN minulý týden před celostátním sněmem.

V hnutí není s tímto názorem sama – spíš naopak. Smlouva o spolupráci s TOP 09 sice trvá až do roku 2017, ze STAN se ale stále hlasitěji ozývá, že bez TOP 09 půjdou i do krajských voleb 2016, kdy dají přednost spolupráci s lidovci. Proces emancipace pak mají završit sněmovní volby 2017, to chtějí STAN být plnohodnotnou pravicí. Otázkou tak začíná být, s kým vlastně půjde do voleb Kalousek.

O autorovi| PETR HOLEC holecp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít