TOP 09 odchází, STAN přichází

20. dubna 2015, 00:00 - PETR HOLEC
20. dubna 2015, 00:00

Starostové a nezávislí věří, že bez TOP 09 jim bude líp Před pěti lety to byl operativní plán Miroslava Kalouska, jak uspět s tehdy nově založenou TOP 09: jako magnet na voliče před sebe strčí Karla Schwarzenberga a krajské kandidátky naplní starosty ze STAN; kvůli hodnému knížeti budou mnozí volit proti svým ekonomickým zájmům a kvůli osvědčeným starostům zase zapomenou, že Kalousek je pořád Kalousek, kterého léta dobře znají.

Ve sněmovních i komunálních volbách 2010 to perfektně vyšlo, spojení vyneslo účast ve vládní koalici a nakonec i pražského primátora. Sněmovní volby 2013 a loňské komunální i senátní volby hezký sen utnuly: TOP 09 ztratila vládu i důležitou Prahu, kde musela krátce před volbami brutálně zapudit své rozhádané přední kádry, takže stále více začíná být stranou jediného muže – Kalouska. Ve STAN novou situaci rychle pochopili: TOP 09 se preferenčně blíží ODS a personálně připomíná splasklou bublinu. Z počátečního aktiva je rázem přítěž.

„Jsem pro to, abychom se naprosto osamostatnili. Neměli bychom být béčko TOP 09,“ řekl už na loňském sněmu STAN jeho člen Martin Macháček. Zdaleka nenarážel jen na to, že média berou STAN jako součást TOP 09, takže za členy Kalouskovy strany často označují i politiky z vedení STAN. Na Macháčkova slova došlo velmi rychle: bez TOP 09 šli STAN už do loňských komunál ­ ních i senátních voleb a na výsledek si nemohou stěžovat. V Senátu mají na rozdíl od TOP 09 vlastní klub a v Praze získali 86 mandátů, takže nyní spoluvládnou ve 13 městských částech.

Včetně velké Prahy, kde mají Starostové a nezávislí v rámci Trojkoalice (ještě KDU ČSL a zelení) radní Janu Plamínkovou, šéf u pražské organizace, členku celostátního vedení STAN a téměř deset let oblíbenou starostku Slivence. „Věřím, že bychom uspěli velice dobře,“ řekla Plamínková k samostatné budoucnosti STAN minulý týden před celostátním sněmem.

V hnutí není s tímto názorem sama – spíš naopak. Smlouva o spolupráci s TOP 09 sice trvá až do roku 2017, ze STAN se ale stále hlasitěji ozývá, že bez TOP 09 půjdou i do krajských voleb 2016, kdy dají přednost spolupráci s lidovci. Proces emancipace pak mají završit sněmovní volby 2017, to chtějí STAN být plnohodnotnou pravicí. Otázkou tak začíná být, s kým vlastně půjde do voleb Kalousek.

O autorovi| PETR HOLEC holecp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít