To video se trhat nebude

10. března 2014, 00:00 - Jan Sedlák
10. března 2014, 00:00

České Radiokomunikace se chystají ovládnout streamování videa po webu a slibují, že zvládnou i takový nápor, jako byl při olympiádě

Že je televizní byznys mrtvý a nemá cenu se jim příliš zabývat? Asi jak pro koho. „Teď se neustále řeší, zda budou televize převálcovány internetem a která oblast nakonec uspěje. Budoucnost je v obou platformách a spojení jejich světů dohromady,“ říká pro týdeník Euro ředitel Českých Radiokomunikací (ČRa) Michal Čupa. S touto vizí se po svém několikaletém působení ve vedení Nokia Siemens Networks v Rusku vrací do Česka posunout dominantního šiřitele televizního signálu směrem k internetové budoucnosti.

„Média budou z obchodního hlediska vždy velice atraktivní a technologicky závislá,“ slibuje si.

Televizní stanice se v současné době snaží prosadit vedle YouTube a dalších tun obsahu, který internet přináší. Mimo jiné proto přicházejí se streamovaným videoobsahem do webových prohlížečů, chytrých televizí a mobilních aplikací. Po technické stránce si ovšem zpracování, ukládání a šíření takového obsahu nechtějí zajišťovat samy a tento druh služeb si kupují od specializovaných společností.

Na zdejším trhu dlouhá léta za takový streamovací standard platila společnost KIT Digital, dnes vystupující pod názvem Visual Unity. S příchodem Michala Čupy a jeho obměny Českých Radiokomunikací ale do hry přibyl nový silný hráč, který chce kromě šíření televizního signálu doručovat také internetový obsah. „Letos chceme za zákazníky získat všechny velké ryby až na jednu,“ vzkazuje trhu Čupa. Prozatím nechce být úplně konkrétní. Firma už udělala první krok, když za klienta získala televizi Nova a její propagované Voyo.cz. Radiokomunikace hlásí také zájem o provozování iVysílání České televize – v nově vypsaném tendru se o tento obchod ucházejí vedle Visual Unity a Telefóniky.

Koupit, nebo vykrást?

Společnost Visual Unity pochopitelně není z nástupu konkurenta nadšena a snaží se poukazovat na údajné podivné „radiokomunikační“ taktiky. „ČRa u nás před časem byly na námluvách. Hodně jsme jim toho ukázali a oni z ničeho nic přestali komunikovat. Pořád doufáme, že je to jenom nějaký zkrat, ale nevypadá to tak,“ popisuje pro týdeník Euro šéf Visual Unity Tomáš Petrů a naznačuje, že se Čupův tým díky předstíranému zájmu o spolupráci obohatil na interním know-how zaběhnuté společnosti a teď proti ní chce vystupovat. Michal Čupa to vidí jinak. „Visual Unity jsme loni v létě vnímali jako akviziční cíl, proto jsme se s nimi bavili. Nedívali jsme se ale na jejich technologie, pouze na finanční záležitosti,“ vysvětluje. „Z obchodu jsme nakonec couvli z toho důvodu, že jsme streaming a CDN síť (content delivery network) začali vnímat jako strategickou komponentu a chtěli jsme si postavit vše sami.“

České Radiokomunikace se proto skrze své australské vlastníky a investory začaly poohlížet v zahraničí a stavbu vlastní služby pro streamování videa stavějí v konzultaci s BBC a dalšími partnery, kteří jsou podle Čupy oproti Česku výrazně vepředu.

Právě kvalita má být vedle toho, že ČRa mohou televizím nabídnout balíček tradičního vysílání společně se streamováním, argumentem v budoucím konkurenčním boji. Radiokomunikace v posledních dvou letech investovaly desítky milionů korun do stavby datových center v uvolněných prostorách po přechodu na digitální vysílání a veškerý CDN servis s internetovým videem související přesouvají na svůj cloud. „Cloud má tu výhodu, že se s větším počtem zákazníků a dat lépe dimenzuje, takže si troufáme tvrdit, že dokážeme odbavit i skutečně náročný provoz ve špičkách,“ tvrdí Čupa. V tomto případě naráží na nedávné internetové přenosy ze zimních olympijských her, které firma Visual Unity nezvládla na svých serverech odbavit (týdeník Euro informoval), a výsledkem byla nedostupnost hokejových zápasů a řady závodů.

Digitální peoplemetry České Radiokomunikace chtějí v investicích do CDN pokračovat. „V následujících dvou letech máme k dispozici asi 100 milionů korun,“ nastiňuje Čupa. Visual Unity naopak v současné době shání investory, pomocí kterých by firma mohla expandovat do zahraničí a vlastní léta vyvíjený systém šířit mezi další zákazníky. „Stále si myslím, že máme v Česku nejlepší technologii tohoto typu,“ věří Tomáš Petrů.

Michal Čupa každopádně na Strahově začal formovat nový tým pro výzkum a vývoj nazvaný ČRa Labs. Většinu výzkumníků přetáhl díky svým kontaktům ze zahraničí. V R&D oddělení aktuálně pracuje osm lidí, konečný počet se ale má zastavit až někde na třicítce. Výsledkem zkoumání by měla být i jedna poměrně zásadní služba – na velkých datech postavené nové digitální „peoplemetry“. V rámci internetového vysílání by tak mělo být možné měřit například to, jak lidé jednotlivé pořady sledují, jaká zařízení u toho využívají, jak reagují na reklamu a tak dále. To je přesně to, co zajímá inzerenty i samotné televize, podle dat se dají služby nejenom vylepšovat, ale také cílit reklama.

V Česku se tedy rozbíhá hra o to, kdo ovládne streamování videa. Zda bude tento byznys skutečně tak lukrativní, se teprve ukáže. Česká televize chce například novému provozovateli za dva roky zaplatit jen 18 milionů korun, což je podle zúčastněných stran málo. „Podobnou částku jsme obdrželi i v aktuálním období a nepokryla nám ani náklady. ČT je pro nás především referenčním zákazníkem a díky jeho velikosti se dokážeme učit,“ říká Petrů. Michal Čupa to vidí podobně, o referenční zákazníky ale příliš nestojí. „Do žádného ztrátového byznysu se pouštět nebudeme, to je cesta do pekel,“ konstatuje. „Doba je pro nás nicméně dobrá. V České republice neexistuje žádná pořádná CDN síť. T-Mobile má plné ruce práce se spojováním s GTS a T-Systems, Vodafone je rád, že je rád, a než se probere PPF s Telefónikou, budeme už jinde,“ prohlašuje sebevědomě.

Radiokomunikace mimo jiné společně s expanzí do IT, cloudu a datových center reálně zvažují, že se přejmenují, aby nový název odpovídal aktuálním činnostem. Záleží ovšem na tom, jak rychle digitální aktivity zaujmou výraznou část v celkových tržbách.

„Do žádného ztrátového byznysu se pouštět nebudeme, to je cesta do pekel,“ prohlašuje ředitel Českých Radiokomunikací Michal Čupa.

O autorovi| sedlakj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít