To je ale divení

31. srpna 2015, 00:00 - PAVEL PĺRAL
31. srpna 2015, 00:00

Každý hluk může posloužit k překrytí jiného nepříjemného zvuku. Třeba toho, který dělá další posunutí termínu spuštění elektronické evidence tržeb

Divadelní představení odehrávající se kolem průmyslové zóny Nad Barborou u Karviné v české vládě nelze sledovat bez jistého údivu. Ne že by se člověku ne otevírala kudla v kapse, když zjišťuje, že Zdeněk Bakala udělá další dobrý kšeft s pozemky, které dostal fakticky zadarmo. Spíše je ale překvapivé, že ministři za hnutí ANO zjistili, komu patří pozemky pod připravovanou zónou měsíc potom, co odhlasovali její zřízení.

I kdyby nebyl jejich vlastník uveden v důvodové zprávě, tak by snad gramotnému člověku mělo být jasné, že pozemky bývalého dolu na Ostravsku asi patřily OKD, a de facto tedy onomu zlopověstnému miliardáři s doutníkem. A protože to usnesení o miliardové investici bylo přijato na výjezdním zasedání vlády v Ostravě, je zde o důvod více si myslet, že to mělo být každému z ministrů jasné. Notabene zvláště tomu ministrovi, o němž je známo, že o všech ví všechno, a když to neví, tak na to má nějakou složku, a když nemá složku, tak má k ruce batalion expolicajtů, kteří mu ji naplní.

A tak se celkem dalo čekat, že Babišův pokus revidovat měsíc staré usnesení vlády o Barboře neklapne, ani když přijde s dalšími verzemi svého protestu na téma, že se jedná o území poddolované a pro investice nevhodné. Ony ty pozemky dolů bývají dost často poddolované a propadlé, a aby na nich bylo možné cokoli stavět, je třeba je geologicky prozkoumat a sanovat. Na to člověk nemusí být zrovna šéf Českého báňského úřadu, aby mu to došlo. Pokud by to krajské a městské úřady, které mají být vlastníky zóny, neudělaly, tak by jejich představitelé byli pěkní sebevrazi a mohli by rovnou vyrazit do Olomouce za Ištvanem, aby je strčil do díry, až zčernají. Jistě by jim rád vyhověl.

Tak jaký je skutečný smysl onoho divadla?

Je to první výstřel do krajských voleb, kterým chce Babiš ukázat, jak ti socani ovládající Ostravsko už opravdu hodně dlouho jsou lumpové spřažení s lokálně opravdu silně nenáviděným Bakalou a blíží se čas, kdy by jim voliči měli udělat „pápá“? Možná. Babišovo zpochybňování zóny by také mohlo odrazovat investory, kteří by tam mohli právě před volbami naslibovat tisíce nových pracovních míst, s nimiž by se sociální demokraté mohli ve volbách chlubit. Ale do krajských voleb je ještě opravdu příliš daleko na to, aby se kolem jedné zóny dělal takový hluk.

Nicméně každý hluk může posloužit k překrytí jiného nepříjemného zvuku. Třeba toho, který má další posunutí termínu spuštění elektronické evidence tržeb, vlajkové lodi Babišovy politiky, na níž se asi nemakalo, tak jak mělo, a došlo k tomu, na co upozorňoval týdeník Euro před půl rokem, tedy že se při tehdejším tempu prací nepodaří v tak krátkém čase připravit technologie a organizačně zajistit provoz celého systému. A mimochodem, Babiš pořád ještě nemá schválený ani zákon, podle něhož má vše fungovat, natož aby existovaly příslušné prováděcí předpisy, podle nichž by se mohli podnikatelé začít připravovat.

Babiš by byl asi také rád, kdyby nebylo slyšet opravdu nepříjemnou disharmonii vydávanou ANO na pražském magistrátu, kde by si tvář z volebního plakátu měla začít vyklízet šuplíky, aby se příliš nezdržovala, až ta rvačka skončí. O kauze trestně stíhané Babišovy ? rmy snad ani nemá cenu mluvit.

A volební průzkumy začínají potvrzovat, že náskok hnutí před ostatními stranami, místo aby rostl, tak mizí v nenávratnu. A to je něco, co Andrej Babiš ještě nezažil a musí to vyvolávat nervozitu.

Přitom ještě není na stole státní rozpočet, který musí ministr ? nancí prohlasovat na vládě do konce září a kolem něhož se zatím potichu svádějí těžké boje, a o tom, že jeho výsledná podoba bude hodně socialistická, se nedá moc pochybovat. Takže tam se také budou ztrácet body u pravicových voličů, kteří ANO vyhráli volby.

A tak toho hluku kolem zástupných záležitostí zřejmě bude v blízké budoucnosti trochu více, než jsme zvyklí.

O autorovi| PAVEL PĺRAL, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít