To bude překvapení

16. června 2014, 00:00 - (red)
16. června 2014, 00:00

Palubní deník nenašel odvahu otevřít sázky na to, kdo se stane novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Uchazeči o tuto pozici jsou podle našich informací dva.

Favoritem je současný šéf ústavu Zdeněk Blahuta, dosazený ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem coby krizový manažer po bleskovém odvolání předchozího vedení. Má vzdělání v oboru farmacie a podle svého životopisu splňuje i druhou, přísnou podmínku deseti let v řídicích funkcích. I kdyby nepřesvědčil ministerskou výběrovou komisi, která měla v přísně tajném složení zasedání v pátek 13., její hlas je pro ministra v tomto jen poradní. Pro Blahutu hraje to, že ministru Němečkovi v oblasti farmacie radí někdejší šéf SÚKL Martin Beneš, muž s pověstí schopného dravce s dobrými kontakty v severomoravské politické líhni a Blahutův známý.

Na SÚKL stihl Blahuta odvést už jako krizový manažer velký kus práce. Po auditu, který zadalo předchozí vedení ústavu a který naznačoval významná pochybení exředitele Beneše, nechal udělat audit nový, který naopak přinesl vážné pochybnosti o činnosti Benešova nástupce. A pár dní před zasednutím výběrové komise prezentoval na tiskové konferenci po boku ministra Němečka, že již dokázal uspořit miliardu z veřejných prostředků. Však jej také ministr pochválil slovy, jak dnes máme „velmi funkční a dobře fungující“ lékový ústav, a prozradil, že Blahutu dokonce nechává psát jednu novelu zákona.

Palubní deník nicméně nezná totožnost Blahutova vyzývatele ani jeho případné nadpřirozené schopnosti, a nemohl tedy seriózně odhadnout jeho šance. Vyhlášení vítěze v souboji o vedení ústavu, který hospodaří téměř s miliardou korun ročně a rozhoduje o desítkách miliard dalších, očekáváme s napětím.

KŮROVEC DO SENÁTU Nejsou to ani dva měsíce od vyhazovu a někdejší šéf Národního parku Šumava Jiří Mánek ohlašuje kandidaturu do Senátu v barvách ODS. Za zády má bývalého mluvčího parku Pavla Pechouška.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že je to taková kůrovcová kalamita, která se do Senátu chystá. Oba muži budou mít v době kampaně co dělat, třeba když se jich budou voliči ptát, jestli správa parku nepřihrávala zakázky firmám napojeným na Pavla Dlouhého, muže v pozadí ODS s velkým vlivem. Stín Pavla Dlouhého už pohřbil politickou kariéru třeba bývalému úřadujícímu předsedovi ODS Martinu Kubovi, který se neprobojoval v jižních Čechách do sněmovny. O Mánkově potvrzení bude nicméně ještě hlasovat výkonná rada ODS. Schválně, jestli se někdo zeptá.

ZNÁSILNĚNÍ BLANKY Za mimořádného zájmu pouze odborné právnické veřejnosti připravuje vláda novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Nově by se na firmy, školy, nemocnice a další právnické osoby mohly vztahovat veškeré trestné činy, kterých se mohou doposud dopustit lidé – jako je například vražda nebo znásilnění, s výjimkou těch taxativně vyjmenovaných v zákoně. S touto novelou má však problém nejen Svaz průmyslu a dopravy, ale i zdravý rozum.

Je nepochybně možné uznat, že těch trestně stíhaných firem je zatím trestuhodně málo. Tak ukujme paragrafy a hrr na to! Odstíháme Metrostav za znásilnění Blanky a dopravní podnik za týrání svěřené osoby při dopravě lidí neklimatizovanými tramvajemi v dobách globálního oteplování. Palubní deník přeje mnoho úspěchu vládním legislativcům při budování rozvinutého právního státu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít