To bude překvapení

16. června 2014, 00:00 - (red)
16. června 2014, 00:00

Palubní deník nenašel odvahu otevřít sázky na to, kdo se stane novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Uchazeči o tuto pozici jsou podle našich informací dva.

Favoritem je současný šéf ústavu Zdeněk Blahuta, dosazený ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem coby krizový manažer po bleskovém odvolání předchozího vedení. Má vzdělání v oboru farmacie a podle svého životopisu splňuje i druhou, přísnou podmínku deseti let v řídicích funkcích. I kdyby nepřesvědčil ministerskou výběrovou komisi, která měla v přísně tajném složení zasedání v pátek 13., její hlas je pro ministra v tomto jen poradní. Pro Blahutu hraje to, že ministru Němečkovi v oblasti farmacie radí někdejší šéf SÚKL Martin Beneš, muž s pověstí schopného dravce s dobrými kontakty v severomoravské politické líhni a Blahutův známý.

Na SÚKL stihl Blahuta odvést už jako krizový manažer velký kus práce. Po auditu, který zadalo předchozí vedení ústavu a který naznačoval významná pochybení exředitele Beneše, nechal udělat audit nový, který naopak přinesl vážné pochybnosti o činnosti Benešova nástupce. A pár dní před zasednutím výběrové komise prezentoval na tiskové konferenci po boku ministra Němečka, že již dokázal uspořit miliardu z veřejných prostředků. Však jej také ministr pochválil slovy, jak dnes máme „velmi funkční a dobře fungující“ lékový ústav, a prozradil, že Blahutu dokonce nechává psát jednu novelu zákona.

Palubní deník nicméně nezná totožnost Blahutova vyzývatele ani jeho případné nadpřirozené schopnosti, a nemohl tedy seriózně odhadnout jeho šance. Vyhlášení vítěze v souboji o vedení ústavu, který hospodaří téměř s miliardou korun ročně a rozhoduje o desítkách miliard dalších, očekáváme s napětím.

KŮROVEC DO SENÁTU Nejsou to ani dva měsíce od vyhazovu a někdejší šéf Národního parku Šumava Jiří Mánek ohlašuje kandidaturu do Senátu v barvách ODS. Za zády má bývalého mluvčího parku Pavla Pechouška.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že je to taková kůrovcová kalamita, která se do Senátu chystá. Oba muži budou mít v době kampaně co dělat, třeba když se jich budou voliči ptát, jestli správa parku nepřihrávala zakázky firmám napojeným na Pavla Dlouhého, muže v pozadí ODS s velkým vlivem. Stín Pavla Dlouhého už pohřbil politickou kariéru třeba bývalému úřadujícímu předsedovi ODS Martinu Kubovi, který se neprobojoval v jižních Čechách do sněmovny. O Mánkově potvrzení bude nicméně ještě hlasovat výkonná rada ODS. Schválně, jestli se někdo zeptá.

ZNÁSILNĚNÍ BLANKY Za mimořádného zájmu pouze odborné právnické veřejnosti připravuje vláda novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Nově by se na firmy, školy, nemocnice a další právnické osoby mohly vztahovat veškeré trestné činy, kterých se mohou doposud dopustit lidé – jako je například vražda nebo znásilnění, s výjimkou těch taxativně vyjmenovaných v zákoně. S touto novelou má však problém nejen Svaz průmyslu a dopravy, ale i zdravý rozum.

Je nepochybně možné uznat, že těch trestně stíhaných firem je zatím trestuhodně málo. Tak ukujme paragrafy a hrr na to! Odstíháme Metrostav za znásilnění Blanky a dopravní podnik za týrání svěřené osoby při dopravě lidí neklimatizovanými tramvajemi v dobách globálního oteplování. Palubní deník přeje mnoho úspěchu vládním legislativcům při budování rozvinutého právního státu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít