Tichý sexuální byznys

02. března 2015, 00:00 - Pavel Páral
02. března 2015, 00:00

Že by prostituce skomírala, nehrozí, jen skončila zlatokopecká doba a Česko zbohatlo

Jestliže se sexem živí v Praze více než deset tisíc žen, bude to největší pražská fabrika. Navíc nezdaněná. Podstatnější než výběr daní je ale to, co se kolem sexuálního byznysu vždy točilo a podle zjištění našich reportérů už netočí, totiž organizovaná kriminalita spojená s násilím, vydíráním a drogami. Tedy pokud se dá alespoň trochu věřit lidem, jako je Andrej Anastasov, nekorunovaný král českého internetového sexu. A vzhledem k tomu, že nejstarší řemeslo už léta, s výjimkou víceméně zábavných sporů typu výkladních skříní s dívkami v ulici Ve Smečkách, nepřitahuje pozornost ani bulvárních médií a nečiní nějaké zásadní problémy městským samosprávám, něco na tom klidu v branži asi bude.

Tato změna má nepochybně jak sociální, tak ekonomické důvody. Žijeme v době, kdy se postatně mění chování lidí a formy jejich vzájemných vztahů. Dominantní vliv na to má svět informačních technologií, zejména smartphonů a na nich fungujících sociálních

sítí. Jednoduchá a levná komunikace s kýmkoli na jakoukoli vzdálenost evidentně poněkud uvolňuje mravy a velmi významně usnadňuje a anonymizuje kontakty s oním jediným cílem.

Když to spojíme se silným emancipačním pokrokem, v jehož rámci ženy kromě rovnosti v pracovních příležitostech a odměňování získávají i rovnost v právu na explicitní projevování svých sexuálních tužeb, je jasné, že profesionálním sexuálním pracovnicím poněkud okorává chlebíček, nejspíše dosti podobně jako ve zlatých šedesátých s jejich volnou láskou. Hippies však neměli iPhony a nevěděli, co je Tinder. A dnes si už mohou jen rvát šediny.

Anastasovův postřeh, že muži místo samotného hardcore sexu vyhledávají erotické masáže, cosi vypovídá o tom, že mužům v dnešní feminizované společnosti chybí spíše pohlazení než orgasmus. Což nemusí být zdaleka záležitostí fyziologickou a důsledkem nezdravého životního stylu, jako spíše výsledkem brutálního genderu.

Že by však prostituce skomírala na úbytě, nesporně nehrozí. Jen skončila zlatokopecká doba a přidal se i faktor zvyšující se ekonomické a životní úrovně v zemi, takže Česko už není zdaleka tak atraktivním cílem sexuální

turistiky. Klesající poptávka snižuje ceny a tím i zisky sexuálního průmyslu, a tak místo velkých kriminálních gangů dnes fungují sexuální živnostnice. Pro tvrdé kriminálníky je možný výdělek příliš nízký na to, aby vykompenzoval podstupované riziko.

Pro holky to má i svůj rub, protože jako na každého malého živnostníčka si na ně troufne i kdejaký politik vytáhnout zákon, kterým by jim výdělky zdanil. Je fakt, že při několikamiliardovém obratu, který se na nájemních postelích protočí, by si stát k nějaké kačce pomohl, je však otázkou, zda by v takovém případě neměla být nad vchodem ministerstva financí vyvěšena červená lucernička, neboť by stát tak trochu převzal roli pasáka oněch dívek. A těch pár kaček za to asi tak úplně nestojí. l

Hippies neměli iPhony a nevěděli, co je Tinder. A dnes si už mohou jen rvát šediny.

O autorovi| Pavel Páral paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít