Tichý sexuální byznys

02. března 2015, 00:00 - Pavel Páral
02. března 2015, 00:00

Že by prostituce skomírala, nehrozí, jen skončila zlatokopecká doba a Česko zbohatlo

Jestliže se sexem živí v Praze více než deset tisíc žen, bude to největší pražská fabrika. Navíc nezdaněná. Podstatnější než výběr daní je ale to, co se kolem sexuálního byznysu vždy točilo a podle zjištění našich reportérů už netočí, totiž organizovaná kriminalita spojená s násilím, vydíráním a drogami. Tedy pokud se dá alespoň trochu věřit lidem, jako je Andrej Anastasov, nekorunovaný král českého internetového sexu. A vzhledem k tomu, že nejstarší řemeslo už léta, s výjimkou víceméně zábavných sporů typu výkladních skříní s dívkami v ulici Ve Smečkách, nepřitahuje pozornost ani bulvárních médií a nečiní nějaké zásadní problémy městským samosprávám, něco na tom klidu v branži asi bude.

Tato změna má nepochybně jak sociální, tak ekonomické důvody. Žijeme v době, kdy se postatně mění chování lidí a formy jejich vzájemných vztahů. Dominantní vliv na to má svět informačních technologií, zejména smartphonů a na nich fungujících sociálních

sítí. Jednoduchá a levná komunikace s kýmkoli na jakoukoli vzdálenost evidentně poněkud uvolňuje mravy a velmi významně usnadňuje a anonymizuje kontakty s oním jediným cílem.

Když to spojíme se silným emancipačním pokrokem, v jehož rámci ženy kromě rovnosti v pracovních příležitostech a odměňování získávají i rovnost v právu na explicitní projevování svých sexuálních tužeb, je jasné, že profesionálním sexuálním pracovnicím poněkud okorává chlebíček, nejspíše dosti podobně jako ve zlatých šedesátých s jejich volnou láskou. Hippies však neměli iPhony a nevěděli, co je Tinder. A dnes si už mohou jen rvát šediny.

Anastasovův postřeh, že muži místo samotného hardcore sexu vyhledávají erotické masáže, cosi vypovídá o tom, že mužům v dnešní feminizované společnosti chybí spíše pohlazení než orgasmus. Což nemusí být zdaleka záležitostí fyziologickou a důsledkem nezdravého životního stylu, jako spíše výsledkem brutálního genderu.

Že by však prostituce skomírala na úbytě, nesporně nehrozí. Jen skončila zlatokopecká doba a přidal se i faktor zvyšující se ekonomické a životní úrovně v zemi, takže Česko už není zdaleka tak atraktivním cílem sexuální

turistiky. Klesající poptávka snižuje ceny a tím i zisky sexuálního průmyslu, a tak místo velkých kriminálních gangů dnes fungují sexuální živnostnice. Pro tvrdé kriminálníky je možný výdělek příliš nízký na to, aby vykompenzoval podstupované riziko.

Pro holky to má i svůj rub, protože jako na každého malého živnostníčka si na ně troufne i kdejaký politik vytáhnout zákon, kterým by jim výdělky zdanil. Je fakt, že při několikamiliardovém obratu, který se na nájemních postelích protočí, by si stát k nějaké kačce pomohl, je však otázkou, zda by v takovém případě neměla být nad vchodem ministerstva financí vyvěšena červená lucernička, neboť by stát tak trochu převzal roli pasáka oněch dívek. A těch pár kaček za to asi tak úplně nestojí. l

Hippies neměli iPhony a nevěděli, co je Tinder. A dnes si už mohou jen rvát šediny.

O autorovi| Pavel Páral paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít