Tenisem k milionům

16. března 2015, 00:00 - Michal Půr
16. března 2015, 00:00

V tenise se točí velké peníze, ale šance, že si na ně váš potomek „sáhne“, je zhruba stejná, jako že vyhrajete jackpot v loterii

Andre Agassi ve svém životopise popisuje, co stojí za jeho úctyhodnou kariérou profesionálního tenisty: „Můj otec se přestěhoval z Chicaga (do Las Vegas), jen aby mohl hrát tenis 365 dní v roce. Hráli jsme každý den. Hráli jsme před mým odchodem do školy, hráli jsme po návratu ze školy. Vzbudili jsme se. Hráli jsme tenis. Pak jsme si čistili zuby.“ Pokud ve svém potomkovi vidíte budoucího grandslamového šampiona, Agassiho knihu Open čtěte obzvlášť pozorně. Je v ní vše, co potřebujete vědět. Tenis je možná elegantní, ale ještě více je nemilosrdný, drahý a velmi osamělý. Šance na úspěch jsou takřka nulové.

Náklady na výchovu špičkového hráče překračují i rozpočet domácností s nadstandardními příjmy. Šéf prostějovského tenisového klubu Miroslav Černošek v rozhovoru s týdeníkem Euro (viz str. 18) odhaduje, že jen do Petry Kvitové a Tomáše Berdycha investoval zhruba deset až patnáct milionů korun. Tito dva navíc měli štěstí, že si jich sponzoři všimli dostatečně brzy a náklady na jejich trénink nezruinovaly rodinný rozpočet.

Ani postup do profesionálního okruhu však automaticky nezaručuje úspěch. Mezinárodní tenisová federace před několika týdny zveřejnila studii, podle níž jen 1,3 procenta mužských profesionálních tenistů a 3,1 procenta ženských profesionálních tenistek zaznamenalo v roce 2013 zisk. Průměrné náklady na celou sezonu (cestování, ubytování, trénink a vybavení) přitom činí nezanedbatelných 160 tisíc dolarů, tedy 4,1 milionu korun.

Celkem 45,5 procenta mužů během celého roku nevidělo z prize money ani jeden dolar, u žen to bylo 43,9 procenta. V tenise je přitom peněz dost, jen jejich rozdělení je značně nerovnoměrné. Z úhrnných 162 milionů dolarů v roce 2013 jedno procento nejlepších hráčů bralo celkem 62 procent těchto finančních prostředků. U žen je to 51 procent při objemu 120 milionů dolarů. Celkem 95 procent hráčů přiznalo, že se jim nepodařilo pokrýt všechny své výdaje, ani když k prize money přičetli peníze od sponzorů.

čekání na sponzory Jaké jsou náklady u jednotlivých věkových kategorií? Výhodou tenisové školky, která začíná zhruba mezi pátým až šestým rokem, je, že se poplatek za trenéra rozpouští mezi více dětí. Hodina hraní vašeho potomka vás tak může vyjít i na 150 korun, ale u prestižnějších klubů i na 400 korun. Měsíčně trénink může stát 1500 i 4000 korun.

U babytenisu (od sedmi do devíti let) roste finanční náročnost sportu s tím, jak počet dětí ve skupině klesá. Pokud chcete mít ze svého potomka profesionála, měl by v tomto věku už trénovat alespoň pětkrát týdně a měl by mít vlastního trenéra. Má-li se sportu věnovat jen rekreačně, budou vám stačit i 3000 korun měsíčně. Pokud chcete, aby svoje úsilí směřoval ke vstupu do profesionálního okruhu, vyjde vás také na 3000 korun, ale týdně. Strop samozřejmě neexistuje. Každopádně špatné návyky, které ve věku sedmi až devíti let získá, už pravděpodobně nikdy úplně neztratí. Kvalita tréninku je proto velmi důležitá.

U žákovského a dorosteneckého tenisu rodinný rozpočet ještě více zatíží cestování po turnajích. Některé rodiny zaměstnávají trenéry na částečný či plný úvazek. Trenér na „full time“ stojí zhruba od 50 tisíc korun měsíčně výše. Nabízí se i trénink v zahraničí, jen rok na prestižní Bollettieriho akademii však stojí zhruba 70 tisíc dolarů, tedy asi 1,8 milionu korun. Lze ale získat i stipendium na některé z amerických sportovních škol a nejlepší české tenisové kluby ČLTK Praha, Sparta Praha či Prostějov výchovu nejtalentovanějších mladých sportovců finančně také podporují. Celková výše finančních prostředků nutných pro výchovu profesionálního tenisty se liší, ale nikterak významně. Britská tenisová asociace odhaduje, že výchova budoucího špičkového hráče stojí 400 tisíc dolarů (zhruba deset milionů korun) od jeho pěti do 18 let. Patrick McEnroe, který má na starost rozvoj hráčů v americké tenisové asociaci, zase předpokládá, že příprava dorostence pro profesionální tenisový okruh stojí 150 tisíc dolarů ročně, tedy takřka čtyři miliony korun.

Pokud se hráč nedostane do nejlepší stovky v okruzích ATP a WTA, jsou jeho výdělky stále velmi nejisté, protože nedostává pravidelně startovné, které dokáže pokrýt náklady. Ani v první stovce však nemá zaručeny astronomické částky. Od začátku letošního roku jen 70 hráčů v okruhu ATP vydělalo více než 100 tisíc dolarů, hráček v okruhu WTA dokonce jen 52.

kolem 700 Kč stojí raketa pro děti do 5 let kolem 900 Kč stojí raketa pro děti do 7 let (minitenis) 1000 až 2000 Kč stojí raketa pro děti do 9 let (babytenis) 3000 až 7000 Kč stojí raketa pro závodní hráče 150 až 500 Kč tojí výplety na jednu raketu (včetně ceny za vypletení) 900 až 1600 Kč stojí dětská tenisová obuv 800 až 3000 Kč stojí tenisová obuv pro dospělé

O autorovi| Michal Půr, pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít