Temelín je pro Česko příležitostí

18. března 2013, 00:00 - Ing. Miroslav Fiala
18. března 2013, 00:00

Projekt pomůže udržet kontinuitu rozvoje našeho průmyslu a obnovit domácí dodavatelský řetězec

Na podzim se očekává rozhodnutí, kdo získá zakázku na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín. V poslední době se média zaměřují na střety mezi konkurenty, které nabývají na intenzitě. Zaznívají však také pochybnosti, zda jsou české firmy schopné podílet se na dostavbě dodávkami sofistikovaného zařízení. Jinak řečeno, zda nebudou v případě vítězství kteréhokoli z uchazečů jen přívěskem, který bude dodávat ty nejjednodušší díly a pomocné stavební práce bez velké přidané hodnoty.

Jaderné energetice jsem zasvětil celý profesní život. Do plzeňské firmy Škoda JS jsem nastoupil v roce 1968. Zažil jsem výstavbu všech patnácti jaderných reaktorů v Česku i na Slovensku, vizionářské debaty o rozvoji jaderné energetiky či úvahy o jejím útlumu v 90. letech a po Fukušimě. Jako technicky a ekonomicky orientovaný člověk jsem tyto úvahy podroboval kritickému racionálnímu pohledu. Stejně kriticky přistupuji k dnešnímu zpochybňování kvalifikace českých firem.

Málokdo si uvědomuje, že Česká republika, respektive Československo, si prakticky sama, jen s malou pomocí zvenčí, postavila české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany a slovenské Mochovce a Jaslovské Bohunice. Naše firmy vyrobily většinu technologicky náročných komponentů a jsou schopny tak složité zařízení i úspěšně provozovat, udržovat a modernizovat. A to na tak špičkové úrovni, že například Dukovany se z hlediska radiační bezpečnosti řadí dlouhodobě mezi nejbezpečnější elektrárny na světě. Naše firmy překonaly kritická devadesátá léta a získaly – bez zájmu médií – řadu zakázek v zahraničí, kde se prosadily v ostré konkurenci. Podniky jako Vítkovice či Sigma jsou špičkami ve svém oboru, jejich výrobky je možné najít v jaderných elektrárnách po celém světě.

Proto říkám, že české firmy umějí, mohou a chtějí. Dokončení Temelína může být pro domácí strojírenské firmy významnou vzpruhou v době, kdy řada zakázek spojených s údržbou a modernizací elektráren dobíhá.

Temelínský projekt pomůže udržet kontinuitu rozvoje našeho průmyslu a obnovit domácí dodavatelský řetězec. Ve spolupráci se zahraničními partnery získáme přístup ke světovému technologickému know-how a na základě úspěšné reference i nové zakázky v zahraničí. Česká republika by za nějakých dvanáct let mohla mít nejen dva nové zdroje dodávající elektřinu bez ohledu na rozmary počasí, ale také silnou konkurenční výhodu na globálním trhu – vyspělý strojírenský průmysl s kvalifikovanými odborníky. Umožnit českým firmám dostavět Temelín je proto otázkou racionální volby.

O autorovi| Ing. Miroslav Fiala předseda představenstva a generální ředitel Škoda JS

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Razer Atheris je bezdrátová myš s údajně nejdelší výdrží na světě
Co čeká Radeony: GPU Navi má prý zvláštní jednotky pro AI, vynořil se další čip Vega
Google spustil nový webový chat. Nic neumí a bez mobilu stejně nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít