Teď se ukaž, Babiši

22. září 2014, 00:00 - Pavel Páral
22. září 2014, 00:00

ČEB a EGAP by – na rozdíl od státu – prospělo, kdyby je ministr financí řídil jako soukromé firmy

Ve vládní proexportní politice se dějí velké věci a jde o záležitost nejednoduchou a s obtížně dosažitelným řešením, které bude nepochybně nepopulární. Děje se tak celkem pochopitelně bez širší publicity a pozornosti veřejnosti, byť jde o desítky miliard a přinejmenším tisíce pracovních míst.

V týdeníku Euro jsme docela nedávno komentovali vládou prosazované nové principy fungování České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako likvidaci jediné opravdu účinné pomoci státu českým exportérům. V tomto vydání se situací v obou státních firmách zabýváme hlouběji a závěr je opět tristní – ministerstvo financí podle všeho neumí a zároveň zřejmě ani nechce rozplétat chuchvalec lumpáren, lemplovství a běžného obchodního rizika a kloní se k jednoduchým, jenže nesprávným řešením.

Situaci komplikuje i skutečnost, že málokdo z těch, kteří znají stav bilancí i souvislosti z minulosti, je ochoten hovořit veřejně. Není divu, když některé případy vyšetřuje policie. A je jistě dobře, že vyšetřuje. Jen je trochu otázkou, co vyšetří.

Zákulisní zdroje uvádějí, že ztrátových obchodů je v bilanci proexportních institucí až za padesát miliard korun. Ta suma je obrovská a je nutné si jasně říci, kde udělali soudruzi chybu. Je zcela nesporné, že zde lze najít podvodné projekty, které ČEB financovala a EGAP pojistila, protože na tom byl nějaký lobbistický zájem, a skutečným testem rizika nesplacení se nikdo vážně nezabýval. Jenže mnohem více bude i takových, kdy prostě selhala státní instituce a její zaměstnanci, kteří nevedli správně dokumentaci k jednotlivým případům, nezajistili včas pohledávky podle smluv, propásli termíny pro žaloby atd. Spravovat pohledávky v zahraničí, a to často exotickém, je vysoce odborná záležitost a ne vždy jsou i soukromé banky schopny vybavit příslušná oddělení kvalifikovaným a zdatným personálem, takže se jim dějí podobné věci jako v ČEB. Nicméně o tom, že ve státní firmě byl z tohoto pohledu podstatně větší nepořádek, nelze příliš pochybovat. A pak jsou zde jistě i případy, které by byly bývaly standardně splaceny, nebýt recese, ale s tím se potýkají všechny banky při financování dlouhodobějších projektů, jako jsou investiční celky.

Každopádně ani to nejúspěšnější policejní vyšetřování nic nezmění na skutečnosti, že je třeba ČEB dokapitalizovat a nedobytné pohledávky řešit nějakým racionálním způsobem.

Jejich prodej dlužníkům, jak navrhovali někteří lidé z ministerstva financí, je pak tím nejhorším z možných řešení.

Aby se to neopakovalo, je třeba především vylepšit corporate governance. Dosud jsou rozhodovací a schvalovací kompetence na politicky nominovaných a pramálo kompetentních dozorčích radách, a nikoli na odborném a odpovědném managementu, což je absurdní. A pak je třeba obě společnosti dovybavit opravdu kvalitními odborníky, jednak na vymáhání pohledávek v zahraničí a jednak lidmi, kteří rozumějí financování projektů a řízení rizik. A zatřetí je nutno vybavit je zdroji, které ke svému fungování nezbytně potřebují.

Jednoduše řečeno, tady je – na rozdíl od politického rozhodování – namístě, aby ministr financí postupoval jako ve firmě. Ve firmě, která potřebuje restrukturalizovat a pozměnit obchodní model, aby více odpovídal situaci po recesi. Zatím se zdá, že se do toho Andreji Babišovi tak nějak nechce. l

O autorovi| paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít