Teď můžeme splácet dluhy

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

Předchozí vedení ČSTV chtělo prodat krkonošská lyžařská střediska Hušákovým lidem, říká šéf sportovního svazu

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), s půldruhým milionem členů největší sportovní organizace v zemi, je ekonomicky zachráněn. Poté, co sportovcům vyschl penězovod v podobě stamilionových příjmů z loterijní firmy Sazka, zůstaly nejhodnotnějším aktivem majoritní podíly v lyžařských střediscích ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou a Harrachově. ČSTV se nedávno dohodl na pronájmu prvních dvou se soukromými společnostmi Snowhill/Tatry Mountain Resorts (Skiareál Špindlerův Mlýn) a Mega Plus (Ski Pec). Firmy slíbily platit roční nájemné v celkové výši 59 milionů korun bez DPH a proinvestovat na krkonošských sjezdovkách přinejmenším 1,15 miliardy korun. „Je to maximum hodnoty, které jsme za pronájem Špindlu a Pece mohli dostat. Kdybychom šli ještě dál, tak by zájem firem opadl,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro předseda ČSTV Miroslav Jansta.

* Co bylo během hledání nájemců a vyjednávání podmínek nájmu nejtěžší?

Nejtěžší bylo v rámci členské základny ČSTV ta lyžařská střediska vůbec uhájit, abychom o ně nepřišli – tedy abychom je nemuseli prodávat. Předchozí vedení ČSTV totiž v tichosti připravovalo prodej akciových podílů, dokonce už byly vyhotoveny znalecké posudky a transakce byla na spadnutí. To celé bylo hrou Aleše Hušáka a jeho lidí. Mého předchůdce v ČSTV Pavla Kořana tlačil k různým věcem a divným rozhodnutím, například ke snížení dividendových výnosů na minimum a umělému zadržování peněz v akciovkách.

* Hušák, jako rodilý Trutnovan, měl blízko především k Peci pod Sněžkou. Pokud by se v lednu neobměnilo vedení ČSTV, došlo by k privatizaci skiareálu právě bývalému šéfovi Sazky?

Přímo jemu ne, ale lidem, kteří k němu mají velmi blízko.

* Když jste byl zvolen předsedou ČSTV, kolik procent členské základny tehdy chtělo lyžařská střediska prodat?

Tehdy chtěli prodávat všichni, s opačným názorem nás bylo opravdu jen pár jedinců.

* Většina sportovců přitom mluví o krkonošských skiareálech jako o rodinném stříbru svazu, kterého by se sportovci neměli zbavovat…

V ČSTV byly, a částečně stále ještě jsou, obrovské dluhy. Dokonce začaly docházet i peníze na platy řadových zaměstnanců, takže sílily hlasy volající po prodeji areálů. Novému vedení se naštěstí podařilo přesvědčit členy svazu, abychom tento majetek neprodávali. Co se týká samotného pronájmu, jednání s potenciálními zájemci jsem vedl od dubna. Když se vykrystalizovali ti tři hlavní, nejtěžší bylo samozřejmě jednání o ceně a o zárukách. O nich jsme debatovali opravdu do poslední chvíle. A také jsme museli řešit právní náležitosti pronájmu, protože podobných transakcí v Česku dosud moc uskutečněno nebylo.

* Neobáváte se, že můžete být obviněni – ať některými členy ČSTV či menšími akcionáři lyžařských středisek – že jste nájemce nevybírali v otevřeném výběrovém řízení?

Rejpalové se ozvou vždy, ale já jsem přesvědčen, že jsme s nejlepšími možnými nájemci vyjednali maximum podmínek, co bylo možné. A za tím si stojím. Celou akci jsme prováděli transparentně za přítomnosti ekonomických i právních poradců (pro ČSTV pracuje Erste Corporate Finance – pozn. red.). Nájemci jsou firmy s historií a nezpochybnitelnou zkušeností v tomto oboru a lyžařská střediska opravdu provozovat umějí. Navíc smlouva bude zveřejněna na internetu, a všichni tak budou mít možnost sledovat její plnění. O výhodnosti podmínek pronájmu svědčí i spokojenost Svazu lyžařů ČR, minoritního akcionáře ve skicentrech.

* V rámci nájmu jste si dojednali i velké garance (260 milionů ve Špindlerově Mlýně a 60 milionů v Peci pod Sněžkou), aby nájemci proinvestovali peníze, které slíbili. Jsou tyto garance v hotovosti, nebo jiné formě?

V případě Pece se jedná o kombinaci písemné záruky samotné firmy Mega Plus, která má půlmiliardovou hodnotu, a šedesátimilionové osobní směnky jednatele. U pronájmu Špindlu je dopředu jako jistina složen jeden roční nájem a čtvrtmiliardovou hodnotu má společné ručitelské prohlášení firem Snowhill a Tatry Mountain Resorts. Součástí všech kontraktů jsou i ustanovení o pokutách, navíc v případě jejich neplnění můžeme smlouvy vypovědět. Pro takové momenty je tam ustanovena roční výpovědní lhůta.

* Je ve smlouvách i opce na prodloužení pronájmu, případně odprodej aktiv lyžařských středisek?

Ano, součástí je i opce na stejně dlouhou dobu, jako je současný nájem. S tím, že po prvních deseti letech fungování pronájmu máme dva roky na zhodnocení spolupráce, během kterých může každý z nás tu opci zrušit nebo budeme specifikovat, za jakých podmínek bude uplatnitelná. Stejně tak můžeme v té době říci, že po dvacetiletém pronájmu ta spolupráce skončí.

* Dozorčí rady a představenstva lyžařských středisek, stejně jako dalších dceřiných společností ČSTV, lákaly kvůli tučným odměnám a dalším prebendám sportovní bafuňáře. Zrušíte je nyní?

Odměny výrazně ořežeme a zároveň snížíme počet členů statutárních orgánů na zákonem dané minimum. Dříve byl obrovský boj o to, kdo bude sedět v představenstvu té nebo jiné firmy. I proto jsem rád, že s pronájmem tyto tlaky v lyžařských střediscích opadly. Mělo to totiž dost negativní vliv na řízení středisek. Pec je díky někdejším bafuňářům vybydlená, téměř před krachem, Harrachov se jakžtakž drží díky rozumnému managementu a Špindlerův Mlýn, který měl být jakýmsi zlatým teletem, by byl za chvíli převálcován soukromou konkurencí, protože není na investice.

* Firmy byly podle vás vedeny špatně kvůli nekompetentnosti manažerů, nebo kvůli různým zásahům ze strany majoritního akcionáře, tedy ČSTV?

To druhé, a především v Peci pod Sněžkou to zapříčinilo špatnou ekonomickou výkonnost. Pokaždé, když byl do tamního vedení nebo statutárního orgánu firmy dosazen někdo nový, zaměřil se hlavně na tantiémy a permanentky. Navíc tomuto oboru musíte rozumět, já sám bych si na to netroufl.

* Kolik by mělo z pronajatých firem plynout do ČSTV na dividendách?

Včetně Harrachova, kde jsme rovněž majoritním vlastníkem, by to mělo být 30 milionů čistého ročně.

* Přežil by samotný svaz bez příjmů z pronájmu lyžařských aktiv?

V rámci běžného provozu by mohl ČSTV nějak přežít, protože jsme hned po zvolení nového vedení učinili řadu ekonomických opatření, především další propouštění a snižování nákladů. Jinak byly ve svazové pokladně peníze na výplaty do května, maximálně června. Díky jistému příjmu si teď můžeme trochu vydechnout.

* Padlo již v rámci ČSTV rozhodnutí o využití „nových peněz“, které z pronájmů středisek budete inkasovat?

Je to velmi jednoduché: díky nájmu se dostaneme k penězům, které potřebujeme na postupné splácení dluhů, jež v ČSTV vznikly za předchozího vedení. A až všechny tyto problémy vyřešíme, tak – pokud budu mít ve sportu nějaký vliv – půjdou na investice do sportovních zařízení, především v Harrachově a Nymburce. Rozhodně se ty peníze neprojedí.

* Jaké výše dosahují aktuální dluhy svazu?

Maximální hranice je asi 220 milionů korun, ale předpokládám, že nakonec to bude výrazně méně. Přibližně 37 milionů připadá na půjčku od společnosti Gladiolus, s níž se nám snad podaří rozložit splácení dluhu do následujících dvou a půl let. Největší položkou je pak spor se Sdružením sportovních svazů (bývalý Svazarm – pozn. red.) o záruky, které mu ČSTV před časem poskytlo za platby ze Sazky. V nejhorším případě jim budeme nuceni zaplatit téměř dvě stě milionů, ale já věřím, že ten spor skončí někde na padesáti milionech, dost možná to bude i méně. Soud nebyl dosud rozhodnut ani v první instanci a určitě tam budou nějaká odvolání, takže budeme mít časový prostor se na to finančně připravit, kdybychom prohráli. Předpokládám, že celkové dluhy ČSTV jsou v optimální variantě padesát až 100 milionů.

* Zastupuje ČSTV v tomto sporu vaše advokátní kancelář?

Ne. To bych považoval za konflikt zájmů.

Miroslav Jansta (50) • Absolvent Právnické fakulty UK, spolumajitel advokátní kanceláře Jansta, Kostka. Po sametové revoluci byl dva roky poslancem Federálního shromáždění, nyní je řadovým členem ČSSD. • Bývalý basketbalista se před patnácti lety stal šéfem a později majitelem nymburského basketbalového klubu, který je v současnosti nejúspěšnějším týmem ve střední Evropě. • Od roku 2009 je prezidentem České basketbalové federace, letos v lednu byl zvolen předsedou ČSTV.

Nejtěžší bylo v ČSTV uhájit, aby se lyžařská střediska nemusela prodávat

O autorovi| Ondřej Hergesell • hergesell@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít