Tažení Evropou

03. března 2014, 00:00 - Marcela Alföldi Šperkerová
03. března 2014, 00:00

Z lokální firmy se Zentiva stává značkou, která se prodává nejen v Evropě, ale i v Africe či na Blízkém východě

Příběh Zentivy je jedním z nemnoha příkladů úspěšné privatizace a rozvoje firmy, která se v Evropě díky několika akvizicím vypracovala až na pozici třetího největšího výrobce generik, tedy léků, jimž vypršela patentová ochrana.

Tržby společnosti, která nyní spadá pod koncern Sanofi, loni rostly sedmiprocentním tempem a dosáhly 1,2 miliardy eur. Zentiva zaměstnává na šest tisíc lidí, z toho v Česku šestnáct set. Léky produkuje ve třech výrobních závodech – vedle tradiční pražské továrny jsou to výrobny v Turecku a Rumunsku.

Pětisetletá historie Jak se Zentiva chlubí na svých webových stránkách, podnik má dlouhou tradici sahající až do patnáctého století, kdy byla otevřena jedna z nejstarších lékáren v Čechách U Černého orla. Tu v roce 1857 koupila rodina Fragnerova, jež posléze vybudovala farmaceutickou továrnu za Prahou. První mast tu vyrobili v roce 1866. Provoz závodu v Dolních Měcholupech, v němž se dosud vyrábějí léky, byl zahájen v roce 1930.

Po válce byla společnost znárodněna a začleněna do národního podniku Spofa. V roce 1993 se původní továrna osamostatňuje a vzniká akciová společnost Léčiva, do jejíhož vedení se dostává Jiří Michal, který s podnikem spojil celou dosavadní kariéru.

Firma byla roku 1998 privatizována, většinový podíl získal fond private equity kapitálu Warburg Pincus spolu s tehdejším managementem.

Společnost zároveň změnila jméno na Zentiva. Díky investorovi firma výrazně posílila na trhu, uvedla nové produkty, investovala do technologií, výzkumu a vývoje. O pět let později koupila slovenský podnik Slovakofarma, čímž se posunula na pátou příčku v žebříčku středoevropských farmaceutických firem.

V roce 2004 Zentiva prolomila další tabu: na pražské burze jako vůbec první firma nabídla primární úpis akcií. Poptávka násobně překonala nabídku. Následující rok firma potvrdila akviziční apetit nákupem rumunského podniku Sicomed a o dva roky později tažení završila akvizicí turecké společnosti Eczacibasi Generic Pharmaceuticals. Díky tomu se stala největší generickou společností ve střední a východní Evropě.

Současný majitel, původně francouzský koncern Sanofi, do Zentivy vstoupil v roce 2006. Získal bezmála čtvrtinový podíl, aby ji mohl o tři roky později pohltit úplně. Rok nato původní generální ředitel Michal z podniku definitivně odešel – jako miliardář. Podnik současně koupil německé centrum pro vývoj inhalátorů, čímž ohlásil záměr vtrhnout na trh s respiračními přípravky.

Růst díky Africe Zentiva ročně vyrábí na pět set milionů balení léků, z toho zhruba polovinu v Turecku. Z linek pražské továrny ročně sjíždí sto milionů balení, z nichž dvě třetiny míří na export. Nejvýznamnějšími odbytišti jsou Rusko, Slovensko a Polsko. Přestože patří po svém přejmenování mezi mladé značky, známost Zentivy se mezi tuzemskými spotřebiteli rychle rozšířila. Každá pátá spotřebovaná krabička s léky nese právě tuto značku.

Zatímco Sanofijako celek v posledním období čelí poklesu tržeb i zisku, Zentiva je na růstové trajektorii. „Tento nárůst byl dosažen především díky aktivitám na rozvíjejících se trzích v Eurasii, Africe a na Blízkém východě, ale i díky dynamickému západoevropskému generickému trhu,“ uvádí mluvčí firmy Dana Pavlousková. Portfolio společnosti Zentiva Group nabízí na pět stovek produktů ve více než osmi stech lékových formách. Pokrývá několik terapeutických oblastí včetně kardiovaskulárních chorob, léčby bolesti, onemocnění centrální nervové soustavy, trávicího traktu, močových cest a pohlavního ústrojí, dýchacího ústrojí, infekce nebo zdraví žen. Po prodeji společnosti Sanofipodnik vstoupil do nových oblastí vývoje produktů. „Stejně jako každá jiná generická firma rosteme uváděním nových výrobků na trh. V našem případě to znamená 225 nových produktů v loňském roce,“ popisuje Pavlousková.

Mezi roky 2008 až 2012 firma investovala 1,7 miliardy korun do hmotného i nehmotného (nákupy licencí k lékům – pozn. red.) majetku. Na výzkum a vývoj v poslední době vynakládá kolem osmi set milionů korun ročně. Od roku 2012 Zentiva řídí strategii a vývoj generik pro celou skupinu Sanofiv regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Čas od času se objevují spekulace, že majitel postupně produkci v české továrně utlumí. Tyto informace management odmítá.

„Neplánujeme přesun výroby z Česka do jiné země. Naopak pražská Zentiva nyní vyrábí i některé originální léky pro Sanofi,“ zdůrazňuje mluvčí společnosti.

O autorovi| Marcela Alföldi Šperkerová, alfoldi@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít