Tak nám zabili koalici, paní Krnáčová…

18. ledna 2016, 00:00 - Hana Boříková
18. ledna 2016, 00:00

Nová pražská koalice překonala jepici. Umřela, ještě než se narodila

Na novoročním setkání s novináři primátorka Adriana Krnáčová (ANO) uvítala zástupce médií zvesela. „Vypadá to, že se budeme potkávat i nadále. Zdá se, že jsme spojeni pupeční šňůrou,“ žertovala žena, o které se všeobecně soudilo, že před koncem ledna vyklidí kancelář na radnici na Mariánském náměstí. Jenomže predikovat v Praze podobu nové koalice je asi stejně bláhové jako věřit na Ježíška. A Krnáčová měla vlastně pravdu: stačilo si počkat, až se projekt nové vlády TOP 09, ODS, Trojkoalice, Pirátů a Nezávislých Tomáše Hudečka sám rozpadne. To se stalo minulý týden potom, co exprimátor Hudeček oznámil, že odmítá dál předstírat vyjednávání koalice, která nahradí současnou vykostěnou radu na jednání zastupitelstva 28. ledna. Po třech měsících tedy začíná tragikomedie nanovo.

Šílená paní nestačí

Ještě nedávno Tomáš Hudeček nové koalici složené z pěti (či spíše sedmi stran) nedával moc šancí, ale za dostatečnou motivaci považoval odstranění té staré. „Pokud to jen trochu půjde, novou koalici podpořím. Horší než sebestředná, vychytralá a hlavně líná paní v čele to nebude. Lepší asi taky moc ne,“ psal na Twitteru exprimátor. Minulý týden se ale rozmyslel: „Odvoláním jedné paní a celého spíše ne-jejího družstva nenastane nějaký zázrak a správa Prahy nebude zase skvělá a věci se nebudou hýbat. Situace uvnitř radnice je dnes úplně šílená. Cokoliv, jakýkoliv projekt, který nestojí velmi pevně na zemi (resp. v Zastupitelstvu hl. města Prahy), to nemůže dát znovu do pořádku. Troj- až pětikoalice se rozpadla po ani ne roce, a pěti- až sedmikoalice má vydržet tři roky?“ Hudeček přišel na jednání o programovém prohlášení nové koalice s tím, že projekt žádnou formou nepodpoří. Tím plánovaná koalice de facto skončila, jelikož bez hudečkovců jí chybí jeden hlas.

„Já jsem byl jediný, kdo si mohl dovolit říci, že je to celé nesmysl, se kterým se reálně vlastně vůbec nepočítá. Všichni vědí, že s Piráty nikdo nepočítá, a zeleného Matěje Stropnického by každý nejraději poslal na Sibiř,“ vysvětluje Hudeček. Zástupci některých stran mu prý zavolali a poděkovali, že to trapné divadlo ukončil. Po Praze koluje i verze, že TOP 09 chtěla navozením dojmu, že vyjednává koalici bez ČSSD, vlastně jen sociální demokraty přimět, aby se rozešli s ANO. Parta ostřílených pražských praktiků kolem Karla Březiny by se pak mohla přimknout k TOP 09 a nahradit v pražské vládě neřiditelné Piráty a problémové zelené. Těžko říci, jestli na tom něco je. Nikdo už v metropoli přesně neví, co má ještě reálný základ, co je nějaká mocenská hra a co už jen čirá fantasmagorie.

Magistrátní kvíz: Kdo je kdo?

Celé pražské dění posledních měsíců připomíná grotesku, která přestává mít s politikou cokoli společného. Už „pražská zabijačka“ před koncem října, kdy se navzájem vyvraždili radní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, dávala tušit, že v Praze zase jednou vyplavaly na povrch osobní animozity. Jen hlupák shodí vládu, aniž by měl alespoň předjednanou podobu té nové. Ani po třech měsících nikdo v Praze nenabízí odpověď na to, co bude dál.

TOP 09 si namlouvá sociální demokracii, která se tváří, že chce zůstat věrná ANO… Ale kdo je vlastně ANO? Primátorka Krnáčová, kterou na konci léta chtěl odvolat vlastní klub? Stačil oficiální odchod její vnitrostranické rivalky Radmily Kleslové, aby vládla 17 hlasy všech zastupitelů za ANO? Je ochotná obětovat Trojkoalice či Strana zelených sebestředného levičáka Stropnického, kterému jde jen o sebeprezentaci? Nevyjedná koalici nakonec ANO s ODS a sociální demokracií? Komu chce vlastně nasadit primátorský řetěz TOP 09, která se v minulých týdnech cítila tak silná v kramflecích? Poctivému, ale trochu naivnímu Václavu Novotnému, jenž si bude z magistrátu odskakovat na soud v kauze Opencard, či protřelému pragmatikovi Jiřímu Nouzovi, který se výrazně podepsal na problémech s tunelem Blanka?

Primátorka Krnáčová, která po minulém týdnu může balení věcí zase odložit, se kdysi proslavila hláškou, že tunel Blanka muselo stavět spolčení kokotů. Pražan má občas pocit, že se ta prima parta odstěhovala na Mariánské náměstí… l

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít