Tady je Komárkovo

22. října 2012, 00:00 - Vadim Fojtík
22. října 2012, 00:00

PPF prodala svůj podíl v loterijní firmě skupině KKCG. Vydělala více než dvě miliardy korun

Vynáší vám vaše investice dvacet procent ročně? Opravdu si myslíte, že je to v současné době maximum? Omyl, v porovnání s některými investory jste jen troškaři. Pokud skutečně chcete něčeho dosáhnout, začněte se učit od Petra Kellnera.

Jeho společnost PPF minulý týden prodala padesát procent akcií ve firmě Sazka skupině KKCG, kterou ovládá další miliardář, Karel Komárek mladší. KKCG za poloviční podíl v loterijní a sázkové společnosti zaplatila dle informací týdeníku Euro zhruba 4,5 miliardy korun.

Jistota dvojnásobku Za ten samý balík akcií zaplatila Kellnerova PPF zhruba před rokem 1,8 miliardy korun. Jinak řečeno: PPF za několik měsíců zhodnotila svoji investici více než dvojnásobně. Nepřímo to ostatně potvrdil i investiční ředitel a člen vrcholového vedení firmy Martin Štefunko: „Z pohledu PPF jde o správné investiční rozhodnutí. V průběhu jednoho roku se nám podařilo obnovit důvěru v Sazku, která aktuálně opět ovládá více než devadesát procent trhu, a podíl PPF se tak velmi dobře zhodnotil.“

Dokončení transakce ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

V této souvislosti se ale žádné zádrhele nečekají.

Společnost Sazka sázková kancelář, která loni v listopadu převzala podnikatelskou činnost po zkrachovalé loterijní firmě Sazka, loni hospodařila se ztrátou 267 milionů korun. Mimo jiné i z toho důvodu, že firma investovala milionové částky do reklamní kampaně, která měla především obnovit důvěru sázejících v tuzemskou loterijní jedničku. Sazkou v polovině loňského roku notně otřáslo, když kvůli nedostatku peněz na čas přestala vyplácet výhry. Celkové výnosy firmy loni dosáhly zhruba 955 milionů korun, již letos by se ale měla přehoupnout do ziskového hospodaření.

Další expanze Některé zdroje týdeníku Euro tvrdí, že k obchodní transakci mezi PPF a KKCG přispělo i to, že každý z akcionářů měl mírně odlišné představy o dalším směřování Sazky týkající se především mimoloterijních aktivit. „Komárek nyní bude mít volnější ruce v další expanzi.

Společnost nebude muset každý svůj krok konzultovat se svých obchodním partnerem, tedy PPF,“ komentoval transakci šéf jedné z konkurenčních sázkových společností. „Sazka pro nás představuje velmi dobrou platformu pro dlouhodobý rozvoj nejen v oblasti loterií, ale i pro další retailové byznysy na českém trhu,“ potvrzuje jeho slova člen představenstva skupiny Pavel Šaroch. Expanze by se měla týkat mimo jiné trhu kurzového sázení a stíracích losů.

S dalším rozvojem společnosti to ale KKCG nebude mít za aktuální situace jednoduché. Sazka stále získává největší díl tržeb z loterijní činnosti, v porovnání se stejným obdobím před třemi lety jsou ale tržby výrazně nižší.

Firma má navíc v porovnání s předchozími léty na trhu konkurenci, mimo jiné společnost Fortuna, v níž majoritní balík akcií ovládá investiční skupina Penta. Také ona otevřeně hlásá další expanzi na trhu. V kuloárech se ale spekuluje i o dalším možném vývoji, tedy odkupu podílu ve Fortuně ze strany Sazky.

O tom, že je tato transakce reálná, svědčí i některá vyjádření Penty. Investiční skupina již několikrát naznačila, že je v případě předložení výhodné nabídky ochotna svůj podíl ve Fortuně prodat.

Hala jádrem problému Řada ekonomických analytiků je přesvědčena, že společnosti KKCG se podařilo získat v podobě Sazky zlatonosnou slepici. Firma ovládá přes devadesát procent loterijního trhu a dle některých odhadů je schopna výhledově dosahovat ročního zisku kolem jedné miliardy korun.

Novodobý příběh Sazky začal v době, kdy její vedení v čele s tehdejším generálním ředitelem Alešem Hušákem spolu s akcionáři (majoritní podíl ve firmě tehdy držel ČSTV), rozhodlo o výstavbě O2 areny v pražských Vysočanech. Budování haly se vymklo z rukou a odhaduje se, že stálo zhruba deset miliard korun.

Sazka financovala výstavbu O2 areny prostřednictvím dluhopisů. Počátkem loňského roku ale nebyla schopna hradit ani jejich splátky, ani své závazky vůči bankám. Pohledávky za Sazkou začal skupovat miliardář Radovan Vítek, od něj je postupně získaly společnosti PPF a KKCG. Souběžně s tím i ony skupovaly další pohledávky za Sazkou, mimo jiné i dluhopisy, kterými byla financována výstavba O2 areny. Sazka nebyla schopna plnit své závazky a insolvenční správce ji poslal do konkurzu. Několikaměsíční mise insolvenčního správce společnosti Josefa Cupky skončila prodejem Sazky firmám KKCG a PPF.l

O autorovi| Vadim Fojtík • fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít