Tady je Google

01. února 2016, 00:00 - Luboš Heger
01. února 2016, 00:00

V curyšské centrále odběhnete na kávu do některého z proslulých „kávových koutků“, kdykoli máte nějaký nápad

Než se do kanceláří firmy dostanete, projdete vstupní halou, kde se jen tak válí kytara. O patro výš je pak hudební místnost s bicími nástroji a klávesami. Ve vedlejším křídle je praktický lékař a také masážní místnost.

Google ale své zaměstnance rozmazluje hlavně v jídle. Snídaně, obědy, večeře – všechno je zdarma. Vybíráte si z desítek pokrmů. A večer vám kurýrní služba připraví nákup domů. K tomu máte samozřejmě mzdu, která odpovídá švýcarskému standardu. Google přispívá na zdravotní pojištění celé rodiny, na dopravu, financuje různé místní průkazky.

Večeře jsou společné a sejde se u nich celá firma. Lidé z vyšších pater na ni sjíždějí po skluzavce, jedné z proslulých googlovských „hračiček“. Sednete na ni, a jste–li slabší povaha… vyjeknete. Jízda je to celkem ostrá, ale je to nejrychlejší cesta ke švédskému stolu plnému jídla. Je výtečné. A je zdarma.

Mítink na stojáka

Podle zaměstnanců, kteří tu léta pracovali, bylo nejchytřejším nápadem Googlu zřídit malé pracovní týmy. V těch velkých se prý všechno ztratí. „Ve srovnání třeba s Microsoftem či jinými velkými korporacemi je Google mnohem méně organizovaný. Řeknu příklad. Když děláme čtvrtletní plány, stanovíme si priority sami. Dáme to na papír, čtvrt roku na tom děláme a na konci čtvrtletí si to sami zhodnotíme,“ říká mi produktový manažer Jaroslav Bengl, jeden z Čechů, kteří zde léta pracují. „Sdělíme vedení, co bychom chtěli dělat. Vedení nám dá zpětnou vazbu. Celé to funguje odspodu nahoru,“ popisuje.

Procházím typickou kanceláří. Lidé běhají z rohu do rohu. Co to dělají? Říká se tomu „stand-up meeting“. Probíhá to jednou denně. Na deset minut si všichni stoupnou a řeknou, co ten den vlastně řeší. Vývojářské týmy mají deset až dvanáct inženýrů. Důvod? Jakmile tým začne expandovat, nikdy nevíte, kdo na čem pracuje.

Šéfem je produktový manažer, který má za úkol silou argumentů inženýry přesvědčit, že jeho nápad je nejlepší. Inženýři dbají na to, aby technologie byly co nejpokročilejší, produktový manažer se zase snaží, aby to přineslo něco pro zákazníka. Je vlastně zástupce uživatelů. Kdyby bylo vše řízeno jen manažerem, pouštěly by se ven nové a nové funkčnosti.

Jenže pak by se to třeba z technických příčin zhroutilo.

Google v Curychu je babylon národů. Pracují tu vedle sebe vývojáři z Peru, Íránu, Jižní Afriky nebo třeba Polska. Nejčastěji řeší zapeklité problémy u kávy. Máte nějaký nápad? Řeknete kolegům: Pojďme si o tom promluvit. Ve všech těch slavných googlovských kávových koutcích jsou také tabule, slidy, pastelky, fixy. Pijete kávu a čmáráte na tabuli.

Řádově jednou za měsíc se jde do města na pivo.

Žádoucí je, aby vývojář při práci nepřeskakoval z jedné věci na druhou, ale soustředil se na svůj projekt. Jsou géniové, kteří se projeví už za měsíc, ale je těžké ukázat, co ve vás je, za kratší dobu než za rok a půl. Někteří na projektech dělají řadu let.

Slovenský nadšenec

V Googlu existuje cosi, čemu se říká „dvacetiprocentní projekt“. Jeden den v týdnu může zaměstnanec věnovat čas něčemu, na čem mu osobně záleží. Docela jinému, než na co si jej společnost najala. Za Google Translate pro češtinu stojí Marián Dvorský. Ve skutečnosti je to Slovák, pracoval v Norsku a později v USA. V Googlu měl na starost vývoj softwaru na zpracovávání dat, ale tehdy prakticky neexistující český překladač Google Translate si přibral jako svůj „dvacetiprocentní projekt“. Češi tedy ironií osudu za svůj překladač vděčí slovenskému nadšenci. A nenarušuje jeden den v týdnu, kdy člověk pracuje na něčem jiném, běžný pracovní proces? „Záleží na týmu,“ odpovídá Bengl.

Jednu ze stěn konferenčních místností pokrývá skála. Kdekdo ve vývojářském centru spekuluje, zda je skutečná. Odpočinkové kabinky slouží k vyřízení osobních záležitostí, dole se nachází skutečné podzemí plné společenských místností. Architektonický ateliér Züst Gübeli Gambetti tu vytvořil i vinotéku, jejíž hlavní výhodou je, že hosté při poradě doslova perlí nápady. Je to patrně tím, že švýcarská vína bývají lehčí a s bublinkami. l

Jsou géniové, kteří se projeví už za měsíc, ale je těžké ukázat, co ve vás je, za kratší dobu než za rok a půl. Někteří na projektech dělají řadu let.

O autorovi| Luboš Heger, heger@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít