Tady je Google

01. února 2016, 00:00 - Luboš Heger
01. února 2016, 00:00

V curyšské centrále odběhnete na kávu do některého z proslulých „kávových koutků“, kdykoli máte nějaký nápad

Než se do kanceláří firmy dostanete, projdete vstupní halou, kde se jen tak válí kytara. O patro výš je pak hudební místnost s bicími nástroji a klávesami. Ve vedlejším křídle je praktický lékař a také masážní místnost.

Google ale své zaměstnance rozmazluje hlavně v jídle. Snídaně, obědy, večeře – všechno je zdarma. Vybíráte si z desítek pokrmů. A večer vám kurýrní služba připraví nákup domů. K tomu máte samozřejmě mzdu, která odpovídá švýcarskému standardu. Google přispívá na zdravotní pojištění celé rodiny, na dopravu, financuje různé místní průkazky.

Večeře jsou společné a sejde se u nich celá firma. Lidé z vyšších pater na ni sjíždějí po skluzavce, jedné z proslulých googlovských „hračiček“. Sednete na ni, a jste–li slabší povaha… vyjeknete. Jízda je to celkem ostrá, ale je to nejrychlejší cesta ke švédskému stolu plnému jídla. Je výtečné. A je zdarma.

Mítink na stojáka

Podle zaměstnanců, kteří tu léta pracovali, bylo nejchytřejším nápadem Googlu zřídit malé pracovní týmy. V těch velkých se prý všechno ztratí. „Ve srovnání třeba s Microsoftem či jinými velkými korporacemi je Google mnohem méně organizovaný. Řeknu příklad. Když děláme čtvrtletní plány, stanovíme si priority sami. Dáme to na papír, čtvrt roku na tom děláme a na konci čtvrtletí si to sami zhodnotíme,“ říká mi produktový manažer Jaroslav Bengl, jeden z Čechů, kteří zde léta pracují. „Sdělíme vedení, co bychom chtěli dělat. Vedení nám dá zpětnou vazbu. Celé to funguje odspodu nahoru,“ popisuje.

Procházím typickou kanceláří. Lidé běhají z rohu do rohu. Co to dělají? Říká se tomu „stand-up meeting“. Probíhá to jednou denně. Na deset minut si všichni stoupnou a řeknou, co ten den vlastně řeší. Vývojářské týmy mají deset až dvanáct inženýrů. Důvod? Jakmile tým začne expandovat, nikdy nevíte, kdo na čem pracuje.

Šéfem je produktový manažer, který má za úkol silou argumentů inženýry přesvědčit, že jeho nápad je nejlepší. Inženýři dbají na to, aby technologie byly co nejpokročilejší, produktový manažer se zase snaží, aby to přineslo něco pro zákazníka. Je vlastně zástupce uživatelů. Kdyby bylo vše řízeno jen manažerem, pouštěly by se ven nové a nové funkčnosti.

Jenže pak by se to třeba z technických příčin zhroutilo.

Google v Curychu je babylon národů. Pracují tu vedle sebe vývojáři z Peru, Íránu, Jižní Afriky nebo třeba Polska. Nejčastěji řeší zapeklité problémy u kávy. Máte nějaký nápad? Řeknete kolegům: Pojďme si o tom promluvit. Ve všech těch slavných googlovských kávových koutcích jsou také tabule, slidy, pastelky, fixy. Pijete kávu a čmáráte na tabuli.

Řádově jednou za měsíc se jde do města na pivo.

Žádoucí je, aby vývojář při práci nepřeskakoval z jedné věci na druhou, ale soustředil se na svůj projekt. Jsou géniové, kteří se projeví už za měsíc, ale je těžké ukázat, co ve vás je, za kratší dobu než za rok a půl. Někteří na projektech dělají řadu let.

Slovenský nadšenec

V Googlu existuje cosi, čemu se říká „dvacetiprocentní projekt“. Jeden den v týdnu může zaměstnanec věnovat čas něčemu, na čem mu osobně záleží. Docela jinému, než na co si jej společnost najala. Za Google Translate pro češtinu stojí Marián Dvorský. Ve skutečnosti je to Slovák, pracoval v Norsku a později v USA. V Googlu měl na starost vývoj softwaru na zpracovávání dat, ale tehdy prakticky neexistující český překladač Google Translate si přibral jako svůj „dvacetiprocentní projekt“. Češi tedy ironií osudu za svůj překladač vděčí slovenskému nadšenci. A nenarušuje jeden den v týdnu, kdy člověk pracuje na něčem jiném, běžný pracovní proces? „Záleží na týmu,“ odpovídá Bengl.

Jednu ze stěn konferenčních místností pokrývá skála. Kdekdo ve vývojářském centru spekuluje, zda je skutečná. Odpočinkové kabinky slouží k vyřízení osobních záležitostí, dole se nachází skutečné podzemí plné společenských místností. Architektonický ateliér Züst Gübeli Gambetti tu vytvořil i vinotéku, jejíž hlavní výhodou je, že hosté při poradě doslova perlí nápady. Je to patrně tím, že švýcarská vína bývají lehčí a s bublinkami. l

Jsou géniové, kteří se projeví už za měsíc, ale je těžké ukázat, co ve vás je, za kratší dobu než za rok a půl. Někteří na projektech dělají řadu let.

O autorovi| Luboš Heger, heger@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít