T-Mobile chystá další datová centra

07. dubna 2014, 00:00 - (js)
07. dubna 2014, 00:00

Data T-Mobile po spojení s firmou T-Systems spustil nejenom poměrně velkou marketingovou kampaň, zároveň však hodlá v brzké době rozšířit svá datová centra. Zaměří se především na datový komplex u sídla společnosti v pražských Roztylech, v budoucnu možná ale dojde i na menší prostory v regionech po celém Česku.

„V Roztylech máme v současné době datové centrum pro interní účely, pracujeme ale na dvou nových místnostech pro naše zákazníky,“ řekl pro týdeník Euro Michal Hejsek, který má datová centra v T-Mobilu na starost.

Místnosti nebudou otevřeny naráz – ta první má být v provozu od letošního července s tím, že se začne připravovat základ té druhé, aby ji poté v případě nutnosti bylo možné do měsíce spustit. Celková rozloha obou prostor se bude pohybovat okolo 250 metrů čtverečních.

Ve hře je také rozšíření asi do 13 míst po České republice, kde má T-Mobile ústředny mobilních stanic (takzvané MSC). Po nástupu nových technologií se společnosti uvolňují prostory v Ústí nad Labem, Pardubicích a dalších částech republiky, T-Mobile proto zvažuje, co s nimi. „Ve hře jsou dvě varianty. Buďto výhledově vybudujeme malá regionální datacentra, nebo ony prostory postupně utlumíme,“ uvedl Hejsek.

T-Mobile má ještě jedno datové centrum v Hradci Králové, kde provozuje call centrum.

To ale slouží pouze pro účely samotného operátora a nepočítá se s jeho otevřením. Na T-Mobilu, respektive jeho vlastníkovi Deutsche Telekomu je vidět, že se připravuje na silnou roli datových služeb ve svém byznysu. Němci kromě sloučení s firmou T-Systems koupili také silného hráče v oblasti datových center a optických spojů GTS. Akvizici aktuálně posuzují regulátoři.

Český T-Mobile díky sloučení se společností T-Systems získal datové centrum na Vyšehradě v Praze, jde o bývalý PragoNet. Tam se s rozšiřováním prostor minimálně prozatím nepočítá, pro T-Mobile se ale komplex pod Kongresovým centrem stal hlavním datovým centrem se servery jeho zákazníků. Zároveň je to také důležitý prostor pro samotný Deutsche Telekom, Vyšehrad je totiž jeho hlavní středoevropský datový uzel, přes který proudí kolem 70 procent provozu v rámci tohoto regionu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít