Svoboda & Williams

14. dubna 2014, 00:00 -
14. dubna 2014, 00:00

Vila Františka Langera - dům s příběhem Jedinečné vilové čtvrti v pražské metropoli vznikaly již od konce 19. století. A za jejich jedinečnými a dnes již kultovními designy vil stojí řada známých architektů. Pokud i vy sníte o bydlení v luxusní pražské čtvrti a domech, které si nesou ve svých zdech vlastní zajímavé příběhy, určitě si nenechte ujít jedinečnou nabídku realitní kanceláře Svoboda & Williams. Procházet se domem, kde spisovatel František Langer psal své divadelní hry, už nemusí být pouhým snem. Funkcionalistická vila Františka Langera je toho důkazem.

Výjimečná samostatná vila stojí v nejatraktivnější části Prahy 4, v pražské čtvrti Podolí, a díky svému jedinečnému designu byla zařazena i do publikace Slavné stavby Prahy 4, která vezme všechny svoje čtenáře na procházku po architektonicky bohaté pražské městské části. Její areál s rozlehlou zahradou je představitelem puristického funkcionalismu z prvorepublikového období a za návrhem

této stavby stojí architekt Karel Honzík. Ten se narodil roku 1900 ve francouzské Bretani a byl představitelem tzv. „umělecké“ nebo též „poetické“ větve funkcionalismu. Jeho společné dílo s Josefem Havlíčkem Všeobecný penzijní ústav v Praze patří dnes ke stěžejním funkcionalistickým stavbám v Čechách. Později se Honzík plně soustředil na odborněpublicistickou a teoretickou činnost. Zejména jeho kritické statě spojené se sociologickým pohledem na architekturu a soustředěné v knize „Tvorba životního slohu“ získaly široký ohlas nejen u nás, ale i v zahraničí. Též byl jedním z prvních autorů upozorňujících na psychologické působení architektury na člověka.

O zahradu domu se pak postaral další významný muž - zahradní architekt Otokar Fierlinger. Doc. Ing. arch. Fierlinger byl nejen zakladatelem moderní české zahradní architektury, ale také významným urbanistou, který stál u počátků českého územního plánování. Vystudoval pozemní stavitelství na Vysoké škole technické ve Vídni a po praxi v několika stavebních kancelářích vstoupil v roce 1913 do státních služeb. Mezi léty 1920 a 1921 byl na studijní cestě v USA, například na univerzitě Ann Arbor v Michiganu nebo na Harvardu v Cambridge, kde se seznámil s aktuálními trendy v urbanismu, krajinném plánování, zahradní architektuře i navrhování veřejných prostranství. Proto nebylo divu, že se stal příznivcem, znalcem a šiřitelem anglosaské a americké krajinářské školy. V první polovině 20. let pak přijal členství ve výkonném výboru Mezinárodní federace pro bydlení a stavbu měst v Londýně. Díky politické kariéře svého bratra Zdeňka Fierlingera se Otokar dostal i k navrhování přestaveb vil a zahrad několika českých diplomatů. Vrcholným počinem se pak staly práce pro prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Spolu s Pavlem Janákem rekonstruoval i zahrady Černínského paláce nebo Královskou zahradu u Belvedéru. Podílel se rovněž na urbanistickém začlenění sídliště Baba v Dejvicích do komplexu zeleně.

Původní majitel MUDr. František Langer se narodil v roce 1888 na pražských Královských Vinohradech do rodiny drobného obchodníka jako nejstarší ze tří synů. Už když v roce 1914 úspěšně dokončil studium medicíny doktorátem, publikoval v různých časopisech a novinách své práce. Jeho články vyšly například v časopise Národní obzor, Zlatá Praha, Lumír, Rudé květy, Národní listy, Literární noviny a mnohých dalších. Ihned po dostudování byl odveden jako voják na haličskou frontu a brzy se nechal u Černovic na ruské frontě zajmout. Následně byl internován v různých zajateckých táborech v Povolží. V roce 1917 vstoupil do československých legií v Rusku, kde se stal později šéflékařem 1. pluku legií v Rusku. Po návratu z první světové války přes Japonsko a Čínu pracoval v Praze jako vojenský lékař, přičemž pravidelně přispíval do Lidových novin. Jeho první divadelní hra Periferie byla inscenována v Josefstädter Theater ve Vídni v režii Maxe Reinhardta. Netrvalo dlouho a byl požádán vedením činohry Divadla na Vinohradech, aby pomáhal s dramaturgií. V roce 1939 emigroval do Anglie a tam mimo jiné spolupracoval s československým oddělením stanice BBC. Po návratu do Československa byl jmenován národním umělcem a v roce 1995 mu byl in memoriam udělen Řád T. G. Masaryka II. třídy.

Jelikož byl František Langer členem seskupení „pátečníků“, ve vile a na její zahradě se scházeli mimo jiné například T. G. Masaryk nebo Karel Čapek. Proto byl areál na základě výše uvedených skutečností prohlášen nemovitou kulturní památkou. Architekt Karel Honzík navrhl na svažitém pozemku zahradní čtvrti vilu s konvenčním dispozičním řešením, s dominantním prvkem pásových oken dodávajícím stavbě výrazné horizontální členění. Z centrální schodištové haly se vstupovalo do kuchyně, obývacího a pánského pokoje, z jídelny se pak dalo vkočit přímo na terasu a do zahrady. První patro zůstalo podle tehdejší ustálené praxe vyhrazeno ložnicím rodiny a pokoji pro hosty a nejvyšší podlaží disponovalo velkou strešní terasou. Interiér

domu čítající přibližně 500 m2 zahrnuje také suterénní podlaží nabízející budoucímu majiteli prostor pravděpodobně pro relaxační zázemí (fitness, sauna, herna). Rozlehlý pozemek s garáží zabírá celých 1725 m2, zahrada pak poskytuje svým rezidentům odpočinek na více než 1400 m2.

V současné době je vila k prodeji renomovanou

pražskou realitní kanceláří Svoboda & Williams, která poskytuje kompletní servis při prodeji, nákupu a pronájmu nadstandardních rezidenčních a komerčních realit v atraktivních lokalitách Prahy i celé ČR.

www.vila-frantiska-langera.cz, www.svoboda-williams.com

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít