Svlékni se donaha a dej krev

15. února 2016, 00:00 - Pavel Páral
15. února 2016, 00:00

Elektronická evidence tržeb je jen další způsob šikanování poctivých podnikatelů

Andrej Babiš se dočkal svých računů (chorvatské označení pro účtenky), když mu sněmovna po těžkém boji schválila elektronickou evidenci tržeb.

My nyní budeme zvědavě očekávat, co to udělá s předpokládanými daňovými příjmy. Ty byly původně předpovídány v řádech desítek miliard, pak to bylo dvanáct miliard a nyní se počítá ještě se skromnějšími částkami. Ministr současně jen těžko dokazuje, že se výběr daní zlepšuje a že se mu daří bojovat s daňovými úniky, což mu nepřidává na důvěryhodnosti. To, co se pod jeho vedením odehrává na finančních úřadech při registraci plátců DPH, je nehoráznost, jakou si demokratický stát vůči svým občanům nemůže dovolit. Rozsah a detailnost údajů vymáhaných od žadatelů o registraci, tak jak popisujeme v tématu tohoto vydání týdeníku Euro, jdou daleko za hranicí normálního prověřování oprávněnosti registrace. Při čtení zkušeností postižených napadá člověka, že už zbývá snad jen dát nebohým podnikatelům preventivně „po gestapácku“ přes držku, aby si to s těmi karusely fakt rozmysleli. To, že tak ministerstvo financí vedené člověkem, který se považuje za úspěšného a čestného podnikatele, vážně poškozuje podnikatelské prostředí v zemi, bohužel zatím nikoho moc nezajímá.

Karuselové podvody

Šikanózní požadavky na sdělení důvěrných údajů jsou vymáhány nejen po nových podnikatelích bez majetku, se záznamy v rejstříku trestů a s bydlištěm na ohlašovně obecního úřadu, což by se dalo pochopit, ale i po lidech a firmách s dlouhou a bezúhonnou daňovou historií. To vše pod záminkou boje s karuselovými obchody, při nichž stát objektivně přichází o desítky miliard korun.

Ministerstvu financí ani Generálnímu finančnímu ředitelství asi nedochází, že pro podvodníky toto běsnění není a nikdy nebude žádnou překážkou, protože pro ně opravdu není problém se založenou firmou udělat nějaký milionový obchod, prohnat peníze přes účet a dosáhnout automatické a povinné registrace k dani. Postiženi tak zůstávají ti poctiví, pro něž nemožnost využít odpočtu DPH významně ztěžuje či zcela znemožňuje uzavření normálního a rentabilního obchodu, což berňák evidentně nezajímá, přestože tak stát přichází naprosto zjevně o daňové příjmy.

Podstatnější ovšem je, že dotěrnost dotazů a rozsah vymáhaných informací jsou za hranou ústavní ochrany soukromí. Úřadům to prochází jen proto, že daňové subjekty se opravdu nerady soudí se správcem daně, protože nakonec vždy tahají za kratší konec.

Příkladem je třeba neoprávněné zadržení čtrnácti miliard vratek DPH na počátku roku 2014, hned po nástupu Andreje Babiše k moci. Ani v tom případě, přestože podnikatelům vznikly nemalé škody, se nikdo o náhradu nesoudil. Možná kdybychom v téhle zemi měli nějakého ombudsmana, který by se staral o opravdu důležité věci, tak by to nebylo až tak snadné.

Jak se šidí v Česku

A mimochodem by měl někdo ministru financí vysvětlit, že je sice hezké, když chce elektronické pokladny, které mají bojovat s hospodskými šidícími stát na daních, ale dosud nepřišel na jeden z nejrozšířenějších způsobů šizení. Tím je právě vyhýbání se registraci k DPH tak, že hospoda je rozdělena na několik částí vlastněných různými osobami, z nichž žádná neplní limit tržeb povinný pro zařazení mezi plátce DPH, či mění za stejným účelem vlastníky z jedné rodiny několikrát za rok. Tam je EET platná zhruba stejně jako šikanování poctivých podnikatelů Babišovými úředníky.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít