Světlíkův svět

24. srpna 2015, 00:00 - Pavel Páral
24. srpna 2015, 00:00

České vlády jakéhokoli zabarvení by měly věnovat větší péči podmínkám, jaké mají domácí podnikatelé

Jan Světlík je bezesporu průmyslníkem prvorepublikového střihu a jeho mnohaleté spory o vlastnictví strojírenského konglomerátu Vítkovice s miliardáři Davidem Beranem a Karlem Komárkem mladším na tom nemohou nic změnit, ať už má pravdu jakákoli strana. Jeho osobní angažovanost v řízení firmy, vysoká loajalita zaměstnanců i viditelné a finančně velkorysé sepětí se životem v regionu vzbuzují respekt i u toho, kdo má třeba trochu pochybností o tom, jak to doopravdy bylo, když Světlík v roce 2003 společnost spolu s Beranem a spolupracovníkem Petrem Novotným kupovali.

Čestná výjimka

Světlík, s nímž toto vydání týdeníku Euro přináší velký rozhovor, bezesporu zachránil v Ostravě investiční strojírenství produkující výrobky se slušnou přidanou hodnotou a schopné konkurovat špičkovým světovým strojírnám. A takových příběhů velkých firem v Česku není mnoho. Snad jen plzeňská Škoda. Zbytek tradičního českého strojírenství buď skončil na přelomu století úplně, nebo se fabriky staly s vládní podporou zahraničních investic součástí velkých nadnárodních koncernů. Většinou jako montovny s levnou pracovní silou bez vlastního vývoje. A výjimečně se některé, jako třeba kopřivnická Tatra, s námahou derou z propadliště dějin. Ale další nadějné příběhy v posledních letech rostou z malých garážových firem či zapomenutých a polozkrachovalých pozůstatků privatizace a jako středně velké podniky bojují se slušným úspěchem o svou velkou budoucnost.

Držme jim palce, protože právě Světlíkův případ dokazuje, jak pozitivní vliv má domácí kapitál na život lidí, v tomto případě na Ostravsku. Proměna Dolní oblasti v rekreační a zábavní zónu, podpora umění a investice do technického školství a spousta dalších aktivit za branami fabriky jsou záležitostí, které prostě vždy dělá ten, kdo žije v místě, mezi svými zaměstnanci se svou rodinou a jehož potomci tam chodí do školy. Těžko se takového přístupu lze dočkat u finančních investorů či nadnárodních korporací. Jako zcela kontrastní případ se pak nabízejí ve stejné lokalitě výsledky působení Zdeňka Bakaly, který mimochodem pochází z ne zrovna vzdálené Opavy, a tak by mohl mít k regionu také nějaký vztah.

Co se děje kolem komína

Samozřejmě ne každý kapitalista se stejnou péčí a otevřenou dlaní sleduje to, co se děje kolem jeho komína, ale Světlík v tom rozhodně není sám. A není sám ani v tom, že ne každý den je posvícení a občas to v tom byznysu neklapne, jak by mělo. Svět podnikání je světem nejistoty a to je i důvod, proč by české vlády jakéhokoli zabarvení měly věnovat větší péči podmínkám, jaké mají domácí podnikatelé, a s mnohem menší ochotou hledat nástroje podpory pro všechny ty Amazony a podobné konzumenty investičních pobídek a daňových úlev.

Žel od té současné to asi nelze příliš čekat. Daňový systém se komplikuje a sociální výdobytky bobtnají bez ohledu na reálné možnosti podnikatelů a dopady na konkurenceschopnost. Chystaná novela zákoníku práce směřuje k znepružnění pracovního trhu. Dokonce kdysi zavedené hodnocení vlivu vznikající legislativy na podnikatelské prostředí dnes už nikoho valně nezajímá. Škoda.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít