Světlíkův svět

24. srpna 2015, 00:00 - Pavel Páral
24. srpna 2015, 00:00

České vlády jakéhokoli zabarvení by měly věnovat větší péči podmínkám, jaké mají domácí podnikatelé

Jan Světlík je bezesporu průmyslníkem prvorepublikového střihu a jeho mnohaleté spory o vlastnictví strojírenského konglomerátu Vítkovice s miliardáři Davidem Beranem a Karlem Komárkem mladším na tom nemohou nic změnit, ať už má pravdu jakákoli strana. Jeho osobní angažovanost v řízení firmy, vysoká loajalita zaměstnanců i viditelné a finančně velkorysé sepětí se životem v regionu vzbuzují respekt i u toho, kdo má třeba trochu pochybností o tom, jak to doopravdy bylo, když Světlík v roce 2003 společnost spolu s Beranem a spolupracovníkem Petrem Novotným kupovali.

Čestná výjimka

Světlík, s nímž toto vydání týdeníku Euro přináší velký rozhovor, bezesporu zachránil v Ostravě investiční strojírenství produkující výrobky se slušnou přidanou hodnotou a schopné konkurovat špičkovým světovým strojírnám. A takových příběhů velkých firem v Česku není mnoho. Snad jen plzeňská Škoda. Zbytek tradičního českého strojírenství buď skončil na přelomu století úplně, nebo se fabriky staly s vládní podporou zahraničních investic součástí velkých nadnárodních koncernů. Většinou jako montovny s levnou pracovní silou bez vlastního vývoje. A výjimečně se některé, jako třeba kopřivnická Tatra, s námahou derou z propadliště dějin. Ale další nadějné příběhy v posledních letech rostou z malých garážových firem či zapomenutých a polozkrachovalých pozůstatků privatizace a jako středně velké podniky bojují se slušným úspěchem o svou velkou budoucnost.

Držme jim palce, protože právě Světlíkův případ dokazuje, jak pozitivní vliv má domácí kapitál na život lidí, v tomto případě na Ostravsku. Proměna Dolní oblasti v rekreační a zábavní zónu, podpora umění a investice do technického školství a spousta dalších aktivit za branami fabriky jsou záležitostí, které prostě vždy dělá ten, kdo žije v místě, mezi svými zaměstnanci se svou rodinou a jehož potomci tam chodí do školy. Těžko se takového přístupu lze dočkat u finančních investorů či nadnárodních korporací. Jako zcela kontrastní případ se pak nabízejí ve stejné lokalitě výsledky působení Zdeňka Bakaly, který mimochodem pochází z ne zrovna vzdálené Opavy, a tak by mohl mít k regionu také nějaký vztah.

Co se děje kolem komína

Samozřejmě ne každý kapitalista se stejnou péčí a otevřenou dlaní sleduje to, co se děje kolem jeho komína, ale Světlík v tom rozhodně není sám. A není sám ani v tom, že ne každý den je posvícení a občas to v tom byznysu neklapne, jak by mělo. Svět podnikání je světem nejistoty a to je i důvod, proč by české vlády jakéhokoli zabarvení měly věnovat větší péči podmínkám, jaké mají domácí podnikatelé, a s mnohem menší ochotou hledat nástroje podpory pro všechny ty Amazony a podobné konzumenty investičních pobídek a daňových úlev.

Žel od té současné to asi nelze příliš čekat. Daňový systém se komplikuje a sociální výdobytky bobtnají bez ohledu na reálné možnosti podnikatelů a dopady na konkurenceschopnost. Chystaná novela zákoníku práce směřuje k znepružnění pracovního trhu. Dokonce kdysi zavedené hodnocení vlivu vznikající legislativy na podnikatelské prostředí dnes už nikoho valně nezajímá. Škoda.

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít