Světák s doutníkem

30. března 2015, 00:00 - Ondřej Hergesell
30. března 2015, 00:00

Zemřel lobbista, který se rád kamarádil s politiky a vynikal schopností prodat i vlastní neúspěch

Předminulý týden, zřejmě po pádu ve své koupelně, zemřel Peter Kovarčík.

Byl obratným marketérem ve sportu a showbyznysu, vlivným lobbistou, ale především přeborníkem v sebeprezentaci. Jeho schopnost dělat z minusů plusy byla naprosto výjimečná. Byl rozšafným společníkem, bonvivánem, který si dopřával přízeň žen, dobré jídlo, kvalitní pití a obří doutníky.

Rád a často se chlubil svými VIP kontakty na politiky i byznysmeny, přitom na krku i na rukou nosil masivní zlaté řetězy. Vlastnil vilu na Mallorce, 300metrový apartmán na Floridě, ve Vídni celé patro domu v diplomatické čtvrti, kanceláře v Praze na Vinohradech zase měly luxusní výhled do Havlíčkových sadů. Sám přitom bydlel v 3+1 v obyčejném paneláku v Kunraticích, kde ho však vyzvedával řidič s limuzínou. Jako rodilý Slovák žijící převážně v Praze mluvil zvláštní kombinací obou řečí. Po rozdělení země se slovenského občanství vzdal.

Top 10 světového marketingu Kovarčík se narodil začátkem roku 1954 v Nitře, po absolvování zahraničního obchodu na bratislavské VŠE – kde se mimo jiné potkal s Andrejem Babišem – pracoval v podniku Incheba, specializovaném na veletrhy a výstavy. Ještě za minulého režimu získal licenci pro zastoupení marketingové společnosti Telemundi z Monte Carla pro východní Evropu. Po osamostatnění založil Teleaxis Group, která v dobách největšího rozmachu měla pobočky v osmi zemích, mimo jiné v USA. „Neskromně si myslím, že jsem velkou osobností světového marketingu. Patřím mezi deset nejlepších na světě. Mám majetek za tři čtvrtě miliardy, ale kdybych byl Američan, jsou mé peníze o nulu větší, a ještě v dolarech,“ sebevědomě prohlásil v roce 2001 pro týdeník Euro.

Základ jeho byznysu v 90. letech ležel v péči o marketingová práva českého tenisového a později i hokejového svazu. Na vlastní „triko“ pořádal velké tenisové turnaje: vedle bohatě dotovaného ostravského Czech Indoor, kde v roce 1998 triumfoval Andre Agassi, i Czech Open na pražské Štvanici, odkud pochází snad nejrozšířenější (černobílá) fotografie s Václavem Klausem a Viktorem Koženým. „Snažím se mít kolem sebe lidi, kteří ve společnosti znamenají více než vy, aby vás vytáhli nahoru. Ale i já jsem Klausovi řekl spoustu věcí, které by jinak nevěděl – z hlediska mikroekonomiky, marketingu či v osobních záležitostech,“ řekl k tomu Kovarčík.

S Klausem na Mallorce Expremiéra Klause do jeho pádu v ODS označoval za dobrého přítele, který s ženou jezdí trávit dovolenou do Kovarčíkovy rezidence na Mallorce. Otevřeně hovořil i o současném prezidentovi: „Týden bych tam strávil i s Milošem Zemanem. Sice není jako Klaus, který chce pořád něco dělat, ale nemám nic proti tomu, když si někdo dá alkohol. Pokud by mu bylo jedno, že zůstane na zahradě sám u pivka, zatímco já půjdu na tenis, tak by mi tam nevadil.“ Po volbách v roce 2002, kdy Klausova ODS neuspěla, přepřáhl Kovarčík směrem k ČSSD. O šéfovi vlády Špidlovi mluvil s respektem, nového „kamaráda“ vicepremiéra Rychetského dokonce označoval za vzor čestnosti a poctivosti.

S postupující privatizací však začal vysychat příliv sponzorských peněz ze státních a polostátních firem… a lobbistův vliv slábl. Spolupráci s Teleaxisem ukončili nejprve tenisoví bafuňáři, hokejový svaz pak Kovarčíkovi vypověděl exkluzivní smlouvu necelý půlrok před mistrovstvím světa v nově vybudované Sazka areně (dnešní O2 arena). Rozhořel se oboustranný spor o desítky milionů korun, který ukončil dodnes se táhnoucí konkurz Teleaxisu.

Založil novou agenturu s podobným jménem, Czech Teleaxis, začal organizovat politickolobbistická setkání Dny USA a Dny EU.

Později hledal uplatnění v kultuře a showbyznysu, rád připomínal svůj manažerský podíl na muzikálech Galileo, Mamma Mia a Bídníci. „Franta Janeček se pět let neúspěšně snažil získat jejich licenci pro Česko, tak jsem se do toho zapojil se svými lidmi v Británii a najednou to šlo,“ řekl týdeníku Euro s tradiční rozšafností.

Pro velká a silná slova nikdy nešel daleko.

Když se po několikaletém vztahu rozešel s herečkou Kateřinou Brožovou, podle deníku Blesk prohlásil, že s více než desetimilionovými náklady byla jeho nejdražším eskortem života.

Klausovi řekl spoustu věcí, které by jinak nevěděl, například o mikroekonomice.

O autorovi| Ondřej Hergesell, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít