Světák s doutníkem

30. března 2015, 00:00 - Ondřej Hergesell
30. března 2015, 00:00

Zemřel lobbista, který se rád kamarádil s politiky a vynikal schopností prodat i vlastní neúspěch

Předminulý týden, zřejmě po pádu ve své koupelně, zemřel Peter Kovarčík.

Byl obratným marketérem ve sportu a showbyznysu, vlivným lobbistou, ale především přeborníkem v sebeprezentaci. Jeho schopnost dělat z minusů plusy byla naprosto výjimečná. Byl rozšafným společníkem, bonvivánem, který si dopřával přízeň žen, dobré jídlo, kvalitní pití a obří doutníky.

Rád a často se chlubil svými VIP kontakty na politiky i byznysmeny, přitom na krku i na rukou nosil masivní zlaté řetězy. Vlastnil vilu na Mallorce, 300metrový apartmán na Floridě, ve Vídni celé patro domu v diplomatické čtvrti, kanceláře v Praze na Vinohradech zase měly luxusní výhled do Havlíčkových sadů. Sám přitom bydlel v 3+1 v obyčejném paneláku v Kunraticích, kde ho však vyzvedával řidič s limuzínou. Jako rodilý Slovák žijící převážně v Praze mluvil zvláštní kombinací obou řečí. Po rozdělení země se slovenského občanství vzdal.

Top 10 světového marketingu Kovarčík se narodil začátkem roku 1954 v Nitře, po absolvování zahraničního obchodu na bratislavské VŠE – kde se mimo jiné potkal s Andrejem Babišem – pracoval v podniku Incheba, specializovaném na veletrhy a výstavy. Ještě za minulého režimu získal licenci pro zastoupení marketingové společnosti Telemundi z Monte Carla pro východní Evropu. Po osamostatnění založil Teleaxis Group, která v dobách největšího rozmachu měla pobočky v osmi zemích, mimo jiné v USA. „Neskromně si myslím, že jsem velkou osobností světového marketingu. Patřím mezi deset nejlepších na světě. Mám majetek za tři čtvrtě miliardy, ale kdybych byl Američan, jsou mé peníze o nulu větší, a ještě v dolarech,“ sebevědomě prohlásil v roce 2001 pro týdeník Euro.

Základ jeho byznysu v 90. letech ležel v péči o marketingová práva českého tenisového a později i hokejového svazu. Na vlastní „triko“ pořádal velké tenisové turnaje: vedle bohatě dotovaného ostravského Czech Indoor, kde v roce 1998 triumfoval Andre Agassi, i Czech Open na pražské Štvanici, odkud pochází snad nejrozšířenější (černobílá) fotografie s Václavem Klausem a Viktorem Koženým. „Snažím se mít kolem sebe lidi, kteří ve společnosti znamenají více než vy, aby vás vytáhli nahoru. Ale i já jsem Klausovi řekl spoustu věcí, které by jinak nevěděl – z hlediska mikroekonomiky, marketingu či v osobních záležitostech,“ řekl k tomu Kovarčík.

S Klausem na Mallorce Expremiéra Klause do jeho pádu v ODS označoval za dobrého přítele, který s ženou jezdí trávit dovolenou do Kovarčíkovy rezidence na Mallorce. Otevřeně hovořil i o současném prezidentovi: „Týden bych tam strávil i s Milošem Zemanem. Sice není jako Klaus, který chce pořád něco dělat, ale nemám nic proti tomu, když si někdo dá alkohol. Pokud by mu bylo jedno, že zůstane na zahradě sám u pivka, zatímco já půjdu na tenis, tak by mi tam nevadil.“ Po volbách v roce 2002, kdy Klausova ODS neuspěla, přepřáhl Kovarčík směrem k ČSSD. O šéfovi vlády Špidlovi mluvil s respektem, nového „kamaráda“ vicepremiéra Rychetského dokonce označoval za vzor čestnosti a poctivosti.

S postupující privatizací však začal vysychat příliv sponzorských peněz ze státních a polostátních firem… a lobbistův vliv slábl. Spolupráci s Teleaxisem ukončili nejprve tenisoví bafuňáři, hokejový svaz pak Kovarčíkovi vypověděl exkluzivní smlouvu necelý půlrok před mistrovstvím světa v nově vybudované Sazka areně (dnešní O2 arena). Rozhořel se oboustranný spor o desítky milionů korun, který ukončil dodnes se táhnoucí konkurz Teleaxisu.

Založil novou agenturu s podobným jménem, Czech Teleaxis, začal organizovat politickolobbistická setkání Dny USA a Dny EU.

Později hledal uplatnění v kultuře a showbyznysu, rád připomínal svůj manažerský podíl na muzikálech Galileo, Mamma Mia a Bídníci. „Franta Janeček se pět let neúspěšně snažil získat jejich licenci pro Česko, tak jsem se do toho zapojil se svými lidmi v Británii a najednou to šlo,“ řekl týdeníku Euro s tradiční rozšafností.

Pro velká a silná slova nikdy nešel daleko.

Když se po několikaletém vztahu rozešel s herečkou Kateřinou Brožovou, podle deníku Blesk prohlásil, že s více než desetimilionovými náklady byla jeho nejdražším eskortem života.

Klausovi řekl spoustu věcí, které by jinak nevěděl, například o mikroekonomice.

O autorovi| Ondřej Hergesell, spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít