Svéráz postavený na geniu loci

08. října 2012, 00:00 - Milan Ballík
08. října 2012, 00:00

Sklep Chantal Lescure využívá biodynamiky, aby z hroznů dostal to nejlepší

Côte de Beaune je svéráznou oblastí Burgundska. Jeho pozemky nevelké rozlohou – jde o zhruba 45 kilometrů dlouhý pás, široký nejvíce pět kilometrů – se rozprostírají na svazích jižního pokračování Côte d’Or. Tato prodloužená „páteř“ subregionu má díky své poloze a složení půdy potenciál k produkci suroviny pro znamenitá vína. Ač prezentována coby mimořádný terroir pro bílá výhradně z odrůdy chardonnay, daří se zde i sortě pinot noir. Ta díky specifice místa dává vyzrát hroznům neotřelých vlastností. Odlišné projevy Zhruba na půli cesty mezi Beaune a Dijonem, slabých pět kilometrů jižně od legendárních poloh v okolí Romanée Conti, v obci Nuits Saint George má sídlo vinařství Chantal Lescure. Necelých pět arů z osmnácti hektarů ploch vinic v držení sklepa představuje parcela Top Bizot mezi místy Pommard a Volnay – tedy v těsném sousedství Meursaultu, další z mimořádných lokací vinařského světa. Díky nepatrně vyšším teplotám a srážkám v oblasti, zároveň se silně minerálním složením půdy, „nabíjejí“ třicetileté keře své hrozny jedinečným obsahem. Ten potom přetaven ve víno skýtá pinoty širokých, neobvykle komponovaných chuťových vlastností, z nichž jeden si dnes představíme.

Nejdříve ale pár slov o vinařství samém.

Vzniklo v roce 1975 z popudu Chantal Lescureové a jejího manžela, Xaviera Macharda de Gramont. Když Chantal v roce 1996 zemřela, správy domu se ujala dcera Aymeric. Ta zásadně změnila všechny technologie i celou filozofii vinařství. Zaměřila se na maximální využití terroiru, práce ve vinohradu i sklepě probíhaly v přírodě blízkém režimu, v němž pracuje vinařství od roku 1997 a dnes je vlastníkem bio certifikace. Zelené práce ve vinici ve spojení s mimořádně šetrným zacházením ve sklepě – rmuty ani mladá vína se nečerpají, veškerý pohyb se děje na bázi samotíže – jsou předpokladem pro to, aby pinoty polohu Top Bizot proslavily.

V roce 2001 došlo ve vedení sklepa k zatím poslední změně. François Chavériat, sklepmistr a autor samorostlých vín, se stal zároveň manažerem vinařského domu. Podržel styl vín, jaký nastavila Aymeric, a rozvíjí jejich jedinečnost. V této oblasti je totiž poměrně časté, že pinoty, pocházející z parcel prakticky sousedících vykazují diametrálně odlišné projevy. A právě na tom postavil Chavériat charakter etiket z Domaine Chantal Lescure. Vytáhl to, co v jiných vínech, ač z blízkého okolí, jen těžko naleznete.

Sebevědomé i mocné Tmavá netypická barva Côtes de Beaune Top Bizot 2010 získává antukový odstín pinotu, vlastní zatím jen na disku při okraji sklenky. Na nefiltrované víno je obsah nečekaně čirý a prostoupený světlem, interesantně jiskřivý. Buket potom předkládá neobvyklou a širokou varietu vůní. Kromě typického nádechu tmavých peckovin se přidružují jednak patrná zaznění půdy a jednak efektní vstupy bylinkového aroma.

Co do chuti nabízí Top Bizot 2010 důrazný, sebevědomý doušek vcelku mocného těla.

Ovocné projevy jsou obestřeny bylinným dotekem, k němuž se postupně přidávají minerální podtexty. Celé spektrum zprvu atakuje všepodmaňující tříslo, které však brzy opustí autoritativní pozici. Výsledným dojmem při doběhu je tak příjemný výraz, v němž sice pinotový nástup má svou sílu, zdatně se s ním však porovnává i to „něco navíc“, tedy ony bylinky a stopy podloží. Víno si ponechává optimistický, radostný projev burgundského, přičemž ale zároveň nabízí jedinečnou, neopakovatelnou originalitu, danou místem zrodu.

Côtes de Beaune Top Bizot 2010, Chantal Lescure

Použité odrůdy 100 % pinot noir Školení po ručním sběru hroznů, odstopkování a vytřídění hroznů na třídicím stole zprvu macerace při 14 až 18 °C za použití přírodních kvasinek, dále 16 měsíců ležení sur lies; lahvování v příznivé fázi měsíce (biodynamika) bez předchozí filtrace Alkohol 13 % Vývojový potenciál 5 až 6 let Distributor pro ČR www.vinsplus.cz

O autorovi| Milan Ballík * spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít