Svéráz postavený na geniu loci

08. října 2012, 00:00 - Milan Ballík
08. října 2012, 00:00

Sklep Chantal Lescure využívá biodynamiky, aby z hroznů dostal to nejlepší

Côte de Beaune je svéráznou oblastí Burgundska. Jeho pozemky nevelké rozlohou – jde o zhruba 45 kilometrů dlouhý pás, široký nejvíce pět kilometrů – se rozprostírají na svazích jižního pokračování Côte d’Or. Tato prodloužená „páteř“ subregionu má díky své poloze a složení půdy potenciál k produkci suroviny pro znamenitá vína. Ač prezentována coby mimořádný terroir pro bílá výhradně z odrůdy chardonnay, daří se zde i sortě pinot noir. Ta díky specifice místa dává vyzrát hroznům neotřelých vlastností. Odlišné projevy Zhruba na půli cesty mezi Beaune a Dijonem, slabých pět kilometrů jižně od legendárních poloh v okolí Romanée Conti, v obci Nuits Saint George má sídlo vinařství Chantal Lescure. Necelých pět arů z osmnácti hektarů ploch vinic v držení sklepa představuje parcela Top Bizot mezi místy Pommard a Volnay – tedy v těsném sousedství Meursaultu, další z mimořádných lokací vinařského světa. Díky nepatrně vyšším teplotám a srážkám v oblasti, zároveň se silně minerálním složením půdy, „nabíjejí“ třicetileté keře své hrozny jedinečným obsahem. Ten potom přetaven ve víno skýtá pinoty širokých, neobvykle komponovaných chuťových vlastností, z nichž jeden si dnes představíme.

Nejdříve ale pár slov o vinařství samém.

Vzniklo v roce 1975 z popudu Chantal Lescureové a jejího manžela, Xaviera Macharda de Gramont. Když Chantal v roce 1996 zemřela, správy domu se ujala dcera Aymeric. Ta zásadně změnila všechny technologie i celou filozofii vinařství. Zaměřila se na maximální využití terroiru, práce ve vinohradu i sklepě probíhaly v přírodě blízkém režimu, v němž pracuje vinařství od roku 1997 a dnes je vlastníkem bio certifikace. Zelené práce ve vinici ve spojení s mimořádně šetrným zacházením ve sklepě – rmuty ani mladá vína se nečerpají, veškerý pohyb se děje na bázi samotíže – jsou předpokladem pro to, aby pinoty polohu Top Bizot proslavily.

V roce 2001 došlo ve vedení sklepa k zatím poslední změně. François Chavériat, sklepmistr a autor samorostlých vín, se stal zároveň manažerem vinařského domu. Podržel styl vín, jaký nastavila Aymeric, a rozvíjí jejich jedinečnost. V této oblasti je totiž poměrně časté, že pinoty, pocházející z parcel prakticky sousedících vykazují diametrálně odlišné projevy. A právě na tom postavil Chavériat charakter etiket z Domaine Chantal Lescure. Vytáhl to, co v jiných vínech, ač z blízkého okolí, jen těžko naleznete.

Sebevědomé i mocné Tmavá netypická barva Côtes de Beaune Top Bizot 2010 získává antukový odstín pinotu, vlastní zatím jen na disku při okraji sklenky. Na nefiltrované víno je obsah nečekaně čirý a prostoupený světlem, interesantně jiskřivý. Buket potom předkládá neobvyklou a širokou varietu vůní. Kromě typického nádechu tmavých peckovin se přidružují jednak patrná zaznění půdy a jednak efektní vstupy bylinkového aroma.

Co do chuti nabízí Top Bizot 2010 důrazný, sebevědomý doušek vcelku mocného těla.

Ovocné projevy jsou obestřeny bylinným dotekem, k němuž se postupně přidávají minerální podtexty. Celé spektrum zprvu atakuje všepodmaňující tříslo, které však brzy opustí autoritativní pozici. Výsledným dojmem při doběhu je tak příjemný výraz, v němž sice pinotový nástup má svou sílu, zdatně se s ním však porovnává i to „něco navíc“, tedy ony bylinky a stopy podloží. Víno si ponechává optimistický, radostný projev burgundského, přičemž ale zároveň nabízí jedinečnou, neopakovatelnou originalitu, danou místem zrodu.

Côtes de Beaune Top Bizot 2010, Chantal Lescure

Použité odrůdy 100 % pinot noir Školení po ručním sběru hroznů, odstopkování a vytřídění hroznů na třídicím stole zprvu macerace při 14 až 18 °C za použití přírodních kvasinek, dále 16 měsíců ležení sur lies; lahvování v příznivé fázi měsíce (biodynamika) bez předchozí filtrace Alkohol 13 % Vývojový potenciál 5 až 6 let Distributor pro ČR www.vinsplus.cz

O autorovi| Milan Ballík * spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít