Svéráz národního sportu

10. prosince 2012, 00:00 - (red)
10. prosince 2012, 00:00

palubní deník

Vítězem jsou Radiokomunikace Aukce kmitočtů pro rychlý mobilní internet LTE stále běží. Oproti původním předpokladům se protáhla již téměř o dva týdny a počet dražebních kol se blíží ke stovce. Může totiž skončit až v momentě, kdy se aspoň tři kola po sobě nezvýší cena dražených bloků kmitočtů. Ruce si může mnout předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek.

Do státního rozpočtu díky aukci přiteče osm miliard, ale může to být i o polovinu více. Záleží na investiční odvaze O2, T-Mobile, Vodafone i na reálných ambicích skupiny PPF stát se čtvrtým českým operátorem.

Ať aukce dopadne jakkoli, jejím neviditelným vítězem se stanou České Radiokomunikace (ČRa). Firma, která se specializuje na šíření televizního a rozhlasového signálu, totiž disponuje hustou sítí vysílačů, antén a různých stožárů, které mohou být poměrně jednoduše a především rychle „osazeny“ LTE technologií. A nová mobilní síť může začít fungovat výrazně rychleji, než kdyby síť základnových stanic budoval operátor sám.

V případě nového operátora ze skupiny PPF, který žádnou anténní infrastrukturou nedisponuje, by spolupráce s ČRa měla ještě větší logiku. Radiokomunikace mají ve více než 750 lokalitách Česka téměř tisícovku antén a stožárů, jejichž prostřednictvím lze rychle pokrýt mobilním signálem 96 procent obyvatel země. A to je výrazně více, než od vítězů aukce bude vyžadovat regulátor trhu. Kdyby bylo třeba navíc některou oblast dokrýt hustěji či pokrýt nějakou novou, mají ČRa k dispozici stovky milionů korun na rozvoj anténní infrastruktury. Tomu se říká být připraven na byznys.

Po Gorile řádí kobra Vydělávat na nadměrných odpočtech DPH je na Slovensku něco jako národní sport. Šéf poloprázdné státní kasy Peter Kažimír si proto vyšlápl na daňové úniky. Do terénu pustil tým Daňová kobra a jeho smysly nedávno zachytily dva velké podvody za miliony eur. Díky zásahu Kobra zabránila úniku necelých pěti milionů eur, přesto jí více než 27 milionů eur uniklo. Firmy luxusně vydělávaly na fiktivních obchodech s komoditami – obilím, řepkou, kukuřicí a dalšími. Neoprávněně čerpaly nadměrné odpočty a současně si snižovaly vlastní daňovou povinnost. Kažimír mluví o krádeži. Prohlásil také, že v podvodech jedou i velké firmy s významným podílem na trhu. Obchodování s obilím, které probíhalo jen na papíře, se účastnila také společnost s rozhodujícím podílem na slovenském trhu se zemědělskými plodinami.

Kažimír ji nejmenoval, není třeba. Palubní

deník má informace o tom, že velký zátah proběhl na popud z Česka. Na území bývalého Československa působí jen jeden největší obchodník s obilím.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít