Article, show

Svéráz národního sportu

10. prosince 2012, 00:00 - (red)
10. prosince 2012, 00:00

palubní deník

Vítězem jsou Radiokomunikace Aukce kmitočtů pro rychlý mobilní internet LTE stále běží. Oproti původním předpokladům se protáhla již téměř o dva týdny a počet dražebních kol se blíží ke stovce. Může totiž skončit až v momentě, kdy se aspoň tři kola po sobě nezvýší cena dražených bloků kmitočtů. Ruce si může mnout předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek.

Do státního rozpočtu díky aukci přiteče osm miliard, ale může to být i o polovinu více. Záleží na investiční odvaze O2, T-Mobile, Vodafone i na reálných ambicích skupiny PPF stát se čtvrtým českým operátorem.

Ať aukce dopadne jakkoli, jejím neviditelným vítězem se stanou České Radiokomunikace (ČRa). Firma, která se specializuje na šíření televizního a rozhlasového signálu, totiž disponuje hustou sítí vysílačů, antén a různých stožárů, které mohou být poměrně jednoduše a především rychle „osazeny“ LTE technologií. A nová mobilní síť může začít fungovat výrazně rychleji, než kdyby síť základnových stanic budoval operátor sám.

V případě nového operátora ze skupiny PPF, který žádnou anténní infrastrukturou nedisponuje, by spolupráce s ČRa měla ještě větší logiku. Radiokomunikace mají ve více než 750 lokalitách Česka téměř tisícovku antén a stožárů, jejichž prostřednictvím lze rychle pokrýt mobilním signálem 96 procent obyvatel země. A to je výrazně více, než od vítězů aukce bude vyžadovat regulátor trhu. Kdyby bylo třeba navíc některou oblast dokrýt hustěji či pokrýt nějakou novou, mají ČRa k dispozici stovky milionů korun na rozvoj anténní infrastruktury. Tomu se říká být připraven na byznys.

Po Gorile řádí kobra Vydělávat na nadměrných odpočtech DPH je na Slovensku něco jako národní sport. Šéf poloprázdné státní kasy Peter Kažimír si proto vyšlápl na daňové úniky. Do terénu pustil tým Daňová kobra a jeho smysly nedávno zachytily dva velké podvody za miliony eur. Díky zásahu Kobra zabránila úniku necelých pěti milionů eur, přesto jí více než 27 milionů eur uniklo. Firmy luxusně vydělávaly na fiktivních obchodech s komoditami – obilím, řepkou, kukuřicí a dalšími. Neoprávněně čerpaly nadměrné odpočty a současně si snižovaly vlastní daňovou povinnost. Kažimír mluví o krádeži. Prohlásil také, že v podvodech jedou i velké firmy s významným podílem na trhu. Obchodování s obilím, které probíhalo jen na papíře, se účastnila také společnost s rozhodujícím podílem na slovenském trhu se zemědělskými plodinami.

Kažimír ji nejmenoval, není třeba. Palubní

deník má informace o tom, že velký zátah proběhl na popud z Česka. Na území bývalého Československa působí jen jeden největší obchodník s obilím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít