Štrasburská kampelička

17. března 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
17. března 2014, 00:00

Na platu europoslance nepřekvapí ani tak jeho výše, jako spíš nízké daně a luxusní důchod

V pátek ráno bývá na vydlážděném nádvoří obou sídel Evropského parlamentu (EP) v Bruselu i Štrasburku až mrtvolné ticho. Dokud jej neprořízne rachocení koleček na kufřících spěchajících europoslanců – těch, kteří neodjeli hned po konci čtvrtečního zasedání. Většina z nich ovšem v budově stráví jen několik minut. Poté, co se zapíšou na seznam přítomných, mizejí v taxících nebo pokračují městskou dopravou na letiště, aby za několik hodin dorazili domů. V tu chvíli už mají ve formě diet „odpracováno“ 304 eur jako bonus k měsíčnímu platu.

Rozšířený nešvar pobírání náhrad za neodvedenou práci je mediálně vděčným tématem.

Loni v létě nizozemská televize GeenStijl TV takto přistihla komunistu Miloslava Ransdorfa. I když poněkud neprávem – šel se totiž zapsat až navečer. Pronásledování europoslanců s mikrofonem a kamerou ovšem zastírá podstatnější fakt: žádný volený zástupce na tom v zemích EU není finančně tak dobře jako právě poslanec Evropského parlamentu. Platí to samozřejmě i o těch českých, kterých letos v létě usedne do europarlamentu jednadvacet.

Všem stejně Až do minulých voleb v roce 2009 platili Češi v europarlamentu za chudé příbuzné.

Pobírali totiž stejný plat jako jejich poslanečtí kolegové doma. Od té doby ale platy a náhrady plynou přímo z rozpočtu EP všem podle stejného metru. Zatímco třeba Němci si pohoršili, z Čechů se stali štědře placení politici.

Základní plat ve výši osmi tisíc eur je sice s tím českým neporovnatelný, systém paušálů a náhrad je však obdobný jako v české sněmovně. Kromě platu, který je v přepočtu čtyřikrát vyšší než v českém parlamentu, pobírají národní zástupci v EP nejrůznější prebendy. Kromě kritizovaných diet nemusejí vydat z vlastního ani korunu na telefon nebo počítač, stejně tak si pohodlně doma z měsíčního limitu 21 209 eur zaplatí kancelář a asistenta. Jinak je tomu přímo v Bruselu nebo Štrasburku, kde asistenti pracují za tabulkový plat evropských úředníků. I ten jde ze zmíněného limitu. S jeho nedočerpáním přitom nejsou obvykle problémy. Až čtvrtinu měsíčního rozpočtu lze vyfakturovat za externí poradenství, studie a analýzy. Což je dobrá příležitost pro „malou domů“. Pokud jsou autoři analýz rodinní příslušníci, europarlamentu to – na rozdíl od přímého zaměstnávání příbuzných – nijak nevadí.

Výrazné přilepšení může znamenat také cestování vlastním autem. Zatímco letenky nebo jízdenky na vlak EP proplácí v reálné výši po předložení dokladu, projetý kilometr vozem honoruje paušálem ve výši 50 eurocentů. Na jízdě z Prahy do Štrasburku a zpět, což je díky kvalitním německým dálnicím dobrá volba, tak lze vydělat v přepočtu téměř 13 tisíc korun. Samozřejmě za předpokladu, že nepočítáme amortizaci auta.

Šťastné eurostáří Pro toho, kdo chce rychle splatit hypotéku nebo si našetřit, aniž by byl doma na očích, může být Evropský parlament dobrou volbou. A samozřejmě také pro ty, kdo se chtějí zapojit do jednoho z nejštědřejších penzijních fondů na světě. Ne snad, že by vytvářel přebytky a pomocí investic vykazoval solidní výnosy.

Jeho přednost je v tom, že je extrémně stabilní. V případě ztráty se lehce „dofoukne“ z rozpočtu EU – tak jako se to stalo v roce 2009.

Penzijní fond EP i po reformě nabízí téměř zázračné důchody za minimální odvody. V rámci efektivního zdanění platu, jež činí 22 procent, získávají europoslanci za každý odpracovaný rok důchod ve výši 3,5 procenta základního platu, a to již od 63 let. Jinými slovy: po pětiletém mandátu je to 1392 eur měsíčně k dobru, což je v přepočtu čtyřnásobek průměrného českého důchodu. A k tomu evropští exposlanci dostanou samozřejmě ještě „obyčejnou“ rentu z jiných zaměstnání. Těch 21 šťastlivců, kteří se dostanou do Evropského parlamentu, se tak může těšit na druhou kariéru unijních rentiérů. l

Platy a prebendy

Měsíční objem peněz, které si vydělá nebo k výkonu své

funkce může dostat k dispozici poslanec Evropského

parlamentu.

Základní plat (brutto) 7957 eur (217,5 tis. Kč)

Kancelář, telefon, pošta 4299 eur (117,5 tis. Kč)

Externí služby 5302 eur (145 tis. Kč)

(poradenství a analýzy)

Denní diety 304 eur* (8300 Kč)

Doprava na zasedání 0,50 eura (13,50 Kč)/km Cestovné 4243 eur (116 tis. Kč)*

*Určené na ubytování a stravné související s výkonem funkce europoslance

v sídlech EU.

Při použití vlastního vozu. Jinak se proplácí letenka business class či vlak 1. třídy z domova do Bruselu a Štrasburku po předložení jízdního dokladu. *Pro cesty mimo domovský stát.

Zdroj: Evropský parlament

Pro toho, kdo chce rychle splatit hypotéku nebo si našetřit, aniž by byl doma na očích, může být Evropský parlament dobrou volbou.

O autorovi| Blahoslav Hruška • hruskab@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít