Strašák jménem FATCA

02. dubna 2013, 00:00 -
02. dubna 2013, 00:00

Hon na americké daňové uprchlíky se týká i českých bank, o výjimku lze žádat do 5. dubna

Podobně jako řada dalších zemí i Spojené státy mají podezření, že ne všichni jejich daňoví rezidenti a občané hlásí ve svých daňových přiznáních všechny své příjmy ze zdrojů v zahraničí. V rámci hledání řešení tohoto problému přišly USA v roce 2010 se zákonem FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act).

Hlavním účelem zákona FATCA je postihnout příjmy amerických subjektů mimo americké území. K tomu má USA dopomoci vynucená spolupráce zahraničních finančních, ale i nefinančních institucí.

Informuj, nebo zaplať FATCA se aplikuje na tzv. zahraniční finanční instituce, které spravují účty amerických subjektů nebo vystupují jako zprostředkovatelé investic uskutečňovaných americkými plátci daně. Tyto instituce buď uzavřou smlouvu s americkým úřadem IRS (Internal Revenue Service), anebo zaplatí 30procentní srážkovou daň z plateb spadajících do režimu zákona FATCA.

Pokud zahraniční finanční instituce smlouvu s IRS uzavře, bude povinna IRS pravidelně předkládat rozsáhlé informace o majitelích účtů vedených u této instituce, kteří mohou podléhat povinnosti odvádět daně v USA, ať už na základě občanství, trvalého pobytu, zelené karty či podobně. Tato informační povinnost podle amerického daňového zákona je ale v konfliktu se zákony jednotlivých států Evropské unie upravujícími ochranu osobních údajů, bankovní tajemství, sdělování informací atd. Proto ministerstvo financí USA ve spolupráci s jednotlivými státy navrhlo alternativní model mezinárodních smluv, na jejichž základě by byly odstraněny překážky poskytování informací stanovené v místních jurisdikcích a byla umožněna efektivní spolupráce s IRS a implementace FATCA. V případě přijetí takové mezinárodní smlouvy by finanční instituce nemusely uzavírat smlouvu přímo s IRS a poskytovaly by informace o majitelích účtů místnímu úřadu stanovenému na základě mezinárodní smlouvy.

Pokud zahraniční finanční instituce neuzavře smlouvu s IRS, budou platby spadající do režimu zákona FATCA postihovány 30procentní srážkovou daní, která bude následně odevzdána IRS. Tato daň se bude srážet také z tzv. passthru plateb, tj. z plateb učiněných ve prospěch účtů nespolupracujících amerických osob nebo plateb, které tyto instituce vyplácejí jakékoli jiné zahraniční finanční instituci, jež nemá smlouvu s IRS uzavřenou. Tato povinnost platí bez ohledu na to, zda má zahraniční finanční instituce provádějící platbu nebo přijímající platbu anebo platba samotná jakoukoli spojitost s USA. To znamená, že by finanční instituce měla zjišťovat status každého jednotlivého zákazníka, protistrany, věřitele i vkladatele.

Možnost žádat o výjimku Aplikaci FATCA se mohou vyhnout tzv. deemed compliant instituce. Zjednodušeně řečeno, jde o lokální regulované finanční instituce, které nevedou ani neotvírají nové účty americkým klientům (98 procent účtů je drženo rezidenty, popř. subjekty Evropské unie, pokud jde o finanční instituci v členském státě EU). Nicméně i v případě některých těchto institucí bude vyžadována registrace u IRS.

České ministerstvo financí v tuto chvíli aktivně připravuje směrnici pro jednání se Spojenými státy o dohodě o zlepšení dodržování daňových předpisů v mezinárodním měřítku a provádění FATCA. V únoru letošního roku vyzvalo finanční instituce, které se domnívají, že vyhovují požadavkům legislativy FATCA pro účely výjimky z dodržování nového režimu (zejména představují z hlediska USA nízké riziko daňových úniků), aby zaslaly své odůvodněné žádosti do 5. dubna 2013.

Jeden za všechny, všichni za jednoho Významný problém vyvstává pro mezinárodní skupiny. Pokud jediná z poboček bude spadat pod aplikaci FATCA, musí celá skupina splnit veškeré požadavky stanovené tímto zákonem. Pokud jediná z poboček nesplní podmínky poskytování informací, může být subjektem srážkové daně celá skupina.

V lednu 2012 americký daňový úřad IRS v návaznosti na úspěšné předešlé programy vyhlásil další program dobrovolného přiznání offshorových účtů (2012 Offshore Voluntary Disclosure Program). Tentokrát IRS nestanovil přesné datum ukončení programu a ponechal si možnost jej kdykoli ukončit dle svého uvážení. Na základě tohoto programu IRS nabízí plátcům daně s nepřiznanými příjmy na zahraničních účtech příležitost dát si do pořádku svá daňová přiznání. Program sice počítá s vyššími pokutami než předchozí programy, nicméně podporuje daňové poplatníky, aby raději odkryli své zahraniční účty, než aby riskovali odhalení daňovým úřadem a možné trestní stíhání.

Zákon FATCA se měl začít aplikovat již v roce 2013, nicméně s ohledem na náročnost implementace byla jeho účinnost prozatím odložena. I tak je v zájmu každé české finanční instituce co nejdříve vyhodnotit požadavky FATCA a buď zažádat o zařazení do skupiny deemed compliant, nebo přizpůsobit své interní postupy, risk management a IT, aby odpovídaly požadavkům FATCA. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít