Stavitelé v ráži

20. dubna 2015, 00:00 - (dna)
20. dubna 2015, 00:00

Developeři podle svých statistik evidují v Praze mimořádný zájem o nové bydlení. Za první kvartál prodali meziročně o 500 bytů víc, konkrétně celkem 1850 jednotek

Vlastní sdílená data o trhu už rok společně zveřejňují firmy Ekospol, Trigema a Skanska Reality. V čerstvé statistice za letošní první čtvrtletí uvedly, že „trh s novými byty v Praze zažil hvězdný vstup do nového roku“ a nárůst o 37 procent. Jen pro srovnání, podle údajů Ekospolu se za stejné období v roce 2012 prodalo pouze 753 bytů.

Podle Trigemy prodeje rostly i přes mírné navýšení ceny, průměrná cena za čtvereční metr totiž stoupla oproti loňsku o tři procenta na 63 302 korun. Poptávku nadále posilují nízké sazby hypoték. Nárůst zaznamenala především poptávka po bytech ve střední cenové hladině, mírně rostoucí zájem se projevil také u bytů ve vyšším segmentu s cenou přes 60 tisíc korun za metr čtvereční.

Nezávislá Územní analýza aktuálních developerských projektů zaměřených na výstavbu bytových domů v hlavním městě Praze, vydaná Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) loni na podzim, sice už tehdy uváděla průměrnou nabídkovou cenu v rámci aktuálních projektů 63 899 korun za metr čtvereční, různé údaje ovšem vycházejí z odlišné metodiky výpočtů.

Každopádně také IPR potvrdil vzestup cen. Koncem roku 2013 totiž IPR uváděl, že metr čtvereční v novém bytě stojí v Praze průměrně kolem 50 tisíc korun.

Na území hlavního města bylo loni v září 111 aktuálních developerských projektů zaměřených na výstavbu bytových domů. Dohromady šlo o 11 126 bytů, které buď už byly, anebo mají být dokončené v rozmezí roku 2014 až první pololetí 2017. Při zpracování analýzy jich bylo už 58 procent prodaných či závazně rezervovaných. Pro srovnání, při obdobném výzkumu na podzim 2010 to bylo pouze 45 procent.

„Uvedené údaje o počtu a celkové kapacitě aktuálních developerských projektů prokázaly zvyšující se stavební aktivitu na pražském trhu,“ konstatuje analýza IPR, podle níž se v letech 2010 až 2013 počet nabízených nových bytů každoročně pohyboval mezi 9200 až 9900. Loňský meziroční nárůst o 1260 bytů způsobilo hlavně zvýšení průměrné velikosti projektů z 93 na stovku bytů. Přesto i nadále tvoří nejsilnější skupinu menší bytové projekty o deseti až 49 bytech, které loni měly na trhu 42procentní podíl.

Dlouhodobě nejvýznamnější developeři Ekospol, Central Group, Finep a Skanska Reality drží na pražském rezidenčním trhu 44procentní podíl. Za nimi se s odstupem drží společnosti Daramis, YIT Stavo a s méně rozsáhlými projekty ještě JRD. Přesto je pražský rezidenční trh poměrně pestrý – za zmíněnými 111 projekty stálo 72 různých developerských společností.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít