Stavba elektrárny s podporou technologie budoucnosti

01. července 2013, 00:00 -
01. července 2013, 00:00

Do praxe se zavádí nejmodernější technologie řízení výstavby jaderných elektráren – Multi-D projektování

V Moskvě se letos v červnu konala Konference o MultiD projektování. Její účastníci navštívili výstavbu dvou nových bloků Rostovské jaderné elektrárny, na které se aplikují nové metody výstavby a řízení životního cyklu jaderných elektráren. „Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že uvidím v Rusku na stavbě jaderné elektrárny, jak střední management řídí práce podle plánu, který dostává přes tablet, prostě bych tomu nevěřil. Na výstavbě nových bloků Rostovské jaderné elektrárny jsem na vlastní oči viděl, jak mistři na stavbě kontrolují stavební plány přes iPad. Kompletní projekt si lze prohlédnout v počítači nebo na tabletu jak v celku, tak i po částech,“ mluví s nadšením o technologii Multi-D projektování česky doktorand Ondřej Burian, který se jako člen skupiny českých vědců a podnikatelů konference zúčastnil. Sám se v rámci studia zabývá vývojem v oblasti nejnovějších metod řízení výstavby komplexních objektů. „Pokud je mi známo, takový komplexní systém projektování a výstavby jaderné elektrárny, jako má Rosatom, je na světě ojedinělý,“ upozorňuje obdivně Burian.

Co znamená multi-D?

Samotná podstata metody Multi-D spočívá v tom, že se stavební objekt, v tomto případě jaderná elektrárna, projektuje v několika rovinách. Projekt elektrárny je nejprve vytvořen ve formátu 3D, který je standardní pro projektování.

Následně se k němu přidávají další roviny – čas (jako síťový graf výstavby a realizace jednotlivých objektů a celé elektrárny), zdroje (jako tabulky a grafy znázorňující zajištění financování a pracovních zdrojů) a grafy dodávek součástí, zařízení a materiálů.

Ke každému jednotlivému úseku výstavby je připraven vlastní projekt 3D. K reaktorové hale třetího bloku Rostovské jaderné elektrárny byly například vypracovány jednotlivé projekty Multi-D pro 236 místností reaktorovny a 18 zón turbínového oddělení.

Lidé, kteří pracují na realizaci projektu, mohou kdykoli posoudit, v jaké fázi se nacházejí, jak je dodržován harmonogram výstavby, kolik lidí bude na stavbě zapotřebí za týden nebo za měsíc, jaké zařízení je nutno do areálu dovézt. Barevná technologie Data o průběhu stavby se denně vkládají do společné databáze. Lidé, kteří se na stavbě podílejí, jsou vyznačeni různými barvami. Například ti, kteří právě pracují, mají na výkresu ve formátu 3D barvu červenou. Výhodou této technologie je, že informační systém projektu je jednotný jak pro zadavatele, tak i pro stavaře a dodavatele.

„Díky použití multi-D projektování má firma skutečně přesný přehled o tom, co se na stavbě děje, co je třeba zajistit v nejbližší době, co bude zapotřebí za jeden nebo dva měsíce,“ vysvětluje místopředseda akademického sdružení expertů v jaderné energetice CENEN Václav Dostál, který se také účastnil konference o Multi-D projektování. „Celý projekt je řízen v režimu reálného času. Pokud někdo provede v projektu změny, uvidí je všichni, protože změna se zobrazí v základním projektu. Díky tomu již nejsou zapotřebí nákladné úpravy, k nimž se v dnešní době často přistupuje kvůli tomu, že dodavatelé nevěděli o změnách v projektu,“ doplnil Dostál.

„Integrovat do výstavby objektu tolik parametrů, jak to udělala společnost Rosatom, je velmi složité,“ zdůrazňuje Dostál. „Málokomu se například podařilo zavést kontrolu přesunu pracovníků na staveništi a málokdo přesně ví o materiálech, které se nacházejí v objektu. Rosatomu se to vše podařilo uvést do takové fáze, kdy je možné markantně snížit skladové zásoby a přesně plánovat, co bude probíhat na stavbě objektu.“ Multi-D přináší větší bezpečnost Lukáš Zedník ze společnosti Hochtief, která uzavřela s česko-ruským Konsorciem MIR.1200 právně závaznou smlouvu o smlouvě budoucí ohledně spolupráce na dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, se o systém MultiD velmi zajímal. „Pro nás jako pro firmu, která předpokládá, že se bude podílet na dostavbě Temelína, bylo přínosné, že jsme viděli, jakou mají Rusové představu o řízení stavby. Měli jsme možnost vidět tento systém řízení tak, jak je již skutečně realizován na reálné stavbě,“ říká Lukáš Zedník.

Nová technologie Zedníka velmi zaujala, protože pokud Konsorcium MIR.1200 ve výběrovém řízení na dostavbu Temelína zvítězí, bude se Multi-D používat při stavbě třetího a čtvrtého bloku elektrárny. Podle Zedníka vyžaduje zavedení Multi-D projektování v Česku nejen software na podporu projektu, ale i doplňkové zaškolení pracovníků.

Multi-D projektování posunuje vzájemné vztahy mezi zadavatelem a dodavatelem na novou úroveň. Použitím této technologie není možné klamat zadavatele o rozsahu provedených prací, protože zadavatel má přístup do společné informační databáze a může sám posuzovat rychlost realizace projektu.

„Zavedení nového systému vylučuje negativní vliv lidského faktoru v procesu výstavby. A to se odrazí i v bezpečnosti celého projektu. Pokud jste jadernou elektrárnu postavili správně a máte k ní v centrální databázi požadovanou dokumentaci, zvyšuje se tím samozřejmě jaderná bezpečnost celého projektu,“ říká na závěr Dostál. l

SCI-FI. Podstata metody Multi-D založené na softwaru společnosti Dessault Systemes, spočívá v tom, že se stavební objekt projektuje v několika rovinách. Nejprve je vytvořen ve formátu 3D a následně se k němu přidávají další roviny – čas, zdroje a grafy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít