Stát ztěžuje úspěchy

23. července 2012, 00:00 - Jakub Křešnička
23. července 2012, 00:00

Plány vlády na nahrazení regionálních operačních programů centrálním rozhodováním zproblematizuje čerpání dotací, říká karlovarský hejtman

Premiér Petr Nečas nedávno prohlásil, že za současného vedení stouplo zadlužení Karlovarského kraje oproti dřívějším letům více než šestkrát. „Skutečnost je úplně jiná. Nynější krajské vedení přijalo úvěr ve výši pouze 75 milionů, v porovnání s předchozí krajskou vládou je to skoro třicetkrát méně,“ oponuje karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD).

* Jsou podle vás kompetence krajů dostatečné? Jaké největší problémy nyní řešíte?

Kompetence krajů v mnoha oblastech především zůstaly nedořešené. Jako paradoxní vnímám například to, že jako kraj zodpovídáme za námi zřizované střední školy – mzdy pedagogů však platí stát. Taktéž v oblasti sociálních věcí, kde se každoročně musí úporně vyjednávat o penězích pro poskytovatele sociálních služeb, z nichž mnozí jsou vždy po určité období roku na hranici zániku. Stát navíc převedl na regiony správu silnic II. a III. třídy – v mnoha případech šlo o komunikace v tak špatném stavu, že stále nedokážeme uhradit potřebný roční objem oprav. Letos bychom na opravy silnic potřebovali přes 330 milionů korun, k dispozici ale máme okolo 70 milionů a jiným oblastem, jako je zdravotnictví nebo školství, brát nemůžeme.

* Co soudíte o přerozdělování daní městům a obcím?

Podle návrhu novely zákona o rozpočtovém určení daní, který schválila vláda, došlo oproti původnímu záměru ministerstva ke změně ve snížení výnosu sdílených daní pro Prahu, Plzeň, Ostravu a Brno zhruba na čtvrtinu původního objemu navrhovaného snížení. Můžeme očekávat, že se obdobně sníží i předpokládané zvýšení výnosu sdílených daní pro obce Karlovarského kraje z uvažovaných 500 milionů korun asi na 100 milionů korun za rok. Ozývají se také obce s velkou rozlohou, ale zároveň s nízkým počtem obyvatel – novela totiž počítá s třemi hektary rozlohy na obyvatele, čímž by obce přišly o peníze například na údržbu většího katastrálního území.

* Je pro kraj složité dostat se k novým evropským dotacím?

Za velký problém považuji snahu současné vlády pro období po roce 2014 problematizovat dosud úspěšně čerpající regionální operační programy. Stát je chce zrušit a nahradit menším počtem tzv. tematických celků, které by soustředil pod sebe. Jsem toho názoru, že lidé v regionu nejlépe vědí, kam je zapotřebí peníze vložit, a nedokážu si představit, že se o udělování dotací bude rozhodovat centrálně. Ti, kteří budou o evropské dotace usilovat a mají připravené projekty, budou také muset počítat s tím, že se změní oblasti, na něž se chce EU zaměřit – více bude preferovat přeshraniční spolupráci či projekty řešící sociální začleňování apod.

* V jakém stavu je v současnosti hospodaření Karlovarského kraje?

Karlovarský kraj v uplynulém roce hospodařil s přebytkem v běžném provozu, snažíme se hospodařit s maximální úsporností. Proto mě doslova šokovalo, když před časem zazněla v médiích přímo z úst premiéra Petra Nečase informace, že za vlády současné krajské koalice stouplo zadlužení Karlovarského kraje 6,6krát oproti předchozím letům. Nevím, zda šlo o neznalost či špatný úmysl, ale skutečnost je zcela jiná. Minulá krajská vláda vedená ODS zvýšila zadlužení kraje o dvě miliardy 100 milionů korun – a to kvůli uzavření úvěrových smluv na realizaci naplánovaných projektů, na něž bylo možno čerpat evropské dotace. Po nástupu do vedení kraje jsem byl se závazky kraje srozuměn a počítal jsem s dokončením naplánovaných projektů. Nynější krajské vedení přijalo za své volební období úvěr ve výši pouze 75 milionů korun na stavbu sídla záchranné služby.

* Má pro kraj nějaké přínosy pořádání mezinárodního filmového festivalu?

Kouzlo festivalu tkví v tom, že se nestal záležitostí pro úzký okruh odborníků, ale našel si příznivce mezi širokou světovou veřejností a obrací pozornost na celý region. Oblíbili si jej mladí lidé i senioři, čemuž se muselo přizpůsobit celé Karlovarsko i nabídkou služeb. Festival napomáhá zvyšování kvality poskytovaného servisu a město musí investovat do zvyšujících se nároků účastníků festivalu nejen na promítací techniku a kapacitu sálů, ubytování a stravování, ale třeba i na zázemí pro rodiče s dětmi a pro seniory či zdravotně postižené občany.

* Přispívá kraj na organizaci festivalu?

Mezinárodní filmový festival je bezesporu největší kulturní a společenskou událostí v našem regionu, proto Karlovarský kraj každoročně přispívá na jeho pořádání. Letos to bylo 2,9 milionu korun.

O autorovi| Jakub Křešnička, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít