Stát se tak Ronaldem

16. března 2015, 00:00 - Michal Půr
16. března 2015, 00:00

Cesta do velkého fotbalového světa nevede jen přes nejlepší české kluby a nutně nemusí zruinovat rodinnou pokladnu

Když bylo asi největší nynější naději českého fotbalu Václavu Černému 13 let, dostal ten největší narozeninový dárek, jaký si může kluk v jeho věku přát – stáž v elitním klubu anglické Premier League, v Chelsea. O Černého se už od jeho žákovských let přetahovaly kluby Manchester United, Arsenal, Bayern Mnichov a sportovní ředitel Juventusu Turín Pavel Nedvěd se za ním dokonce osobně vypravil do Česka, aby jej nalákal do Itálie. Nakonec ovšem zvítězila jeho náklonnost k nizozemskému útočnému fotbalu a zakotvil v Ajaxu Amsterdam. V klubu s jedním z nejpropracovanějších systémů výchovy mládeže na světě.

„Velké kluby posílají po celé Evropě skauty, kteří mají na starost jednotlivé regiony. Rozkřiklo se, že tu běhají šikovní kluci. Váša pak začal jezdit na stáže. Poprvé jsme byli v Chelsea v roce 2011. V jeho případě bylo skvělé, že všechny kluby, kde jsme byli, kryly veškeré náklady,“ říká Václav Černý starší, otec pravděpodobné budoucí hvězdy českého fotbalu, který je zároveň trenérem české fotbalové reprezentace do osmnácti let.

Rodič-fotbalista pomáhá Skutečnost, že otec největšího fotbalového talentu v zemi byl aktivním fotbalistou a je špičkovým trenérem, samozřejmě sehrála v kariéře Václava Černého mladšího významnou roli. Nyní sedmnáctiletý mladík je ale zároveň důkazem, že cesta do velkého fotbalového světa nevede jen přes nejlepší české kluby a nutně nemusí zruinovat rodinnou pokladnu. Černý odešel do Ajaxu z Příbrami, nikoli ze Sparty, Slavie či Plzně, přestože o něj například Sparta opakovaně projevovala zájem.

„Sportovní škola v Příbrami, kam Vašek přešel, funguje skvěle a je to vzor pro všechny školy. Nebyl důvod, proč bych pro něj měl hledat něco lepšího. Hrál navíc ve výborném mužstvu.

Ročník 1996 vedl trenér, který fotbal miluje a pro kluky dělal první a poslední. Podařilo se mu z okolí sehnat velmi talentované hráče,“ vypočítává Černý st. důvody synova úspěchu.

Podle něj se fotbal ve srovnání s jinými sporty stále drží jako ten „lidový“. Teplákové soupravy nosí každé dítě a jedinou větší investici tak představují kopačky, které by měly být co nejkvalitnější. Ani ty nejlepší vás ovšem nepřijdou na více než tři tisíce korun. „Když jsou začleněni do klubu, tak jsou tam samozřejmě příspěvky, soustředění. V drtivém případě dětské kluby podporované nejsou a je to otázka rodičů, na čem se dohodnou.

U přípravky je to od 500 do tisíce korun měsíčně. Pak je to různé. V některých klubech se poplatky s přibývajícím věkem zvyšují, v jiných snižují,“ dodává trenér reprezentační osmnáctky.

Fotbal má proti většině ostatních sportů i další nespornou výhodu. Nabízí uplatnění různým somatotypům, a pokud jde o talent, klíčová je koordinace oko–noha či oko–ruka v případě brankářů. „Pro fotbal nejsou fyzické parametry limitující. Fotbal je pro takovou škálu somatotypů, že jestli je hráč malý, nebo urostlý, nehraje velkou roli. Limitující je koordinace pohybu, jak je člověk schopný zvládnout sám sebe. A důležitá je rychlost. Fotbal je hra sprinterů s vynikající technikou. To se pozná v pubertě. Jsou samozřejmě kluci, kteří rychlí nebudou, ale mají vynikající techniku.

Pro fotbal se hledá zejména zapojení do hry, zápal a fotbalové myšlení,“ říká Černý, který má s tréninkem mladých fotbalistů značné zkušenosti.

Hlavně nehlavičkuj Stejně jako pohybová koordinace je důležitý charakter dětí. „Úmrtnost“ talentů je zejména v posledních letech značná, protože existují lákadla, která předchozí generace neznaly. Rodiče navíc často trpí přehnaným ochranitelským komplexem, který podle Černého stojí i za vzestupem florbalu v Česku. V hale při minimu kontaktů nehrozí zranění a s hokejkou v ruce není třeba ani bruslit.

„Ubývá hráčů. Nyní převažuje procento těch, kteří ho hrají rádi, ale nemají takový talent. Nicméně jsou ochotní udělat daleko víc.

Proto i náš fotbal nevypadá tak líbivě a není tak kreativní. Nemáme tolik hráčů, po nichž touží zahraniční kluby. Máme víc dříčů a hráči typu Rosického nám ubývají,“ dodává.

Pokud ovšem děti všemi nástrahami fotbalu projdou, odměna je značná, a navíc přichází poměrně brzy. Václav Černý mladší, jehož vzorem je Cristiano Ronaldo, má v Ajaxu profesionální smlouvu, která mu zaručuje příjmy srovnatelné s hráči A týmu, přestože jeho otec nechce částku, kterou dostává, prozradit. „Výplata nebyla vůbec téma (při odchodu do zahraničí). To, co bere, je v Česku vždy nadstandard,“ uzavírá.

od 800 do 3000 Kč stojí kopačky pro děti, pro dorost až 5000 Kč 500 až 3000 Kč stojí sálové boty 300 až 2000 Kč stojí chrániče 1000 až 4000 Kč stojí brankářské rukavice 300 Kč stojí fotbalový míč, 6500 Kč za speciální edice soutěžních míčů od 100 do 500 Kč měsíčně se pohybují ceny kurzovného v přípravce 500 Kč stojí hodina v soukromé fotbalové škole – mohou doplnit trénink v klubech

O autorovi| Michal Půr, pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít