Štamgast nad zlato

11. května 2015, 00:00 - (red)
11. května 2015, 00:00

Každá hospoda má svého štamgasta. Správný hospodský ví, že je třeba si takových lidí vážit, protože teplo domova vyměnili za teplo restaurace. Jsou to stálí a věrní hosté.

Existuje ale i elita mezi štamgasty, třeba takový Andrej Babiš. Jak má Palubní deník zjištěno, chodí často na obědy do hotelu Augustine, který je jen kousek od budovy ministerstva financí. Byť je Babiš spořivý člověk a peníze nehází po hospodě jako Večerníček papírky, je pro podnik hotovým požehnáním. Proč? Jakmile se jeho časté návštěvy v Augustinu prosákly ven, začala doslova rvačka o rezervace stolů co nejblíže tomu, kde pan ministr sedává. Je to takové hezky české – hřát se na slunci u velikána, nechat se vidět nebo na něj občas kývnout, jako že se ještě uvidíme, že se známe od oběda, kde se náhodou potkáváme.

Mrk, mrk. Palubní deník přeje všem těmhle zlatokopům a potkávačům úspěch. Pan ministr přece taky nějak začínal, že.

PANDA NEPŘIŠLA Říci, že ta hrstka novinářů, kteří dorazili do Lucerny na předpremiéru Jen my víme kde, prvního čínského filmu točeného v Česku, byla zaskočena, je slabý výraz. Projekce se nekonala v kině Lucerna, kam část recenzentů ze zvyku šla, ale ve velkém tanečním sále. Ten byl zaplněn prostřenými stoly a rautem. Po krátké tiskovce s režisérkou Sü Ťing­lej to začalo. Do sálu napochodoval Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr a šéf ČSA a v posledních letech otvírač dveří do Číny. Na pódium si postupně zval ministra zahraničí Zaorálka, ministryni místního rozvoje Šlechtovou a pak čínského ministra pro rozhlas, film a televizi Cchaj Fu­čchaa, jemuž se přezdívá Nejvyšší cenzor. V krásném retrostylu sedmdesátých let promluvil o „přátelství českého a čínského lidu“, a stylově tak uvedl filmovou limonádu o lásce a krásné Praze. Zda byl Nejvyšší cenzor v Praze na oficiální návštěvě, či jen na privátní grilovačce u Tvrdíků, Palubní deník netuší. Každopádně stojí za zaznamenání, že nedorazil největší pražský přítel čínského lidu Miloš Zeman s plyšovým Krtečkem a nedostavila se netrpělivě očekávaná panda, kterou chce Andrej Babiš pořídit pražské zoo.

BOND. IVAN BOND Palubnímu deníku se podařilo seznámit se silným životním příběhem Alexandera Zaldostanova, hvězdy současné ruské propagandy a vůdce motorkářského gangu Noční vlci, a zdá se, že by i Ian Fleming, autor Jamese Bonda, zbledl závistí. Vyrůstal v rodině ukrajinského otce a ruské matky. Vystudoval medicínu a začal pracovat jako čelistní chirurg. Ke konci osmdesátých let si pořídil motocykl Jawa. Zdatný bijec s dlouhými vlasy (které komunisté neměli tak rádi) se následně stal oblíbencem zahraničních korespondentů, kteří psali o uvolňující se situaci v SSSR.

Jednu z těchto dopisovatelek, Němku jménem Mathilda, okouzlil natolik, že se za něj vdala. Svatební cestu strávili v Západním Berlíně, kde se Zaldostanov pobratřil s bikery z gangu Hells Angels. V roce 1989 se vrátil do Moskvy, kde založil první motorkářský klub. Od roku 2009 se začal objevovat v blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, který motorkáře oslovuje jako „bratry“. V roce 2013 obdržel big boss od Putina Řád cti.

Palubnímu deníku a několika příslušníkům tajných služeb se zdá, že Zaldostanov by se nemohl v Sovětském svazu stýkat se zahraničními novináři. Nemohl by si vzít Němku a ještě legálně vycestovat z uzavřené komunistické země do Německa, pokud by neměl požehnání KGB, kterou v Německu tehdy reprezentoval jeho dnešní přítel z Kremlu.

Nejspíš proto Spojené státy zařadily 24 členů gangu včetně Chirurga, jak motorkářští bratři Zaldostanova titulují, na seznam nežádoucích osob.

ANDREW SE NEZTRATÍ Při oslavách osvobození Plzně 1. května se americký velvyslanec Andrew Schapiro dostal do prekérní situace. Chtěl proniknout do nejvyšší VIP zóny, kam ovšem poněkud překvapivě neměl oprávnění ke vstupu. Přes dvě hostesky ho nakonec dostal návštěvník, který měl ten správný „náramek“.

Zdá se, že americký diplomat neleží v žaludku jen pánovi Pražského hradu, ale i někomu v Plzni. Nebo se organizátoři spoléhali na velvyslancovu pověstnou schopnost protlačit se na jakoukoli společenskou či pracovní akci, jak Palubní deník před nedávnem informoval.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít