Stáhněte to obvinění. Ihned!

29. února 2016, 00:00 - JAN HRBÁČEK
29. února 2016, 00:00

Protikorupční policie požaduje odstranit z webových stránek týdeníku Euro sdělení obvinění podnikateli Petru Sisákovi a spol. Hrozí desetitisícovou pokutou

Když detektiv Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Vladislav Hřebíček předminulý týden vyslýchal v kauze byznysmena Sisáka českobudějovického soudce Miroslava Veselého, dozvěděl se, že týdeník Euro zveřejnil faksimile sdělení obvinění Petra Sisáka a spol.

Detektiv vzápětí začal na týdeník Euro naléhat, aby text stáhl z webu. „Policejní orgán vyzývá společnost Mladá fronta, a. s., jakožto vydavatele periodika E15 a Euro, aby ihned po obdržení této výzvy odstranila z webových stránek periodika Euro text usnesení policejního orgánu ze dne 15. ledna, respektive aby takové odstranění ihned zajistila, neboť se tímto svým jednáním může dopouštět protiprávní činnosti, zejména pak může mařit probíhající trestní řízení,“ horlil Hřebíček.

Kdo to udělal?

Nadto vyzval vedení redakce, ať mu do tří dnů sdělí jména lidí, kteří jsou za uveřejnění tohoto materiálu zodpovědní. „Kdo bez dostatečné omluvy neuposlechne příkazu nebo nevyhoví výzvě, které mu byly dány podle trestního řádu, může být předsedou senátu a v přípravném řízení státním zástupcem nebo policejním orgánem potrestán pořádkovou pokutou do 50 tisíc korun,“ pokračuje ve své výzvě Hřebíček.

Připomeňme, že šlo shrnující materiál, který popisoval trestnou činnost, kterou Hřebíček klade lidem kolem Petra Sisáka za vinu. V případu jde o podezření z podvodů při miliardovém bankrotu společnosti Via Chem Group, který je v kompetenci zmíněného soudce Veselého. Policie v kauze obvinila čtrnáct lidí.

Týdeník Euro se po právních analýzách rozhodl, že příkazu policie nevyhoví. „Policie zjevně překročila své pravomoci a nevidíme důvod, proč bychom na něco podobného jakkoli reagovali. Článek na webu zůstane,“ uvedl k tomu šéfredaktor týdeníku Euro Michal Půr.

Server Hlídacípes.org, který se případem začal zabývat, poukázal na to, že by podobný příkaz měl prozkoumat soud. Dopis detektiva Hřebíčka totiž není „obyčejnou“ pořádkovou výzvou policie, jak upozornila Unie obhájců. Tu případ zaujal a chce se na tuto situaci zaměřit. „Nemůžeme se vyjadřovat ke konkrétním neskončeným věcem. Ale v obecné rovině je zřejmé, že jde o další z tendencí, jak vést utajená trestní stíhání, která začínají veřejným oznámením a dále pokračují tím, že by se nikdo neměl dozvědět, co policie dělá,“ okomentoval policejní ultimátum člen prezidia unie Václav Vlk.

Detektiv Vladislav Hřebíček je jediným policistou, který zůstal v původním týmu, jenž se věnoval případu Sisáka a spol. Tým byl před časem rozprášen kvůli údajným únikům z vyšetřování. Ani Hřebíčkovi se ale problémy nevyhýbají. Jeho tým nezajistil řádné sledování podezřelých před zatýkací akcí v půlce ledna a hlavní podezřelí Petr Sisák a advokát Ivo Hala odjeli služebně na Slovensko. Přestože to policie z odposlechů věděla, označila naplánovanou cestu za pokus o útěk před zatčením a uvedla to jako jeden z důvodů, proč má být na podezřelé uvalena vazba. Sisák s Halou se po návratu z cesty na policii dobrovolně dostavili. Policie tuto chybu nakonec přiznala, přesto odvolací Krajský soud v Hradci Králové odmítl předminulý týden Sisáka a Halu z vazby pustit.

Vladislav Hřebíček v minulosti vyšetřoval i IT zakázky na ministerstvu práce a sociálních věcí. Mimochodem také hlavního aktéra – bývalého náměstka ministerstva Vladimíra Šišku –, který byl obžalován za to, že měl přiklepnout miliardovou zakázku společnosti IBM. Minulý týden Šišku osvobodil pražský městský soud.

Jde o další z tendencí, jak vést utajená trestní stíhání, která začínají veřejným oznámením a dále pokračují tím, že by se nikdo neměl dozvědět, co policie dělá.

O autorovi| JAN HRBÁČEK • hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít