Stačí selský rozum

03. února 2014, 00:00 - (boř)
03. února 2014, 00:00

Z pozice Babišova náměstka bude auditor napravovat, co dosud kritizoval

Nejsem žádný fundamentalista, já jen trvám na tom, aby se dodržovaly zákony, odmítá nejslavnější auditor v zemi mediální zkratky. Fundamentalistou se nicméně Lukáš Wagenknecht stává v okamžiku, kdy jej nadřízený nabádá, aby „mydlil schody, co to jde“. Výsledky jeho kontrol takovým přáním neodpovídaly.

Auditor Wagenknecht se stal naposledy nepohodlným pro pražský dopravní podnik, kde upozornil na pochybení při výstavbě trasy metra A. Odtud vedla v podstatě přímá cesta k Andreji Babišovi, který si jej přivede na ministerstvo financí jako náměstka. „Chci, aby se nastavila jasná pravidla, která by vedla k odpovědnosti schvalujících osob,“ vysvětluje Wagenknecht.

„Audit vlastně není žádná věda. Je potřeba umět se rychle zorientovat v komplikovaných předpisech, na které jsou Češi odborníci. Jinak ale stačí používat selský rozum a logiku,“ tvrdí Lukáš Wagenknecht. Pokud je nějaký proces na první čtení nepochopitelný, jde zpravidla o legislativní zmetek nebo úmysl něco zmanipulovat. Když pro ministerstvo financí auditoval v dresu firmy Deloitte nechvalně proslulý ROP Severozápad, zaujala jej věta: „Projekty byly hodnoceny individuálně na společném zasedání.“ Začalo jej zajímat, jak vlastně proces hodnocení probíhal. Když mu bylo řečeno, že hodnotitele vybíral hejtman, šel se ho zeptat, jaký používal mechanismus. Výsledný audit nebyl vůbec veselým čtením.

Výsledky práce Brusel pochválil a udělil ROP korekci 2,6 miliardy. A auditorská společnost, pro kterou pracoval, se s Wagenknechtem rozloučila. Dobře odvedená práci paradoxně pro firmu nemusela znamenat nejlepší reklamu. Za podvody v ROP Severozápad si odnesli nepodmíněné tresty vysocí manažeři programu a další míří k soudu za manipulování s hodnocením projektů. Tím ale pro Wagenknechta kauza neskončila.

Když se exministr financí Kalousek odmítl s Karlovarským a Ústeckým krajem podělit o pokutu, poukázal Wagenknecht na to, že selhání v programu bylo také důsledkem špatně nastaveného systému kontroly.

A to měl pod palcem právě ministr financí. „Proč by měli občané na severu Čech trpět za chyby úředníků v Praze? Vždyť platí daně stejně jako ostatní. Byla to politická hra, na kterou nakonec vždycky doplatí jenom daňový poplatník. To mě vnitřně užírá,“ vysvětluje Wagenknecht. Na financích se nyní chystá postavit kontrolní systém, který by taková systémová selhání omezil. Nový zákon o finanční kontrole, který by měl zabránit rozkrádání veřejných peněz, už má napsaný z doby působení ve think tanku Good Governance, jehož tématem je efektivní řízení státu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít