Article, show

Stačí selský rozum

03. února 2014, 00:00 - (boř)
03. února 2014, 00:00

Z pozice Babišova náměstka bude auditor napravovat, co dosud kritizoval

Nejsem žádný fundamentalista, já jen trvám na tom, aby se dodržovaly zákony, odmítá nejslavnější auditor v zemi mediální zkratky. Fundamentalistou se nicméně Lukáš Wagenknecht stává v okamžiku, kdy jej nadřízený nabádá, aby „mydlil schody, co to jde“. Výsledky jeho kontrol takovým přáním neodpovídaly.

Auditor Wagenknecht se stal naposledy nepohodlným pro pražský dopravní podnik, kde upozornil na pochybení při výstavbě trasy metra A. Odtud vedla v podstatě přímá cesta k Andreji Babišovi, který si jej přivede na ministerstvo financí jako náměstka. „Chci, aby se nastavila jasná pravidla, která by vedla k odpovědnosti schvalujících osob,“ vysvětluje Wagenknecht.

„Audit vlastně není žádná věda. Je potřeba umět se rychle zorientovat v komplikovaných předpisech, na které jsou Češi odborníci. Jinak ale stačí používat selský rozum a logiku,“ tvrdí Lukáš Wagenknecht. Pokud je nějaký proces na první čtení nepochopitelný, jde zpravidla o legislativní zmetek nebo úmysl něco zmanipulovat. Když pro ministerstvo financí auditoval v dresu firmy Deloitte nechvalně proslulý ROP Severozápad, zaujala jej věta: „Projekty byly hodnoceny individuálně na společném zasedání.“ Začalo jej zajímat, jak vlastně proces hodnocení probíhal. Když mu bylo řečeno, že hodnotitele vybíral hejtman, šel se ho zeptat, jaký používal mechanismus. Výsledný audit nebyl vůbec veselým čtením.

Výsledky práce Brusel pochválil a udělil ROP korekci 2,6 miliardy. A auditorská společnost, pro kterou pracoval, se s Wagenknechtem rozloučila. Dobře odvedená práci paradoxně pro firmu nemusela znamenat nejlepší reklamu. Za podvody v ROP Severozápad si odnesli nepodmíněné tresty vysocí manažeři programu a další míří k soudu za manipulování s hodnocením projektů. Tím ale pro Wagenknechta kauza neskončila.

Když se exministr financí Kalousek odmítl s Karlovarským a Ústeckým krajem podělit o pokutu, poukázal Wagenknecht na to, že selhání v programu bylo také důsledkem špatně nastaveného systému kontroly.

A to měl pod palcem právě ministr financí. „Proč by měli občané na severu Čech trpět za chyby úředníků v Praze? Vždyť platí daně stejně jako ostatní. Byla to politická hra, na kterou nakonec vždycky doplatí jenom daňový poplatník. To mě vnitřně užírá,“ vysvětluje Wagenknecht. Na financích se nyní chystá postavit kontrolní systém, který by taková systémová selhání omezil. Nový zákon o finanční kontrole, který by měl zabránit rozkrádání veřejných peněz, už má napsaný z doby působení ve think tanku Good Governance, jehož tématem je efektivní řízení státu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít