Stabilní kousek Evropy

19. listopadu 2012, 00:00 - Petra Pelantová
19. listopadu 2012, 00:00

V jedenáctém ročníku soutěže finančních domů bodovaly především velké bankovní skupiny

Brilantní stepařské umění v podání taneční skupiny Wings, moderátorská dvojice Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhelmová a elita českého finančního světa. Tím ovšem popis předávání cen jedenáctého ročníku soutěže Banka roku, které se odehrálo na pražském Žofíně, nekončí.

Zatímco loňský ročník hodnotil Petr Stuchlík, šéf společnosti Fincentrum, která soutěž pořádá, jako nejrozmanitější, letos se při úvodní řeči oháněl především slovem stabilní. „Už čtvrtý rok se mluví o tom, že je krize. České banky jsou ale ve vynikající kondici a můžeme je označit za stabilní kousek Evropy,“ pronesl na úvod galavečera. A stabilní byli ve srovnání s loňským rokem také vítězové většiny kategorií. Vyšší náklady? Nevadí Hlavní kategorii Banka roku 2012 vyhrála stejně jako loni Komerční banka. Šéf banky Henri Bonnet si na počest obhájení prvenství v této kategorii dokonce připravil děkovnou řeč v českém jazyce. Projev zvládl s francouzským přízvukem a bez chyby. Komerční banku následovala velmi těsně Česká spořitelna, třetí příčku pak vybojovala ČSOB. Lze říct, že odborná porota reflektovala názor většiny obyvatel, kteří jsou vysoce konzervativní a důvěřují tradičním velkým bankám i přes vyšší náklady oproti dravé konkurenci.

Zmiňovaná Česká spořitelna, tedy banka s největším počtem klientů v zemi, zopakovala loňské prvenství coby nejdůvěryhodnější banka. Výsledky stojí na rozsáhlém průzkumu veřejného mínění, který v říjnu letošního roku uskutečnila společnost STEM/MARK.

Na druhé pozici se z hlediska celkové důvěryhodnosti umístila Komerční banka a třetí místo obsadila ČSOB. Zatímco Komerční banka, podobně jako ČSOB, je stejně důvěryhodná pro všechny skupiny obyvatelstva, Českou spořitelnu považuje za důvěryhodnější zejména starší generace a lidé s nižším vzděláním. Šéf České spořitelny Pavel Kysilka zvítězil – stejně jako loni – v kategorii Bankéř roku. „Jednou za rok se můžu radovat z toho, že konkurence udělala něco dobře,“ vtipkoval Kysilka při přebírání ceny a narážel tím na fakt, že ho vlastně zvolili kolegové z konkurenčních finančních domů. V této kategorii totiž vybírají vítěze v tajném hlasování šéfové jednotlivých bank a volí tak vlastně mezi sebou. Opětovné vítězství Kysilky ale není žádným překvapením, neboť se jedná o zkušeného bankéře s hlubokou znalostí českého a evropského finančního prostředí.

Hlavně dynamika Loňské prvenství zopakovala i kategorie Nejdynamičtější banka roku. Nadvládu potvrdila Fio banka, která letos zásluhou intenzivní propagační kampaně uvítala svého dvousettisícího zákazníka. „V konkurenci nováčků na bankovním trhu bylo těžké toto vítězství obhájit,“ řekl při přebírání ceny mluvčí banky Ján Franek. Z bankovních nováčků se přitom v soutěži nikdo neprosadil, což může být způsobeno i tím, že malé banky ještě ne zcela rozjely veškerou produktovou nabídku na trhu.

Fio porazila konkurenci ještě v jedné sekci. Její Fio osobní účet získal prvenství v kategorii Účet roku. „Jsme rádi, že Fio efekt zafungoval,“ poznamenal během galavečera Franek s narážkou na reklamní kampaň banky.

Velký úspěch zaznamenala Banka bez bariér.

Jde o kategorii, kterou pořadatelé zavedli teprve předloni. V tomto roce navíc organizace Konto Bariéry, která tuto část soutěže zastřešuje, přizvala k hodnotitelům z řad lidí s tělesným postižením i klienty neslyšící. Ukázalo se, že se banky své služby pro handicapované snaží zlepšovat. Dvojice nejlepších loňských bank, ČSOB a Česká spořitelna, si však od dalších hodnocených bank udržuje odstup. ČSOB – ERA poštovní spořitelna velmi těsně obhájila loňské vítězství. Bodovala hlavně službou eScribe neboli simultánním přepisem mluvené řeči. Některé nedostatky přetrvávají, ale snaha o odstraňování bariér je nepřehlédnutelná. Bohatí volí J&T Sekce s názvem Privátní banka roku zkoumala oblibu privátních bank mezi nejbohatšími Čechy a Slováky, z nichž v anketě hlasovalo několik desítek. Loňské vítězství obhájila J&T Banka, těsně následovaná ČSOB. Oproti loňskému ročníku se však výrazně snížil náskok obou jmenovaných. Viditelně si polepšila Česká spořitelna, která s produktem Erste Premier skončila na třetím místě. Dominantní postavení J&T Banky je zásluhou zejména bohaté pražské klientely.

Pojišťovnou roku se stala Česká pojišťovna, která loni začala velmi intenzivně řešit inovace, což její produktové nabídce dost pomohlo. I díky tomu dokázala obhájit loňské prvenství. České pojišťovně přitom podobně jako České spořitelně hraje do karet i fakt, že její značka se těší tradiční důvěře mezi klienty. Mimochodem, první tři příčky obsadily tři největší pojišťovny v Česku. Na druhé příčce se umístila Allianz, která svou letošní komunikační kampaň postavila na výhodách v pojištění pro ženy, a to zejména v souvislosti se zákazem diskriminace dle pohlaví. Prohodila si tak loňské pořadí s Kooperativou.

Ve většině kategorií volila odborná porota, jež byla složena z expertů na finanční trhy či bankovnictví, lidí z akademické a politické sféry či odborníků ze státní správy. Hlasovali rovněž zástupci významných tuzemských firem.

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít