Spravedlivé volby plné slibů

26. září 2016, 00:00 - LUH
26. září 2016, 00:00

Ruské volby do Státní dumy byly plné dobrých podvodů jako ze třetího světa

Agentura Reuters si během voleb do parlamentu, které byly generální zkouškou na prezidentské volby příští rok (Vladimir Putin v nich bude usilovat o čtvrtý mandát), vybrala namátkou 11 volebních místností na západě a ve středu Ruska. A hned ve třech z nich narazila na nesrovnalosti.

V Ufě spočítala 799 hlasujících, volební komise nakonec vyčíslila účast na 1689. V Saransku jižně od Moskvy činil číselný poměr 1172/1756. Zdejší reportér byl registrován na této stanici jako volič a vhodil hlas pro jistou opoziční stranu.

Volební komise jej ovšem nezapočítala a oznámila, že dotyčná strana získala nula hlasů. Když si stěžoval, bylo mu doporučeno, aby si výsledky přepočítal sám. „Chybovat je lidské, vy nejste člověk?“ odvětila volební komise jeho kolegovi, jenž si stěžoval na disproporci v Saransku. „Nezaseklo se vám tlačítko na počítadle?“ zeptali se reportéra v Atěmaru v Mordvinské republice, když upozornil na podobnou diskrepanci.

Častou praxí podle Reuters bylo, že lidé chodili volit několikrát a neuměli toto chování vysvětlit. Reportéři zaznamenali anonymní výpovědi lidí, kteří za účast ve volbách dostali zaplaceno, případně šli volit z donucení.

Pozor na kulatá čísla

Mezi asi pěti stovkami stížností, které obdržela ústřední volební komise do nedělního večera, figurovaly i „volební zájezdy“, kdy se skupina lidí vydá na cestu od jedné volební místnosti ke druhé a všude hlasuje. Na sociálních sítích kralovalo uniklé video, na němž si pracovnice volební komise krátí čas tím, že vyplňuje lístky a jednou za čas se jde jakoby „projít“ a vhodí je do urny. O plentě v místnosti přitom nemůže být řeč. Se zajímavým pozorováním přišli před časem tři statistici Dmitrij Kobak, Sergej Špilkin a Maxim Pšeničnikov. Všimli si, že ve zprávách jednotlivých volebních stanic po celém Rusku – měli na mysli předešlé prezidentské i parlamentní volby z let 2003 až 2012 – se překvapivě často vyskytují výsledky jako 65–70–75–80 procent pro vítězného kandidáta (tedy Vladimira Putina nebo Sjednocené Rusko). Podle nich za to může láska k zaokrouhlování v kombinaci s přirozenou leností volebních stanic, které výsledky fixlují. Jakmile se někde vyskytuje „kulatý“ výsledek – násobek pěti nebo deseti –, je podle statistiků třeba mít se na pozoru, protože přirozeně se objevuje jen výjimečně.

Přestože nelze brát zprávy o švindlování na lehkou váhu, celkový výsledek (dvě třetiny křesel pro Sjednocené Rusko) zřejmě ovlivnilo jen málo. Mnohem podstatnější je, že opoziční kandidáti byli eliminováni ještě před samotným hlasováním a prokremelská média neposkytla opozici významnější prostor. V parlamentu se kromě Sjednoceného Ruska, komunistů a ultranacionalistů (Liberálně demokratická strana) octlo už jen Spravedlivé Rusko (sociální demokraté), Jabloko a Kasjanovův Parnas zůstaly za branami Státní dumy. Pro Kreml je v tuto chvíli nejpodstatnější, aby podvody nevyvolaly masovou vlnu demonstrací, jaká přišla po fixlovaných volbách do dumy na podzim 2011.

Častou praxí bylo,že lidé chodili volit několikrát a neuměli to vysvětlit

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít