Spořitelní fond koupil pražskou budovu Trianon

02. dubna 2013, 00:00 - (kre)
02. dubna 2013, 00:00

Reality Realitní fond REICO České spořitelny hlásí další akvizici. Součástí jeho portfolia se stala kancelářská budova Trianon, která stojí na nároží ulic Budějovická a Vyskočilova v Praze 4. Celková výše transakce dosáhla 1,35 miliardy

korun, jak fond informoval minulý týden. Spořitelní fond budovu koupil od německého nemovitostního fondu Union Investment Real Estate, který ji před čtyřmi roky pořídil od developerské společnosti Hochtief Development Czech Republic.

Zajímavostí transakce je fakt, že jde o budovu, kde má Česká spořitelna jedno ze sídel – z celkových 21 tisíc metrů čtverečních si pronajímá dvě třetiny plochy. Otázkou je, zda nedojde k jistému střetu zájmů. Česká spořitelna jistě bude chtít šetřit na nájmu, kdežto její fond coby vlastník budovy musí vydělávat tak, aby zisky jeho investorů rostly co nejrychleji. Podle Martina Skalického, generálního ředitele fondu REICO České spořitelny, je ale taková úvaha bezpředmětná. „Existuje velmi důkladná kontrola toho, zda postupujeme obchodně a ve prospěch našich klientů,“ uvedl.

Fond má aktuálně v portfoliu osm převážně kancelářských budov, které se nacházejí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Ostravě s celkovou pronajímatelnou plochou 76 tisíc metrů čtverečních. Budovy mají vysokou obsazenost – aktuálně je pronajato 94 procent jejich ploch.

Fond REICO zvažoval, zda vstoupit také na trh rezidenčního bydlení, a to i typu seniorského bydlení či soukromých vysokoškolských kolejí. Situace ale této strategii nenahrává. Takové investice jsou běžné například v sousedních zemích – sesterský rakouský fond Erste Immobilien investoval například do kolejí v Innsbrucku. „Situace je tam ale jiná než u nás. Na innsbrucké koleji jsou ubytováni studenti velmi prestižních škol, a proto je jistotou, že nedojde k výpadku nájemného,“ uvedl Skalický. „Nefunguje u nás ani trh s nájemním bydlením tak jako u sousedů. Lidé si byty kupují, a ne pronajímají,“ dodává Skalický.

REICO má 70 procent drobných investorů, kteří přispívají částkami mezi 100 a 2000 korun měsíčně. Nejvyšší příspěvky velkých investorů pak dosahují částky deseti milionů korun. Výnos fondu byl za poslední tři roky 2,9 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít