Spořitelní fond koupil pražskou budovu Trianon

02. dubna 2013, 00:00 - (kre)
02. dubna 2013, 00:00

Reality Realitní fond REICO České spořitelny hlásí další akvizici. Součástí jeho portfolia se stala kancelářská budova Trianon, která stojí na nároží ulic Budějovická a Vyskočilova v Praze 4. Celková výše transakce dosáhla 1,35 miliardy

korun, jak fond informoval minulý týden. Spořitelní fond budovu koupil od německého nemovitostního fondu Union Investment Real Estate, který ji před čtyřmi roky pořídil od developerské společnosti Hochtief Development Czech Republic.

Zajímavostí transakce je fakt, že jde o budovu, kde má Česká spořitelna jedno ze sídel – z celkových 21 tisíc metrů čtverečních si pronajímá dvě třetiny plochy. Otázkou je, zda nedojde k jistému střetu zájmů. Česká spořitelna jistě bude chtít šetřit na nájmu, kdežto její fond coby vlastník budovy musí vydělávat tak, aby zisky jeho investorů rostly co nejrychleji. Podle Martina Skalického, generálního ředitele fondu REICO České spořitelny, je ale taková úvaha bezpředmětná. „Existuje velmi důkladná kontrola toho, zda postupujeme obchodně a ve prospěch našich klientů,“ uvedl.

Fond má aktuálně v portfoliu osm převážně kancelářských budov, které se nacházejí v Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Ostravě s celkovou pronajímatelnou plochou 76 tisíc metrů čtverečních. Budovy mají vysokou obsazenost – aktuálně je pronajato 94 procent jejich ploch.

Fond REICO zvažoval, zda vstoupit také na trh rezidenčního bydlení, a to i typu seniorského bydlení či soukromých vysokoškolských kolejí. Situace ale této strategii nenahrává. Takové investice jsou běžné například v sousedních zemích – sesterský rakouský fond Erste Immobilien investoval například do kolejí v Innsbrucku. „Situace je tam ale jiná než u nás. Na innsbrucké koleji jsou ubytováni studenti velmi prestižních škol, a proto je jistotou, že nedojde k výpadku nájemného,“ uvedl Skalický. „Nefunguje u nás ani trh s nájemním bydlením tak jako u sousedů. Lidé si byty kupují, a ne pronajímají,“ dodává Skalický.

REICO má 70 procent drobných investorů, kteří přispívají částkami mezi 100 a 2000 korun měsíčně. Nejvyšší příspěvky velkých investorů pak dosahují částky deseti milionů korun. Výnos fondu byl za poslední tři roky 2,9 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít