Spořící revoluce se odkládá

05. listopadu 2012, 00:00 - Petra Pelantová
05. listopadu 2012, 00:00

Stále více poslanců z řad vládní koalice odmítá podpořit velkou novelu zákona o stavebním spoření

Ruch v Poslanecké sněmovně okolo neshod uvnitř vládní koalice má zřejmě další legislativní oběti. Už nyní je jasné, že velká novela zákona o stavebním spoření z dílny ministerstva financí nemůže projít ani prvním čtením. Stále více poslanců z řad vládní koalice totiž proti variantě, kterou tlačí Miroslav Kalousek, protestuje a odmítá ji podpořit. Není to přitom tak dávno, co Kalousek ujišťoval, že změny stavebního spoření byly schváleny koaliční dohodou, tudíž podporu má.

K zarytým odpůrcům z poslaneckého tábora ČSSD a KSČM se přidávají lidé okolo Karolíny Peake i z řad rebelujících poslanců Občanské demokratické strany. Věci veřejné už dokonce vypracovaly pozměňovací návrh s důvodovou zprávou.

Peake v kleštích „Pokud jde o změny ve stavebním spoření, nejsme jednotní. Dlouho jsme o tom diskutovali a ještě se o tom určitě budeme bavit,“ řekla Karolína Peake za stranu LIDEM, která ve Sněmovně drží tandem ODS a TOP 09 devíti hlasy a bez které by vládní koalice neprosadila vůbec nic. Zatímco Kamil Jankovský jako ministr pro místní rozvoj a člen strany LIDEM nový zákon v navrhované podobě podporovat nechce, poslanec LIDEM Radim Vysloužil by ruku pro změny zvedl, řekla Peake. Ani ona coby šéfka strany není rozhodnutá. Jako předsedkyně Legislativní rady vlády, která novelu smetla ze stolu s tím, že odporuje Ústavě ČR, Listině základních práv a svobod, a dokonce i evropskému právu, si totiž dobře uvědomuje rizika nového zákona. Na druhou stranu ale chce dodržovat koaliční dohodu, která se na změnách ve stavebním spoření shodla, jak velmi často upozorňuje Kalousek.

Potíž je v tom, že rozšíření licence na stavební spoření není součástí koaliční dohody, přičemž právě to je terčem největší kritiky.

Zatímco nyní smějí poskytovat tento produkt výhradně stavební spořitelny coby specializované banky, dle návrhu by se okruh poskytovatelů rozšířil na univerzální banky.

Na tom by nebylo nic špatného. Jenže zatímco stavební spořitelny budou muset dál dodržovat princip kolektivu, získané vklady jen velmi omezeně a především bezpečně investovat, bank by se tyto restrikce netýkaly. Naspořené prostředky budou smět použít na cokoli.

Arbitráž za dveřmi „Hrozba arbitráže ze strany německé Lišky (Českomoravská stavební spořitelna – pozn. red.) je tu velmi reálná,“ prohlásil Michal Doktor, poslanec zvolený za ODS. ČMSS totiž jako jediná ze stavebních spořitelen není zcela součástí bankovní skupiny, proto by ji změna zasáhla nejvíce. A není jasné, jak by se kterýkoli arbitr nebo soudce díval na fakt, že ze zákona smějí komerční banky prodávat stavební spoření za výrazně jednodušších podmínek než konkurenční stavební spořitelny.

„Otázka dohledu ze strany České národní banky není dořešena vůbec,“ upozorňuje Doktor na další riziko. Nyní je totiž dohled nad stavebními spořitelnami a komerčními bankami oddělen.

A pokud by banky směly rozjet stavební spoření, není jasné, jak by na ně ČNB dohlížela, pokud by šlo o ně. „Stát by posílal státní podpory na stavební spoření, ale do bank.

A kde je záruka, jak budou tyto peníze kontrolovány,“ říká v současné době nezařazený poslanec Doktor.

TOP 09, ODS včetně rebelů a odpadlíků a strana LIDEM čítají dohromady 103 poslanců. Vzhledem k vyostřeným vztahům se řada z nich k tématu stavebního spoření, které v současné době nemá v diskusích uvnitř koalice prioritu, vyjadřovat nechce.

Je ale pravděpodobné, že hlasů proti velké novele zákona o stavebním spoření bude daleko víc. Přitom už příští týden by se mohlo hlasovat.

Vládní tábor nemůže kromě hlasů z ČSSD a KSČM počítat ani s poslanci ze strany Věci veřejné, kteří jsou, zdá se, na protesty proti stavebnímu spoření nejlépe připraveni. „Už v prvním čtení budeme žádat stažení anebo přepracování,“ prohlásil Michal Babák za VV. „Máme připravený pozměňovací návrh i s důvodovou zprávou,“ dodal. Zmiňovaný pozměňovací návrh by měl zcela vypustit část upravující zpřístupnění licence na stavební spoření komerčním bankám za výrazně výhodnějších podmínek.

Vládě natruc Stavební spořitelny zatím vyčkávají, pokud jde o nějaké komentáře a odhady, jak novela v Parlamentu dopadne. Ještě nedávno ale někteří představitelé spořitelen smířeně očekávali, že v prvním čtení novela hladce projde. A teprve po něm předpokládali nějaké pozměňovací návrhy, kde vidí jedinou šanci, jak něco změnit. Nyní se ukazuje, že návrh zřejmě nepřežije ani první čtení.

Rozpory uvnitř koalice sice stavebním spořitelnám hrají do karet, spíše než to jim prý ale pomáhá lobbování v Poslanecké sněmovně, kde pořádají semináře a vysvětlují poslancům rizika. Spořitelny totiž neustále opakují, že jim zpřísnění nebo sešněrování pravidel v podobě zavedení účelovosti – což je obsahem novely – nevadí. Nesouhlasí jen s licencí pro všechny za různých podmínek. Pokud by mělo stavební spoření prodávat více subjektů, tak ať na všechny platí stejný metr, přesvědčují.

Do jaké míry se jejich zastánci v Poslanecké sněmovně rekrutují z trucujících odpadlíků, kteří nechtějí odkývat nic z vládní legislativy, anebo zda přibývají ti, co pochopili, že rizika nejsou malá, není zatím jasné.

Rozšíření licence na stavební spoření se zvýhodněním komerčních bank není součástí koaliční dohody Stavební spoření v číslech (údaje k 30. 6. 2012) • 4,4 milionu Čechů spoří • 424,4 miliardy korun mají Češi uloženo u stavebních spořitelen • 285,8 miliardy korun mají lidé od stavebních spořitelen rozpůjčováno pramen: Asociace českých stavebních spořitelen

O autorovi| Petra Pelantová, pelantova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít