Spor o černý seznam

29. října 2012, 00:00 -
29. října 2012, 00:00

Plán na zveřejňování neplatičů daně z přidané hodnoty vyvolává mezi podnikateli někdy až protichůdné reakce

Veřejné zakázky by byly transparentnější

PRO Pomůže české ekonomice zveřejňování daňových či jiných hříšníků? Dle mého názoru je jedno, jestli se na to dívám jako zástupce komerční firmy nebo jako občan. Říkám: Rozhodně ano.

Přijde mi, že tahle země je zvláštní. Na jednu stranu všichni neustále voláme po transparentnosti a rovném, nediskriminačním přístupu. Přitom trvale dochází k diskriminaci těch poctivých, kteří pravidelně platí daně a plní všechny své závazky plynoucí z legislativy.

Uvedu příklad: Firma, která má problém s kázní při placení daní, lehce proklouzne sítem nastaveným dle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách. K prokázání splnění kvalifikačních předpokladů je často potřeba doložit potvrzení o tom, že uchazeč nemá daňové nedoplatky – § 53, odst.1, písmeno f), g) a h) – jinak uchazeč zakázku ze státních peněz nezíská. V potvrzení se pak uvádí, „že žadatel k datu podání nemá daňové nedoplatky“. Nehovoří se zde a ani zadavatel už nezkoumá, zda k uhrazení závazků došlo v zákonem stanovených lhůtách, nebo platby byly po splatnosti, případně až po výzvách k uhrazení ze strany příslušného orgánu.

Důsledkem toho je, že veřejnou zakázku může snadno získat uchazeč s velmi špatnou platební morálkou, kterého de facto stát úvěruje! Stačí mu uhradit vlastní daňové nedoplatky před podáním žádosti. Zdá se vám to normální? Mně rozhodně ne. Jako zástupce firmy, která poctivě plní své daňové povinnosti, se cítím být diskriminován.

Další příklad, tentokrát ze života běžného občana. Rozhodl jsem se například objednat si novou střechu pro svůj dům. Hledám firmu, které bych tuto „zakázku“ svěřil. Konečně si z nabídek vybírám dodavatele a zadávám realizaci. O jeho odbornosti mám příslušné reference, ale nemám ani nejmenší šanci zjistit, zda můj dodavatel má vypořádány všechny daňové nebo i jiné legislativní závazky vůči státu. Takže se ocitám v mírně řečeno nekomfortní situaci a můžu jenom doufat, že se nové střechy dočkám.

Už jenom z uvedených dvou příkladů je vidět, že zveřejňování daňových či jiných hříšníků by nejenom pomohlo české ekonomice, ale především přispělo k narovnání vztahů mezi právnickými osobami a orgány veřejné moci. Veřejné zakázky by se staly zase o něco transparentnějšími a odstranila by se diskriminace těch poctivých. A občan by konečně viděl, že stát je na jeho straně. Martin Řehořek • výkonný ředitel newps.cz

Vykročili jsme k institutu společné viny a odpovědnosti

PROTI Navrhuji sníst psy. Cimrmanovskou větu opět oživil ministr financí Kalousek, který se rozhodl potrestat tahouny české ekonomiky, totiž poctivé firmy. Firmy, které řádně platí daně a které si dovolily komfort nelustrovat každého ze svých dodavatelů, jestli náhodou nevisí na tabuli hanby ministerstva financí. Nezaplatí-li totiž od nového roku takovýto „hříšník“ DPH, odvede ji jeho odběratel. Jednoduché, jasné a krátkodobě účinné.

Co třeba také zkasírovat spolujezdce řidiče, který odmítá zaplatit pokutu? Léčebné výlohy za opilce na záchytce bychom mohli rovnou přeúčtovat na hostinské, u kterých se štamgast zřídil, a nemůže-li policie lapit nějakého desperáta, nabízí se možnost náhrady škody od jeho zaměstnavatele. Měl si prověřit jeho trestní rejstřík.

Návrh zákona přenášející plošně odpovědnost za nezaplacení DPH na odběratele je jedním z nejnerozumnějších opatření posledních let. Představa, že si bude živnostník před každou objednávkou prověřovat všechny své obchodní partnery, je přinejmenším nešťastná. Fakt, že bude platit, přehlédne-li se nebo mu třeba nebude fungovat internet, je opravdovou hrozbou. Pokud toto bylo cílem, potom jsme směle vykročili k institutu společné viny a odpovědnosti.

Co nás tedy čeká? Firmy, které se náhodně dostanou do problémů a budou viset na tabuli hanby, našlápnou do finále svého životního cyklu. Firmy, které naplňují podmínky insolvence, skončí ještě rychleji, ale pravděpodobně se jim zavře cesta k řešení stavu reorganizací. Firmy, které se ocitnou na tabuli omylem, se budou soudit o ušlý zisk. Odběratelé začnou platit faktury jen částečně a po prověření platby DPH doplatí zbytek. Nastane chaos, na kterém vydělají právníci, možná i stát, prodělají poctiví. „Bílí koně“ nezaplatí nic, jedná se o bezskrupulózní lotry, kteří se přesunou do jiných pastvin.

Vzbudit chuť zaměstnávat, investovat a platit daně zde, nikoli v daňových rájích či regionech s nižšími náklady.

S touto větou na rtech by měl usínat každý, kdo se pokouší ovlivňovat hospodářský růst. Disponujeme sice mnoha strategiemi, týden co týden předkládáme prorůstová opatření, setkáváme se ve stovkách pracovních týmů. Ale ne a ne trefit ani jeden z terčů výše uvedených kupeckých předpokladů růstu. Karel Havlíček • předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít