Spolužáci sobě

10. června 2013, 00:00 - Vadim Fojtík
10. června 2013, 00:00

Jak se z obchodníků s čínským textilem stali úspěšní investoři Když počátkem 90. let Marek Dospiva a Jaroslav Haščák společně během studií v Pekingu začali dovážet do československých obchodních řetězců čínské textilní výrobky, málokdo tušil, že tihle pánové budou v následujících letech velmi výrazně hovořit do dění v českém a slovenském byznysu.

Za pětinu Právě na dovozu textilu vydělali Haščák a Dospiva startovní kapitál Penty. Firmy, která dnes mimo jiné vlastní stoprocentní podíl ve společnosti Aero Vodochody, majoritu v sázkové kanceláři Fortuna, staví miliardové realitní projekty a ovládá podíly v dalších firmách na Slovensku, Polsku a Německu. Společně s dalším budoucím partnerem, Jozefem Oravkinem, začali Dospiva a Haščák v Bratislavě obchodovat na rozvíjejícím se trhu s cennými papíry. Na konci roku 1993 založili firmu Penta Brokers, do níž přizvali ještě Martina Kúšika a Juraje Herka. Všichni zakládající partneři Penty byli spolužáky ze studií v Moskvě a v Československu. Název společnosti Penta vyjadřuje pět partnerů, kteří stáli u zrodu firmy. Svoji první miliardu Penta vydělala na nákupu kontrolního balíku ve firmě VÚB Kupón, když se jí podařilo akcie nakoupit za zhruba 20 procent jejich reálné tržní hodnoty.

V roce 2001 vstoupila Penta na český trh. O čtyři roky později Penta vytvořila strukturu standardní private equity firmy. Od klasického private equity fondu ji odlišuje fakt, že investuje pouze fond svých pěti partnerů, nikoli peníze institucionálních investorů. Změna ve vedení Letos v březnu však opustil Pentu jeden z jejích zakladatelů Martin Kúšik. „Po téměř dvaceti velmi dynamických a intenzivních letech jsem se rozhodl pro novou životní etapu a rovnováhu mezi mým pracovním a osobním životem,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

I kvůli jeho odchodu si zbývající partneři Penty nově přerozdělili svoji zodpovědnost a kompetence ve firmě. Jeden ze spoluza22 kladatelů Jaroslav Haščák je nově managing partnerem divize Buy Out a působí jako co-byznys developer na všech trzích, kde má Penta své zastoupení. Managing partnerem divize Real Estate je Jozef Oravkin. Další z partnerů Penty Eduard Maták má na starost zdravotnické investice Penty, strategii a všechny aktivity v sektoru zdravotnictví.

Rozvoj podnikání Penty v oblasti bankovnictví a finančních služeb zase spadá pod Iaina Childa. A další ze spoluzakladatelů investiční skupiny Marek Dospiva má pod dohledem veškeré investice skupiny v České republice a Německu.

Expanze k sousedům Ale zpět k historii Penty. Firma v roce 2005 začala expandovat i mimo tradiční český a slovenský trh. Prvním krokem byla expanze Fortuny a lékárenského řetězce Dr. Max do Polska. V roce 2007 tam Penta koupila maloobchodní síť Žabku s 2000 obchody. Tu o čtyři rok později prodala private equity fondu Mid Europa Partners, čímž se projekt zařadil mezi tři nejúspěšnější v celé historii Penty.

Ne všechny akvizice však skončily úspěchem. Penta neuspěla s plány vybudovat předního producenta oken v regionu. Polská část skončila v konkurzu.

V roce 2012 vstoupila Penta akvizicí strojírenské firmy Gehring Technologies na německý trh. Má ambici v Německu do roku 2015 proinvestovat čtvrtinu svého portfolia. Postavíme novou ulici Velmi aktivní je v polední době Penta i v oblasti nemovitostí. V Česku je to především realitní projekt Florentinum, který roste v Praze v ulici Na Florenci, kde vznikne takřka 50 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských ploch. První nájemci se do Florentina nastěhují již v lednu 2014.

„Poté hodláme pokračovat v čištění centra Prahy kolem Masarykova nádraží, kde máme tu čest a možnost postavit vlastní ulici. To je šance, která se developerovi naskytne jen jednou za několik set let,“ tvrdí Dospiva. Současně upozorňuje, že firma k tomuto projektu přistupuje velmi zodpovědně. Vše mimo jiné konzultuje se zahraničními i tuzemskými architekty. S developerskými aktivitami hodlá Penta proniknout i do sousedního Polska. „Jsme ve finální fázi akvizice jednoho z top administrativních projektů ve Varšavě,“ konstatoval Dospiva.

Cílem Penty je vytvořit v regionu silného hráče ve zdravotnictví, který bude mít roční tržby zhruba 300 milionů eur.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít