Společné setkávání je klíčem

01. června 2015, 00:00 -
01. června 2015, 00:00

České firmy stále více míří do Rakouska, potvrzuje rakouský honorární konzul pro Moravu

Již rok je podnikatel a majitel poradenské společnosti Auditor Georg Stöger rakouským honorárním konzulem pro Moravu. „Činnost honorárního konzula je velmi rozmanitá. Kromě běžného provozu konzulátu, tedy vystavování nejrůznějších potvrzení a pomoci Rakušanům, kteří například po dopravní nehodě skončili v Česku v nemocnici, jsme věnovali hodně pozornosti rozvoji politických a ekonomických kontaktů mezi Čechy a Rakušany. Například jsme pomáhali organizovat návštěvu nového brněnského primátora ve Vídni,“ říká Georg Stöger.

* Jaké konkrétní kroky se vám podařilo podniknout ke zlepšení spolupráce mezi Čechy a Rakušany?

Například teď jsme na červen zorganizovali setkání zástupců rakouské policie s námi a policejními řediteli ze Zlína, Ostravy a Olomouce. Při setkání s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem jsme zase jednali o organizaci přeshraničních cvičení záchranných složek. Postupně se z rakouského konzulátu stává jakési centrum zprostředkování kontaktů a informací, a to jak pro Rakušany, tak pro Čechy. Celkově považuji právě výměnu informací a setkávání zejména politiků z obou stran hranice za základ pro další rozvoj vzájemných vztahů. Například jsem potkal starostu hlavního města Dolního Rakouska St. Pöltenu, které je partnerským městem Brna. Zjistil jsem, že už delší dobu nebyl v Brně, tak jsem jej hned pozval na návštěvu jihomoravské metropole. Motiv vzájemné komunikace nesou i další aktivity konzulátu, například jsme zorganizovali návštěvu starostů z příhraničního okresu Hollabrunn v Brně, Lednici a Valticích.

* Vloni jste hovořil o tom, že chcete podporovat kulturní akce spojující Česko a Rakousko, podařilo se to?

Měl jsem třeba tu čest podílet se na otevírání památníku obětem železné opony s názvem Brána ke svobodě, věnovaného lidem, kteří zemřeli při útěku z Československa. Otvírání se zúčastnila řada starších Čechů, kteří tu dobu zažili, a bylo to opravdu velmi dojemné a inspirativní. Obdobně jednáme s brněnským magistrátem o uspořádání výstavy rakouských umělců.

* Překvapilo vás něco ve funkci honorárního konzula?

Nečekané bylo, kolik dotazů se vlastně dotýká předmětu podnikání mé společnosti. Auditor se věnuje daňovému poradenství, finančnímu a mzdovému účetnictví a dalším souvisejícím oblastem. A k této problematice směřuje i významná část dotazů na konzulát. Často to jsou čeští občané, kteří se zajímají o problematiku přeshraničního zaměstnávání, pracovních povolení, sociálního zabezpečení a další věcí související s prací a podnikáním v Rakousku.

* Zmínil jste svou společnost Auditor, představíte nám ji?

Jak jsem již řekl, Auditor se zaměřuje hlavně na daňové poradenství, finanční a mzdové účetnictví. Původně jsme měli kanceláře ve Vídni a v mém rodném Hornu, v roce 1991 jsme začali v Praze a postupně přibyly i kanceláře v Pelhřimově, Brně a Bratislavě. Dnes zaměstnáváme sto pracovníků. I díky této historii se hodně zaměřujeme právě na firmy, jejichž podnikání má nějaký přeshraniční prvek. Ale samozřejmě pracujeme i pro čistě české společnosti. Zajímavé je, že v poslední době stále roste počet českých firem vstupujících na rakouský trh. Dá se mluvit o takovém malém boomu, jde hlavně o obchodní a stavební firmy a o jednotlivé řemeslníky, Češi také kupují penziony či apartmány v lyžařských oblastech.

* Plánuje Auditor expanzi i do dalších zemí?

Určitě ne, již nyní jsme dobře zastoupeni v srdci Evropy a chceme růst na všech třech trzích, kde působíme, tj. v Česku, na Slovensku a v Rakousku. Vzhledem k tomu, že česká ekonomika je opět v kondici, tak počítáme, že porosteme se svými stávajícími klienty, a očekáváme i příchod dalších investorů. Navíc se zajímavými klienty stále více stávají i české firmy, které rostou a expandují i do zahraničí. To má totiž významné důsledky i pro účetnictví, pro účtování mezi mateřskou firmou a pobočkami je třeba stanovit správné transferové ceny, aby se firma nedostala do podezření z krácení daní. Tyto transferové ceny navíc stále bedlivěji kontrolují finanční úřady. A proto se na nás firmy často obracejí, abychom jim s vypracováním potřebné dokumentace pomohli. Pokud by totiž nebyly schopny obhájit své transferové ceny před kontrolními úřady, musely by doplatit daň na rozdíl vůči ceně obvyklé na trhu, a k tomu ještě značnou pokutu. Naštěstí musím konstatovat, že i české firmy se stále více chovají odpovědně a nesnaží se daně krátit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít