Společně jsme produktivnější

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Energetika je klíčovým tématem, domnívá se rakouský ministr pro vědu a výzkum Karlheinz Töchterle

Rakouský spolkový ministr pro vědu a výzkum Karlheinz Töchterle dorazí ve čtvrtek 6. června na jednodenní návštěvu Prahy. Jedná se již o druhou návštěvu tohoto ministra v hlavním městě České republiky během uplynulých dvanácti měsíců. Kromě toho se uskutečnila ještě další setkání Karlheinze Töchterleho s českým ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Petrem Fialou i s jeho náměstkem Jindřichem Fryčem ve Vídni. Tento intenzivní kontakt se stal pro týdeník Euro podnětem k rozhovoru.

* Pane ministře, jaký je důvod vaší návštěvy Prahy?

Letos si připomínáme 20. výročí vzniku programu AKTION Česká republika – Rakousko. Jeho cílem je podpora vzájemné spolupráce ve vzdělávání a vědě. Myšlenky spojené se založením programu jsou již velmi dobře implementovány a je načase dát těmto nástrojům přeshraniční spolupráce nový směr. Při příležitosti 20. narozenin programu AKTION přicházíme se speciální podporou v oblasti energetiky. Neboť právě energetická témata vyžadují mnohostranný přístup, přičemž vědci z obou zemí mohou nabídnout výzkum zaměřený na výzvy budoucnosti. Dne 6. června se proto poprvé uskuteční rakousko-český Den vědy pod heslem Today’s Research for Tomorrow’s Sustainable Energy. Setkají se zde mezinárodně úspěšní vědci, zástupci grantových a podpůrných agentur a zástupci firem z obou zemí, kteří pracují či provádějí výzkum v oblastech biorafinerií, solární energie a energetické účinnosti budov, aby si vyměnili své zkušenosti a know-how a prodiskutovali společné aktivity.

* Právě v oblasti energetiky nepanuje ovšem mezi oběma zeměmi vždy jednotný názor – heslo Temelín…

Téma energetiky zahrnuje podstatně více oblastí než jen otázku atomová energie ano, či ne. A tyto další aspekty se týkají obou našich zemí, mimo jiné také s ohledem na ubývající zdroje. Energetika je velmi komplexním tématem. Mám zde na mysli potřebu redukce emisí CO2, snížení závislosti na importech energií, energetickou účinnost, trvale udržitelné zacházení se zdroji a využívání obnovitelných zdrojů energie. Od vědy se žádá, aby těmto výzvám dodala odpovědi a přinesla fundované přístupy.

* Se svým českým protějškem, ministrem Fialou, se potkáváte pravidelně. Jaké styčné plochy existují mezi Českou republikou a Rakouskem v oblasti vědy a výzkumu? Výzkum a inovace jsou klíčové oblasti dokumentu Evropa 2020 – Strategie pro růst Evropské unie, jehož cílem je inteligentní, trvale udržitelné a integrativní hospodářství pro Evropu. Nejen díky programu AKTION je vědecká spolupráce mezi Rakouskem a Českem velmi těsná. Máme široký a nosný základ pro budoucí spolupráci. Na tom můžeme a chceme stavět.

* Co to všechno znamená pro vědu a výzkum, respektive bilaterální výzkumnou spolupráci mezi Českem a Rakouskem?

Obě země mají společné cíle ke zvýšení intenzity výzkumu, tedy navýšení finančních prostředků v této oblasti, stanovení priorit, kvalitativní zlepšení výstupů měřeno patenty a další. Víme, že prostřednictvím přeshraniční výzkumné spolupráce jsme produktivnější, můžeme přilákat více prostředků z evropských fondů a že díky spolupráci jsou naše univerzity a vědeckovýzkumná centra efektivnější právě ve finančně náročných oblastech výzkumu. Z tohoto důvodu spolu úzce spolupracujeme a zkoušíme podporovat vědce z našich zemí při společných projektech. Tyto výsledky výzkumu se pak mají také realizovat v praxi a být využity v podnikové sféře, která promítne nové poznatky do svých výrobků a služeb. Hospodářské propojení Rakouska a České republiky je velmi těsné, což ukazují také dovozy a vývozy. Rakousko vyváží například více zboží a služeb do Česka než kupříkladu do velké Číny. Také z tohoto důvodu je výzkumná spolupráce mezi oběma sousedskými zeměmi nabíledni.

* Jak nyní konkrétně podporujete spolupráci mezi univerzitami, vědeckými zařízeními a vědci?

Na evropské úrovni je důležitý rámcový program pro vědu a výzkum ze strany Evropské komise, který podporuje spolupráci. Program Horizont 2020 bude od roku 2014 podporovat výzkum a inovace po sedm let. Důležité jsou však pro mě právě také přímé bilaterální programy spolupráce, jako je AKTION a Program vědecko-technické spolupráce. AKTION byl založen roku 1992 jako společný program ministerstev školství obou zemí na podporu bilaterální spolupráce v oblasti vzdělávání a vědy v terciární sféře. V roce 1997 byl AKTION rozšířen o Program vědecko-technické spolupráce. Těžištěm všech programů AKTION je podpora mladých vědců. V případě Programu vědeckotechnické spolupráce stojí v popředí především podpora nákladů na mobilitu při bilaterálních výzkumných projektech, což má položit základní kámen pro multilaterální spolupráci především v rámci rámcových programů pro vědu a výzkum Evropské komise. Neboť péče o sousedské, regionální kontakty je také v rámci EU podstatným tématem a nezbytným základem pro spolupráci na evropské úrovni.

* V jakých oblastech ještě existuje vědecká spolupráce mezi Rakouskem a Českou republikou?

AKTION podporuje kooperační záměry na velmi širokém základě. Pokud budeme mluvit konkrétně, nejvíce spoluprací dosud probíhalo v oblasti lingvistiky, společenských a přírodních věd. Program vědecko-technické spolupráce spolupodporuje v podstatné míře společné výzkumné projekty v přírodních a technických vědách se zaměřením na budoucí pokračování bilaterálních projektů v multilaterálních výzkumných programech, jak jsem již zmiňoval. Projekty v rámci AKTION a Programu vědecko-technické spolupráce lze chápat jako impulzy. Stejně jako mohou být tyto projekty základem evropských projektů, mohou stimulovat i přímou spolupráci univerzit. Zde můžeme uvést například Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích a Univerzitu Johannese Keplera v Linci. Od minulého roku se tyto dvě univerzity dělí o laboratoř nukleární magnetické rezonance. Pořízení k tomu potřebných velkých přístrojů by bylo pro jednotlivé univerzity jen stěží možné. A dalším pozitivním efektem je také čilá výměna studentů a vyučujících, těží z toho všichni.

* Jak to tedy vypadá s výměnou studentů a vyučujících?

Tato výměna probíhá na různých úrovních. Vedle programů AKTION a Programu vědecko-technické spolupráce jsou tu také ještě další iniciativy, jako oba programy mobility CEEPUS a ERASMUS, které podporují cíleně výměnu studentů a učitelů. Mimo to existuje také mnoho studentů a vědců, kteří do dané sousední země jezdí z vlastní iniciativy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít