Spojeni historií i současností

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Dopravní spojení a energetika jsou klíčovými tématy rakousko-českých vztahů

Pro nás, pilné čtenáře týdeníku Euro, je něčím velmi mimořádným, že můžeme číst tuto novou speciální přílohu o sousedské zemi Rakousku. Sousedství potřebuje stálou péči, aby mohlo být plodné.

Česká republika a Rakousko jsou i nadále hospodářsky velmi dynamické země v srdci Evropy. I když růst v současné době mírně oslabuje, zůstává produktivita stále na vysoké úrovni a čas se využil k mnohým reformám na národní úrovni, které, doufejme, brzy přinesou úspěch.

Abychom ale znovu rozvinuli bilaterální dynamiku, musíme v některých oblastech, ve kterých bezpochyby existuje rozvojový potenciál, přistoupit ke skutečným krokům, a ne pouze opakovat pěkná slova.

Zde lze uvést v první řadě přeshraniční dopravní infrastrukturu, kde je třeba ještě mnohé dohánět. Více než 20 let po pádu železné opony neexistuje přímé dálniční spojení mezi Prahou a Lincem, jakož ani mezi Brnem a Vídní. Tím jsou zbytečně odříznuty pohraniční oblasti se strukturálními výkyvy od regionů, které v Evropě co do hospodářské dynamiky vykazují špičkové hodnoty.

Každý ztracený den je ztrátou pro příhraniční hospodářský rozmach především také v Čechách a na Moravě. Je potěšitelné, že se však tato záležitost v poslední době opět dala do pohybu.

Dalším tématem je energetika. Jak známo, panují mezi námi sousedy odlišné pohledy na využití jaderné energie.

Nicméně energetické otázky vyžadují také v bilaterálním kontextu širší a hlubší pohled, přičemž musíme hledět přes naše hranice na celou Evropu.

Obě země stojí před výzvou, jak výhodně a trvale udržitelným způsobem poskytovat energii, která odpovídá požadavkům úspor CO2 a ochrany klimatu, potřebě udržení hospodářských investic a kupní síly, bezpečnostním aspektům, kritériím energetické účinnosti, diverzifikaci energetických zdrojů, ale také nutnosti rozvoje podílu obnovitelných zdrojů. Zde hrají kupříkladu důležitou roli otázky infrastruktury, např. rozvoj energetických sítí v Evropě ve spojitosti se změnou struktury využívání energie v Německu, ale také propojení plynovodů ve střední Evropě, vytvoření jednotného vnitřního trhu pro zemní plyn, elektřinu a další oblasti energetiky, jakož i mnohé další.

Tyto mnohostranné výzvy v oblasti energetiky chce zohlednit program AKTION Rakousko – Česká republika. Tento program slaví letos 20 let své existence a podporuje bilaterální spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. U příležitosti tohoto jubilea bude otevřen vlastní finanční rámec pro výzkumné projekty v oblasti energetiky a poprvé se uskuteční Den vědy k tématu Today’s Research for Tomorrow’s Sustainable Energy za účasti rakouského ministra pro vědu a výzkum Karlheinze Töchterleho i jeho českého protějšku Petra Fialy.

Rok 2013 však přináší další důležité iniciativy. První přeshraniční zemská výstava mezi Horním Rakouskem a jižními Čechami ukazuje cestu do budoucnosti prostřednictvím posílení povědomí o bohatství naší historie.

Tematicky pokrývá společné časy v monarchii, dobu rozdělení ve 20. století i opětovné semknutí v rámci EU. Zemská výstava je k vidění do začátku listopadu 2013 v hornorakouských městech Freistadt a Bad Leonfelden a v Českém Krumlově a Vyšším Brodě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít