Article, show

Spojeni historií i současností

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Dopravní spojení a energetika jsou klíčovými tématy rakousko-českých vztahů

Pro nás, pilné čtenáře týdeníku Euro, je něčím velmi mimořádným, že můžeme číst tuto novou speciální přílohu o sousedské zemi Rakousku. Sousedství potřebuje stálou péči, aby mohlo být plodné.

Česká republika a Rakousko jsou i nadále hospodářsky velmi dynamické země v srdci Evropy. I když růst v současné době mírně oslabuje, zůstává produktivita stále na vysoké úrovni a čas se využil k mnohým reformám na národní úrovni, které, doufejme, brzy přinesou úspěch.

Abychom ale znovu rozvinuli bilaterální dynamiku, musíme v některých oblastech, ve kterých bezpochyby existuje rozvojový potenciál, přistoupit ke skutečným krokům, a ne pouze opakovat pěkná slova.

Zde lze uvést v první řadě přeshraniční dopravní infrastrukturu, kde je třeba ještě mnohé dohánět. Více než 20 let po pádu železné opony neexistuje přímé dálniční spojení mezi Prahou a Lincem, jakož ani mezi Brnem a Vídní. Tím jsou zbytečně odříznuty pohraniční oblasti se strukturálními výkyvy od regionů, které v Evropě co do hospodářské dynamiky vykazují špičkové hodnoty.

Každý ztracený den je ztrátou pro příhraniční hospodářský rozmach především také v Čechách a na Moravě. Je potěšitelné, že se však tato záležitost v poslední době opět dala do pohybu.

Dalším tématem je energetika. Jak známo, panují mezi námi sousedy odlišné pohledy na využití jaderné energie.

Nicméně energetické otázky vyžadují také v bilaterálním kontextu širší a hlubší pohled, přičemž musíme hledět přes naše hranice na celou Evropu.

Obě země stojí před výzvou, jak výhodně a trvale udržitelným způsobem poskytovat energii, která odpovídá požadavkům úspor CO2 a ochrany klimatu, potřebě udržení hospodářských investic a kupní síly, bezpečnostním aspektům, kritériím energetické účinnosti, diverzifikaci energetických zdrojů, ale také nutnosti rozvoje podílu obnovitelných zdrojů. Zde hrají kupříkladu důležitou roli otázky infrastruktury, např. rozvoj energetických sítí v Evropě ve spojitosti se změnou struktury využívání energie v Německu, ale také propojení plynovodů ve střední Evropě, vytvoření jednotného vnitřního trhu pro zemní plyn, elektřinu a další oblasti energetiky, jakož i mnohé další.

Tyto mnohostranné výzvy v oblasti energetiky chce zohlednit program AKTION Rakousko – Česká republika. Tento program slaví letos 20 let své existence a podporuje bilaterální spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. U příležitosti tohoto jubilea bude otevřen vlastní finanční rámec pro výzkumné projekty v oblasti energetiky a poprvé se uskuteční Den vědy k tématu Today’s Research for Tomorrow’s Sustainable Energy za účasti rakouského ministra pro vědu a výzkum Karlheinze Töchterleho i jeho českého protějšku Petra Fialy.

Rok 2013 však přináší další důležité iniciativy. První přeshraniční zemská výstava mezi Horním Rakouskem a jižními Čechami ukazuje cestu do budoucnosti prostřednictvím posílení povědomí o bohatství naší historie.

Tematicky pokrývá společné časy v monarchii, dobu rozdělení ve 20. století i opětovné semknutí v rámci EU. Zemská výstava je k vidění do začátku listopadu 2013 v hornorakouských městech Freistadt a Bad Leonfelden a v Českém Krumlově a Vyšším Brodě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít