Spojeni historií i současností

03. června 2013, 00:00 -
03. června 2013, 00:00

Dopravní spojení a energetika jsou klíčovými tématy rakousko-českých vztahů

Pro nás, pilné čtenáře týdeníku Euro, je něčím velmi mimořádným, že můžeme číst tuto novou speciální přílohu o sousedské zemi Rakousku. Sousedství potřebuje stálou péči, aby mohlo být plodné.

Česká republika a Rakousko jsou i nadále hospodářsky velmi dynamické země v srdci Evropy. I když růst v současné době mírně oslabuje, zůstává produktivita stále na vysoké úrovni a čas se využil k mnohým reformám na národní úrovni, které, doufejme, brzy přinesou úspěch.

Abychom ale znovu rozvinuli bilaterální dynamiku, musíme v některých oblastech, ve kterých bezpochyby existuje rozvojový potenciál, přistoupit ke skutečným krokům, a ne pouze opakovat pěkná slova.

Zde lze uvést v první řadě přeshraniční dopravní infrastrukturu, kde je třeba ještě mnohé dohánět. Více než 20 let po pádu železné opony neexistuje přímé dálniční spojení mezi Prahou a Lincem, jakož ani mezi Brnem a Vídní. Tím jsou zbytečně odříznuty pohraniční oblasti se strukturálními výkyvy od regionů, které v Evropě co do hospodářské dynamiky vykazují špičkové hodnoty.

Každý ztracený den je ztrátou pro příhraniční hospodářský rozmach především také v Čechách a na Moravě. Je potěšitelné, že se však tato záležitost v poslední době opět dala do pohybu.

Dalším tématem je energetika. Jak známo, panují mezi námi sousedy odlišné pohledy na využití jaderné energie.

Nicméně energetické otázky vyžadují také v bilaterálním kontextu širší a hlubší pohled, přičemž musíme hledět přes naše hranice na celou Evropu.

Obě země stojí před výzvou, jak výhodně a trvale udržitelným způsobem poskytovat energii, která odpovídá požadavkům úspor CO2 a ochrany klimatu, potřebě udržení hospodářských investic a kupní síly, bezpečnostním aspektům, kritériím energetické účinnosti, diverzifikaci energetických zdrojů, ale také nutnosti rozvoje podílu obnovitelných zdrojů. Zde hrají kupříkladu důležitou roli otázky infrastruktury, např. rozvoj energetických sítí v Evropě ve spojitosti se změnou struktury využívání energie v Německu, ale také propojení plynovodů ve střední Evropě, vytvoření jednotného vnitřního trhu pro zemní plyn, elektřinu a další oblasti energetiky, jakož i mnohé další.

Tyto mnohostranné výzvy v oblasti energetiky chce zohlednit program AKTION Rakousko – Česká republika. Tento program slaví letos 20 let své existence a podporuje bilaterální spolupráci v oblasti vědy a výzkumu. U příležitosti tohoto jubilea bude otevřen vlastní finanční rámec pro výzkumné projekty v oblasti energetiky a poprvé se uskuteční Den vědy k tématu Today’s Research for Tomorrow’s Sustainable Energy za účasti rakouského ministra pro vědu a výzkum Karlheinze Töchterleho i jeho českého protějšku Petra Fialy.

Rok 2013 však přináší další důležité iniciativy. První přeshraniční zemská výstava mezi Horním Rakouskem a jižními Čechami ukazuje cestu do budoucnosti prostřednictvím posílení povědomí o bohatství naší historie.

Tematicky pokrývá společné časy v monarchii, dobu rozdělení ve 20. století i opětovné semknutí v rámci EU. Zemská výstava je k vidění do začátku listopadu 2013 v hornorakouských městech Freistadt a Bad Leonfelden a v Českém Krumlově a Vyšším Brodě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít