Šplhání po mastné tyči

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Buďme rádi za programy compliance, zaváděné pod tlakem akcionářů zahraničních ? rem či zahraniční legislativy

Čechy, Morava, Slezsko i jejich obyvatelé mají za sebou náročnou minulost. Naposledy to bylo 20. století, jež pustilo žilou našim elitám. Důsledně se s nimi vypořádávala německá okupační správa, množství jejich představitelů padlo v zahraničních armádách v průběhu obou světových válek a po té druhé s nimi zatočila nastoupivší diktatura.

Ve 20. století tak osobností s pevným názorem, hodnotami a smyslem pro správnou věc trvale ubývalo. A co bylo ve 20. století zaseto, je třeba nyní sklidit.

Člověk je tvor chybující a rozličným pokušením podléhající. Navíc, s jídlem roste chuť a příležitost dělá zloděje. Platí to i v podnikání.

Odpovědní akcionáři proto ve snaze ochránit své investice stále více naléhají na zavádění mechanismů působících proti neefektivnímu vynakládání prostředků a proti jejich zneužívání k osobnímu obohacení.

Horkým tématem je tak zavádění a další vylepšování programů zajišťujících soulad s právními, regulačními, etickými a dalšími pravidly a principy. Tyto programy se souhrnně označují slovem compliance. Je příznačné, že v našich krajinách se používá anglický výraz, pro který zřejmě neexistuje český ekvivalent, a že jakýkoli český opis prostě moc dobře nezní.

Nejznámější součástí programů compliance je ochrana proti uplácení. Buďme rádi, že pod tlakem akcionářů zahraničních společností a díky zahraniční legislativě se takové programy vůbec zavádějí. Stojí to úsilí, není to jednoduché a málokdo nám za to děkuje.

Ale hledejme pozitiva: je to jeden z případů, kdy máme možnost se vší silou opřít o základní hodnoty, na které se tak často odvoláme, když nám při čtení denního tisku stoupá krevní tlak. Hodnoty jako krást se nemá, uplácet je špatné a lež má krátké nohy. Není to zázrak, ale je to lepší než nic.

A nejen lepší než nic: je to něco! Je to příležitost udržovat v permanenci témata alespoň nepřímo odkazující na základní hodnoty. A to nám dává právo hledět do budoucnosti s opatrným optimismem.

Klíčem k efektivitě compliance jsou hlavně dvě věci: kontext a vedení příkladem.

Příkladem těch, kdo jsou vidět a o nichž se mluví. Ti z nás, kteří mají možnost posilovat důležitost morálního rozměru podnikání, jak z důvodu vyšší bezpečnosti statutárních zástupců společností, které spravujeme, tak proto, že některé věci jsou zkrátka správné a některé nejsou, by měli ve svém úsilí vytrvat. Vždyť přece chovat se slušně, nekrást a dodržovat pravidla je správné.

Využijme tedy toho tlaku a vezměme si z toho něco pozitivního i pro sebe. Třeba i kvůli svému vlastnímu odrazu v zrcadle.

O autorovi| JAN KLOUDA ředitel právního oddělení, Vodafone Česká republika

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít