Splašky se slevou

14. ledna 2013, 00:00 - Hana Boříková
14. ledna 2013, 00:00

Komise doporučuje přijmout nabídku vítězné firmy a postavit v Praze novou čistírnu odpadních vod

Představitelé Prahy brzy dostanou na stůl podklady pro to, aby mohli definitivně rozhodnout, jak dál s čistírnou odpadních vod na Císařském ostrově. Metropole je jedním z měst, které nezískalo evropské dotace na rekonstrukci čistírny, a zároveň městem, se kterým zahájila správní řízení Česká inspekce životného prostředí kvůli tomu, že neplní zákonné požadavky na čistotu vypouštěných odpadních vod. Na verdikt radnice netrpělivě čekají stavební firmy udržující v pohotovosti týmy, které mají začít na pokyn města okamžitě pracovat. Rozhodnutí je nicméně v tuto chvíli na politicích, kteří nejsou svázáni odborným doporučením komise.

Stavaři už zlevnili Komisi, která podklady připravila, zřídil primátor Bohuslav Svoboda poté, co experti z poradního orgánu Evropské unie Jaspers odmítli podpořit žádost o šestimiliardovou dotaci na rekonstrukci čistírny. Souběžně s jednáním komise dohadovali představitelé města slevy s konsorciem firem SMP, Hochtief, Degremont a WTE. To zvítězilo v září roku 2011 v tendru na výstavbu nové vodní linky s cenou 6,2 miliardy korun.

Krátce před koncem loňského roku předložili stavebníci městu konečnou nabídku ve dvou variantách. První obnáší tříprocentní slevu z ceny díla bez provozních nákladů na novou vodní linku – ty dosahují 200 milionů korun za rok zkušebního provozu čistírny, během něhož má dodavatel prokázat, že čistírna splňuje požadavky, které si Praha vymínila. Tato obchodní sleva činí 172 milionů navrch k technické úspoře zhruba 290 milionů korun, kterou už nabídl vítěz v minulosti a město odsouhlasilo. Celkem by tedy nyní Prahu vyšla nová čistírna na 5,8 miliardy.

Druhou možností je, že konsorcium kromě už deklarované technické úspory zajistí na svoje náklady i přečerpávací stanici, která přivede splašky do nové linky. Ta by se musela tak jako tak postavit a město by na ni muselo vyhlásit samostatné výběrové řízení.

Stavebníci deklarují, že výstavbou stanice by městu ušetřili 300 milionů korun. Sečteno a podtrženo – varianta B znamená celkovou cenu čistírny 5,7 miliardy a o starost méně pro město. Právě toto řešení minulý týden doporučila radě komise, která měla odpovědět i na otázky, zda není projekt nové linky předimenzovaný a předražený. Dlouhodobá provozní smlouva se společností PVK z francouzského koncernu Veolia, kterou uzavřela Praha v roce 2006 za primátorování Pavla Béma až do roku 2028, totiž nebyla jediným důvodem, proč poradci Jaspers s pražským projektem nesouhlasili.

Teď nastoupí politici Verdikt komise ještě neznamená, že radní okamžitě s definitivní platností ukončí téměř desetiletou anabázi přípravy rekonstrukce trojské stařenky z 60. let a udělí vítěznému konsorciu pokyn, aby začalo pracovat na stavebním povolení. To by měly firmy podle harmonogramu získat do konce letošního roku tak, aby čistírna v roce 2017 už běžela.

Náměstek primátora a člen komise Pavel Richter by přece jen ještě uvítal expertní posudek – nejlépe ze zahraničí – na to, zda by se nedala rekonstruovat stará čistírna odpadních vod, což je důvod, proč s verdiktem komise nesouhlasí i jeden z jejích odborných členů. „Jsem si vědom, že by i tak šlo o přechodné řešení. Na druhou stranu by nebylo investičně tak náročné jako to navrhované. Chci mít prostě jistotu, že výstavba nové čistírny je v tuto chvíli ta nejlepší varianta,“ říká Richter.

Pokud se Praha přikloní k navrhovanému řešení, bude muset začít shánět peníze.

Na letošek je v rozpočtu alokováno 150 milionů, což by mělo stačit. V dalších letech si bude muset na část investice půjčit. Město s ideou vyřešení čistírny zvedlo letos vodné a stočné o deset procent, což ročně vygeneruje přes 300 milionu korun – zhruba tato částka by měla být základem pro speciální fond pro novou čistírnu. Pokud se i příští rok zvedne vodné a stočné o dalších deset procent, „finanční polštář“ by mohl každý rok nabobtnat o více než půl miliardy korun. Z tohoto důvodu nevidí Richter financování čistírny jako neřešitelný problém. Na zbytek by si Praha půjčila tam, kde by to bylo nejlevnější: oslovit by mohla banky, stavební konsorcium nebo třeba společnost PVK. Ta má ostatně ve smlouvě s městem z roku 2006 zakotveno financování čistírny, ale údajně by tato možnost nepatřila právě k nejvýhodnějším.

Novou linkou to nekončí Výstavba nové vodní linky není zdaleka poslední investicí, která se bude muset na Císařském ostrově odehrát. Následovat by měla do roku 2022 rekonstrukce současné čistírny, spočítaná v tuto chvíli na necelé dvě miliardy korun, průběžně se opravují vyhnívací nádrže s předpokládanými půlmiliardovými náklady. Ty by měly ještě nejméně deset let zajišťovat nakládání s kaly.

Konečné řešení jejich likvidace si vyžádá zhruba 1,8 miliardy korun. Původní celkové náklady na čištění metropolitní vodní špíny se už od roku 2010 snížily z 11,2 miliardy na zhruba 9,7 miliardy. Někteří představitelé Prahy doufají, že nová čistírna nakonec zvládne všechny splašky a stará se nebude muset rekonstruovat.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít