Špionážní román

04. března 2013, 00:00 - Vadim Fojtík
04. března 2013, 00:00

Prokuraturu kromě ČEZ údajně zajímá i průběh privatizace bulharských energetických firem

V posledních měsících je to takřka pravidlem: neuplyne ani týden, aby z Balkánu nepřišla nějaká špatná zpráva pro ČEZ. Ta z toho minulého je poměrně závažná. Bulharská prokuratura zahájila zevrubnou kontrolu českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro. Další prošetřovanou firmou je rakouská EVN.

„Vydal jsem příkaz k podrobné kontrole těchto tří společností kvůli podezření z několika přestupků a trestných činů,“ prohlásil prokurátor Sotir Casarov. Kontrola se týká veškerých činností zmíněných společností. Kromě lidí z prokuratury se jí zúčastní i daňoví inspektoři.

Bulharská média tvrdí, že kontrolory zajímají především výkazy o příjmech a výdajích, mimo jiné smlouvy na externí dodavatelské služby.

Dle informací týdeníku Euro se šetření týká i okolností a způsobu, jakým zahraniční investoři získali akcie bulharských energetických firem. Tedy, jinak řečeno, průběhu jejich privatizace.

nejasnosti přibývají Není to jediná nejasnost, která aktuální vývoj v Bulharsku provází. Ty další se točí kolem toho, proč vůbec protesty proti prudkému zdražení elektřiny začaly a hlavně, z jakého důvodu je jejich ústředním motivem právě česká polostátní společnost ČEZ.

Zatím tou nejpravděpodobnější příčinou, alespoň se o ní nejvíce hovoří, je, že Bulhary skutečně vyhnaly do ulic vysoké účty za elektřinu a nespokojenost s domácími politiky. Mělo se jednat o spontánní akci, ke které se postupně přibalili další protestující.

Další možnosti tak trochu připomínají špionážní romány z dob studené války. Pro úplnost je ale zapotřebí je uvést. Tak tedy verze číslo jedna: Za protesty je dohoda bulharského premiéra Bojka Borisova s ruským premiérem Vladimirem Putinem o bližší spolupráci v energetice. Součástí paktu mělo být údajně i to, že nejmenovaný ruský investor získá majoritní podíl v některém z bulharských distributorů elektřiny. Pro to hovoří velmi přátelské vztahy Borisova s vysoce postavenými úředníky v Kremlu a ruskými podnikateli. Bývalý osobní strážce Borisov spolupracoval dlouhá léta jako agent s tehdejší sovětskou vojenskou rozvědkou. Rozpoutat protesty, pokud máte k dispozici zkušený personál a dost peněz, by nebyl pro Borisova a jeho bývalé kumpány z rozvědky až tak velký problém. O svém neměnném postoji měl Borisov ujistit Putina i v telefonickém rozhovoru v úterý 19. února. Reálnost této verze ale poněkud kazí skutečnost, že o den později, ve středu 20. února, Borisov na post premiéra rezignoval. Možná jej překvapilo, že Bulhaři kromě vysokých cen elektřiny vyjadřovali stále větší nespokojenost i s politikou a obrovskou korupcí v zemi.

Verze číslo dvě je spíš pro pobavení, ale již několik týdnů koluje v pražských kuloárech. Protesty mají údajně souviset s miliardovým tendrem na dostavbu Temelína. Za jejich rozpoutáním má stát jeden z amerických soutěžících, který tak měl naznačit něco ve stylu: „Nechte nás vyhrát, nebo uvidíte. Koukněte, co jsme za pár dnů dokázali udělat v Bulharsku.“

Do Bulharska mělo před pár měsíci dorazit několik protřelých bývalých agentů CIA a spolutvůrců řady prezidentských kampaní s jasným úkolem zdiskreditovat činnost ČEZ v Bulharsku. Což se jim s ohledem na pozdější vývoj událostí, alespoň prozatím, podařilo.

„Mezi těmito agenty jsou dle některých internetových diskusí ostřílení borci, kteří v minulosti nastartovali již několik revolucí v Latinské Americe,“ tvrdí jeden z vlivných českých manažerů. A dodává: „Jen tam proboha nepište moje jméno, pod takovou konstrukcí opravdu nechci být podepsaný.“

Je tu ale ještě jedna verze, poslední, mnohem reálnější. Za nepokoji údajně stojí neformální uskupení vlivných podnikatelů z bulharské Varny, označované jako TIM (více v reportáži). Zda za současnými nepříjemnostmi ČEZ v Bulharsku jsou jen obyvatelé nespokojení s vysokými účty za elektřinu, nebo „vyšší“ mocnosti, lze jen stěží prokázat. Co je ale jisté, je to, že ČEZ bude muset v Bulharsku vyřešit mnoho nepříjemností. Mimo již zmíněné vyšetřování firmě v této balkánské zemi hrozí odebrání licence. I když, jak tvrdí energetická firma: „Vždy jsme dodržovali zákony a pracovali ve shodě s podmínkami a stanovenými regulacemi.“ l •

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít