Špionážní román

04. března 2013, 00:00 - Vadim Fojtík
04. března 2013, 00:00

Prokuraturu kromě ČEZ údajně zajímá i průběh privatizace bulharských energetických firem

V posledních měsících je to takřka pravidlem: neuplyne ani týden, aby z Balkánu nepřišla nějaká špatná zpráva pro ČEZ. Ta z toho minulého je poměrně závažná. Bulharská prokuratura zahájila zevrubnou kontrolu českých energetických společností ČEZ a Energo-Pro. Další prošetřovanou firmou je rakouská EVN.

„Vydal jsem příkaz k podrobné kontrole těchto tří společností kvůli podezření z několika přestupků a trestných činů,“ prohlásil prokurátor Sotir Casarov. Kontrola se týká veškerých činností zmíněných společností. Kromě lidí z prokuratury se jí zúčastní i daňoví inspektoři.

Bulharská média tvrdí, že kontrolory zajímají především výkazy o příjmech a výdajích, mimo jiné smlouvy na externí dodavatelské služby.

Dle informací týdeníku Euro se šetření týká i okolností a způsobu, jakým zahraniční investoři získali akcie bulharských energetických firem. Tedy, jinak řečeno, průběhu jejich privatizace.

nejasnosti přibývají Není to jediná nejasnost, která aktuální vývoj v Bulharsku provází. Ty další se točí kolem toho, proč vůbec protesty proti prudkému zdražení elektřiny začaly a hlavně, z jakého důvodu je jejich ústředním motivem právě česká polostátní společnost ČEZ.

Zatím tou nejpravděpodobnější příčinou, alespoň se o ní nejvíce hovoří, je, že Bulhary skutečně vyhnaly do ulic vysoké účty za elektřinu a nespokojenost s domácími politiky. Mělo se jednat o spontánní akci, ke které se postupně přibalili další protestující.

Další možnosti tak trochu připomínají špionážní romány z dob studené války. Pro úplnost je ale zapotřebí je uvést. Tak tedy verze číslo jedna: Za protesty je dohoda bulharského premiéra Bojka Borisova s ruským premiérem Vladimirem Putinem o bližší spolupráci v energetice. Součástí paktu mělo být údajně i to, že nejmenovaný ruský investor získá majoritní podíl v některém z bulharských distributorů elektřiny. Pro to hovoří velmi přátelské vztahy Borisova s vysoce postavenými úředníky v Kremlu a ruskými podnikateli. Bývalý osobní strážce Borisov spolupracoval dlouhá léta jako agent s tehdejší sovětskou vojenskou rozvědkou. Rozpoutat protesty, pokud máte k dispozici zkušený personál a dost peněz, by nebyl pro Borisova a jeho bývalé kumpány z rozvědky až tak velký problém. O svém neměnném postoji měl Borisov ujistit Putina i v telefonickém rozhovoru v úterý 19. února. Reálnost této verze ale poněkud kazí skutečnost, že o den později, ve středu 20. února, Borisov na post premiéra rezignoval. Možná jej překvapilo, že Bulhaři kromě vysokých cen elektřiny vyjadřovali stále větší nespokojenost i s politikou a obrovskou korupcí v zemi.

Verze číslo dvě je spíš pro pobavení, ale již několik týdnů koluje v pražských kuloárech. Protesty mají údajně souviset s miliardovým tendrem na dostavbu Temelína. Za jejich rozpoutáním má stát jeden z amerických soutěžících, který tak měl naznačit něco ve stylu: „Nechte nás vyhrát, nebo uvidíte. Koukněte, co jsme za pár dnů dokázali udělat v Bulharsku.“

Do Bulharska mělo před pár měsíci dorazit několik protřelých bývalých agentů CIA a spolutvůrců řady prezidentských kampaní s jasným úkolem zdiskreditovat činnost ČEZ v Bulharsku. Což se jim s ohledem na pozdější vývoj událostí, alespoň prozatím, podařilo.

„Mezi těmito agenty jsou dle některých internetových diskusí ostřílení borci, kteří v minulosti nastartovali již několik revolucí v Latinské Americe,“ tvrdí jeden z vlivných českých manažerů. A dodává: „Jen tam proboha nepište moje jméno, pod takovou konstrukcí opravdu nechci být podepsaný.“

Je tu ale ještě jedna verze, poslední, mnohem reálnější. Za nepokoji údajně stojí neformální uskupení vlivných podnikatelů z bulharské Varny, označované jako TIM (více v reportáži). Zda za současnými nepříjemnostmi ČEZ v Bulharsku jsou jen obyvatelé nespokojení s vysokými účty za elektřinu, nebo „vyšší“ mocnosti, lze jen stěží prokázat. Co je ale jisté, je to, že ČEZ bude muset v Bulharsku vyřešit mnoho nepříjemností. Mimo již zmíněné vyšetřování firmě v této balkánské zemi hrozí odebrání licence. I když, jak tvrdí energetická firma: „Vždy jsme dodržovali zákony a pracovali ve shodě s podmínkami a stanovenými regulacemi.“ l •

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít