Špatný den Ivana Langera

19. října 2015, 00:00 - Jan Hrbáček
19. října 2015, 00:00

Šéf protikorupční policie Šlachta se s exministrem vnitra před zásahem několikrát setkal

Robert Šlachta a Ivan Langer k sobě měli blízko. Šlachta se šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stal právě díky tehdejšímu ministru vnitra Ivanu Langerovi. Navíc krátce po nástupu obdržel titul Policista roku, vysoké finanční odměny a při odchodu ministra v roce 2009 i hodinky s osobním věnováním. Šlachta Langera poté navštěvoval po odchodu z politiky. Lidsky si rozuměli a řešili i věci profesního charakteru.

MIKROFON V RESTAURACI

Vše mělo začít na jaře roku 2013 prověřováním firmy, která provozuje solární elektrárnu nedaleko Přerova. Detektivové dostali informaci, že za firmou může stát olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, a nabízela se i možnost, že spolumajitelem je i jeho přítel a obchodní partner Ivan Langer.

Případ se potom rozrostl o styky Kyselého a Langera s vysokými policejními důstojníky. Už v době, kdy začalo prověřování, získal Langer informace, že se něco děje. Tehdy tomu nepřikládal velký důraz. „Kvůli těmto informacím se s Šlachtou několikrát sešel,“ sdělil týdeníku Euro dobře informovaný zdroj z policie, který si nepřál být jmenován. A měl vyslechnout zprávu, že o něj nejde.

Detektivové v rámci operace zachytili několik podezřelých stavebních a obchodních případů z Olomoucka a podrobně sledovali kontakty Kyselého s policisty. Použili i odposlechy. A zajímali se i o Langerův vstup do Kyselého společnosti IES Moravia Real.

Případ začal vyšetřovat ostravský ÚOOZ, jenže kvůli potížím s úniky informací ho převzali policisté z Teplic. K zásahu se podle zdrojů týdeníku Euro začalo schylovat na konci léta, když šéf ostravského ÚOOZ Jiří Komárek přivedl na olomoucké státní zastupitelství příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), který kontakty skupiny kolem Kyselého, potažmo Langera, s policisty podrobně popsal.

Detektivové ÚOOZ provedli v rámci akce Vidkun minulé úterý řadu domovních prohlídek.

Celý případ dostává celostátní rozměr hlavně účinkováním Ivana Langera.

Aktéři schůzek se o Langerovi zmiňují, co všechno se díky němu podařilo zařídit.

„Z příkazu k domovní prohlídce jsem nezjistil, z čeho by mohl být podezřelý. Důvody zadržení nám nebyly sděleny a po výslechu byl propuštěn,“ uvedl k tomu Langerův advokát Tomáš Sokol.

Z povolení k prohlídkám také nevyplývá, jaké trestné činnosti by se měl Langer dopustit a zda v odposleších figuruje osobně.

„Z propuštění lze doložit, že zmíněné podezření bylo vyvráceno nebo zásadně zeslabeno,“ dodal Sokol. O Langerově roli nechce obšírněji hovořit ani žalobce Ištvan. „Konkrétní osoby nekomentujeme,“ řekl.

POLICEJNÍ PRŮŠVIH

Nakonec policisté minulý čtvrtek obvinili čtyři lidi, z toho dva policejní důstojníky. Na svobodě policie stíhá olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD, který zatím neodstoupí, i když ho k tomu vyzval šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka. Kromě něho byli obviněni náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a podnikatel Ivan Kyselý. Kadlec, Petrůj a Kyselý skončili ve vazbě. Všem hrozí až deset let vězení.

Podle neoficiálních zjištění se měl šéf ÚOOZ Robert Šlachta s Ivanem Langerem sejít naposledy letos v létě. Poslední měsíc začal být podle svých blízkých Langer nervózní.

Šlachta pro zásah zvolil pro Langera velmi citlivý den. Chystal se v Praze vyslechnout očekávaný rozsudek soudu, podle kterého se mu musí vydavatelství Mafra omluvit za zařazení do kategorie lidí, kteří byli v kontaktu se zavražděným mafiánským bossem Františkem Mrázkem. „Dnes to možná skončí, možná také ne. Možná dobře, možná také ne. Co je skončí?

Co je dobře?“ kladl si na svém facebookovém profilu otázky směrem k soudu. Tak turbulentní vývoj onoho dne Langer určitě nečekal.

Nakonec policisté obvinili čtyři lidi, z toho dva policejní důstojníky. Na svobodě policie stíhá olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila z ČSSD.

O autorovi| hrbacek@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít