Spasitelé, kverulanti, piráti

20. října 2014, 00:00 - Petr Weikert
20. října 2014, 00:00

Komunální volby přinesly tři fenomény: další expanzi ANO, přeměnu aktivistů v radní a návraty odepsaných politických veličin

Hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše pokračuje v obsazování pozic. Po sněmovně a europarlamentu obsadilo i velké radnice a tlačilo se také do Senátu. ANO se téměř jistě bude podílet na vedení Prahy a Brna, o koalici jedná v Ostravě nebo Plzni. Úspěch ANO je v řadě případů odpovědí na předchozí městské vlády velkých koalic ČSSD a ODS či chování regionálních kmotrů ODS. Týdeník Euro se v tématu tohoto čísla zaměřil na několik fenoménů příznačných pro tyto komunální volby.

Možná nejdůležitější zprávou uplynulých voleb je rozkol v pražské TOP 09. Alarmující je pro donedávna vládní partaj proto, že pokud ztratí Prahu, ztratí v podstatě všechno. Pražští voliči totiž byli nejsilnější a nejdůležitější silou strany ve sněmovních volbách. Že to v pražské „topce“ vřelo už dlouho, ukazuje způsob, jakým se strana začala rozpadat.

Stačila jedna fotografická koláž deníku Blesk z oslavy narozenin vlivného politického stratéga a podnikatele Tomáše Hrdličky a odstoupili dva čelní muži – předseda pražské buňky Jiří Vávra a stranický kandidát na primátora Tomáš Hudeček.

Druhým fenoménem voleb se stal úspěch občanských aktivistů. Pokud nespokojení voliči nedávali hlasy hnutí ANO, upnuli se k těm, kteří bojovali proti hazardu, proti nákupním centrům či developerům. Brno má svého bojovníka proti hazardu Matěje Hollana, jehož původně recesistické sdružení Žít Brno teď povládne spolu s ANO, lidovci a zelenými. V Praze 7 zase učitel a aktivista Jan Čižinský strhl obyvatele svým bojem proti stavbě drahé radnice a obřího nákupního centra.

Kromě toho, že do radnic silně vstoupilo hnutí ANO, historicky poprvé v Praze uspěli Piráti. O jejich hlasy je v rodící se křehké koalici velký zájem. Jenže kdo vlastně ti Piráti jsou a s čím může koalice počítat?

Kdysi modrá hradba ODS už dříve vyklidila pozice v Senátu, v krajích, posléze ve vládě a po stávajících volbách i ve velkých městech. Skončila jedna velká éra. A jiná, staronová, zjevně začíná – pod hlavičkou nových hnutí a partají se totiž na komunální výsluní vracejí některé prověřené kádry ODS. Třeba takový Milan Volf v Kladně. l

O autorovi| Petr Weikert • weikert@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít