Soud s Babišem bude asi bez svědka, který mluví o falšování spisů

16. prosince 2013, 00:00 - (pto)
16. prosince 2013, 00:00

Kauza agent Bureš Na lednové jednání bratislavského soudu o žalobě Andreje Babiše (na snímku) na Ústav paměti národa (ÚPN) byli předvolání tři svědci. Týdeníku Euro to řekl mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Jména obeslaných soud odmítl zveřejnit. Podle zjištění mezi nimi není bývalý důstojník Státní bezpečnosti Andrej Kuľha, který zpochybnil hodnověrnost záznamů o Babišově spolupráci s komunistickou tajnou policií.

„Nebyl jsem osloven,“ odpověděl Kuľha na dotaz, zda byl požádán o svědectví. V listopadu přitom potvrdil, že svoje tvrzení o falšování záznamů, jež podle něj prováděli jeho bývalí kolegové v ekonomické kontrarozvědce, případně zopakuje i před soudem (viz Euro 48, 49/2013).

Kuľhovo svědectví by mohlo pomoci Babišovi, který usiluje o vymazání svého jména ze seznamu agentů StB. Týdeník Euro už před dvěma týdny oslovil Babišova právníka Vojtecha Agnera s dotazem, zda Kuľhu nechá předvolat. Agner se však přes původní vstřícnost odmítl k dotazům vyjádřit, a to navzdory telefonickým urgencím.

Kuľha byl jedním z příslušníků StB, kteří měli nynějšího majitele Agrofertu a šéfa ANO na starosti. Policista však přebral Babišův svazek až v době, kdy byl jeho údajný agent už druhým rokem služebně v Maroku. Není prokázáno, že by Kuľha tehdy proti vedení Babiše v evidenci agentů protestoval. Vyjádření o manipulaci se svazky v StB navíc odmítl jeho bývalý nadřízený z konce osmdesátých let, stejně jako historici, kteří se specializují na fungování StB. Připomeňme také, že Kuľha se dostal před sametovou revolucí do konfliktu se šéfy v kontrarozvědce a jen těsně unikl vyhazovu.

Jednání před Okresním soudem Bratislava I se uskuteční 30. ledna. Z dosavadního vývoje případu vyplývá, že by měli vypovídat někdejší Babišovi spolupracovníci z podniku zahraničního obchodu Petrimex. Ti byli předvoláni z podnětu žalující strany už na říjnové jednání, žádný z nich se však k soudu nedostavil. Vyhlídky na jejich svědectví po Novém roce jsou znovu slabé. Bývalý generální ředitel Petrimexu Anton Rakický pobývá dlouhodobě ve Spojených státech. V zahraničí žije také další svědek, někdejší právník a předseda základní organizace komunistické strany v Petrimexu Ladislav Dianiška. Zda přicestuje ze Švýcarska, kde pracuje pro privátní banku Vontobel, není potvrzeno. Bývalá náměstkyně šéfa Petrimexu Elena Trenčianská sice bydlí v Bratislavě, potýká se však se zdravotními problémy.

Srovnatelný význam jako účast svědků bude mít postoj soudkyně k dodatečně předloženým listinám obhajoby. Dokumenty o účasti Babiše na jedné ze sledovacích akcí StB a evidenci ze schůzek v konspiračním bytě zveřejnil ÚPN až v průběhu jednání. „Soud o tom, které důkazy navržené žalovaným přijme k jednání, zatím nerozhodl,“ uvedl mluvčí soudu minulý týden.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít