Soud s Babišem bude asi bez svědka, který mluví o falšování spisů

16. prosince 2013, 00:00 - (pto)
16. prosince 2013, 00:00

Kauza agent Bureš Na lednové jednání bratislavského soudu o žalobě Andreje Babiše (na snímku) na Ústav paměti národa (ÚPN) byli předvolání tři svědci. Týdeníku Euro to řekl mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Jména obeslaných soud odmítl zveřejnit. Podle zjištění mezi nimi není bývalý důstojník Státní bezpečnosti Andrej Kuľha, který zpochybnil hodnověrnost záznamů o Babišově spolupráci s komunistickou tajnou policií.

„Nebyl jsem osloven,“ odpověděl Kuľha na dotaz, zda byl požádán o svědectví. V listopadu přitom potvrdil, že svoje tvrzení o falšování záznamů, jež podle něj prováděli jeho bývalí kolegové v ekonomické kontrarozvědce, případně zopakuje i před soudem (viz Euro 48, 49/2013).

Kuľhovo svědectví by mohlo pomoci Babišovi, který usiluje o vymazání svého jména ze seznamu agentů StB. Týdeník Euro už před dvěma týdny oslovil Babišova právníka Vojtecha Agnera s dotazem, zda Kuľhu nechá předvolat. Agner se však přes původní vstřícnost odmítl k dotazům vyjádřit, a to navzdory telefonickým urgencím.

Kuľha byl jedním z příslušníků StB, kteří měli nynějšího majitele Agrofertu a šéfa ANO na starosti. Policista však přebral Babišův svazek až v době, kdy byl jeho údajný agent už druhým rokem služebně v Maroku. Není prokázáno, že by Kuľha tehdy proti vedení Babiše v evidenci agentů protestoval. Vyjádření o manipulaci se svazky v StB navíc odmítl jeho bývalý nadřízený z konce osmdesátých let, stejně jako historici, kteří se specializují na fungování StB. Připomeňme také, že Kuľha se dostal před sametovou revolucí do konfliktu se šéfy v kontrarozvědce a jen těsně unikl vyhazovu.

Jednání před Okresním soudem Bratislava I se uskuteční 30. ledna. Z dosavadního vývoje případu vyplývá, že by měli vypovídat někdejší Babišovi spolupracovníci z podniku zahraničního obchodu Petrimex. Ti byli předvoláni z podnětu žalující strany už na říjnové jednání, žádný z nich se však k soudu nedostavil. Vyhlídky na jejich svědectví po Novém roce jsou znovu slabé. Bývalý generální ředitel Petrimexu Anton Rakický pobývá dlouhodobě ve Spojených státech. V zahraničí žije také další svědek, někdejší právník a předseda základní organizace komunistické strany v Petrimexu Ladislav Dianiška. Zda přicestuje ze Švýcarska, kde pracuje pro privátní banku Vontobel, není potvrzeno. Bývalá náměstkyně šéfa Petrimexu Elena Trenčianská sice bydlí v Bratislavě, potýká se však se zdravotními problémy.

Srovnatelný význam jako účast svědků bude mít postoj soudkyně k dodatečně předloženým listinám obhajoby. Dokumenty o účasti Babiše na jedné ze sledovacích akcí StB a evidenci ze schůzek v konspiračním bytě zveřejnil ÚPN až v průběhu jednání. „Soud o tom, které důkazy navržené žalovaným přijme k jednání, zatím nerozhodl,“ uvedl mluvčí soudu minulý týden.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít