Soud s Babišem bude asi bez svědka, který mluví o falšování spisů

16. prosince 2013, 00:00 - (pto)
16. prosince 2013, 00:00

Kauza agent Bureš Na lednové jednání bratislavského soudu o žalobě Andreje Babiše (na snímku) na Ústav paměti národa (ÚPN) byli předvolání tři svědci. Týdeníku Euro to řekl mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Jména obeslaných soud odmítl zveřejnit. Podle zjištění mezi nimi není bývalý důstojník Státní bezpečnosti Andrej Kuľha, který zpochybnil hodnověrnost záznamů o Babišově spolupráci s komunistickou tajnou policií.

„Nebyl jsem osloven,“ odpověděl Kuľha na dotaz, zda byl požádán o svědectví. V listopadu přitom potvrdil, že svoje tvrzení o falšování záznamů, jež podle něj prováděli jeho bývalí kolegové v ekonomické kontrarozvědce, případně zopakuje i před soudem (viz Euro 48, 49/2013).

Kuľhovo svědectví by mohlo pomoci Babišovi, který usiluje o vymazání svého jména ze seznamu agentů StB. Týdeník Euro už před dvěma týdny oslovil Babišova právníka Vojtecha Agnera s dotazem, zda Kuľhu nechá předvolat. Agner se však přes původní vstřícnost odmítl k dotazům vyjádřit, a to navzdory telefonickým urgencím.

Kuľha byl jedním z příslušníků StB, kteří měli nynějšího majitele Agrofertu a šéfa ANO na starosti. Policista však přebral Babišův svazek až v době, kdy byl jeho údajný agent už druhým rokem služebně v Maroku. Není prokázáno, že by Kuľha tehdy proti vedení Babiše v evidenci agentů protestoval. Vyjádření o manipulaci se svazky v StB navíc odmítl jeho bývalý nadřízený z konce osmdesátých let, stejně jako historici, kteří se specializují na fungování StB. Připomeňme také, že Kuľha se dostal před sametovou revolucí do konfliktu se šéfy v kontrarozvědce a jen těsně unikl vyhazovu.

Jednání před Okresním soudem Bratislava I se uskuteční 30. ledna. Z dosavadního vývoje případu vyplývá, že by měli vypovídat někdejší Babišovi spolupracovníci z podniku zahraničního obchodu Petrimex. Ti byli předvoláni z podnětu žalující strany už na říjnové jednání, žádný z nich se však k soudu nedostavil. Vyhlídky na jejich svědectví po Novém roce jsou znovu slabé. Bývalý generální ředitel Petrimexu Anton Rakický pobývá dlouhodobě ve Spojených státech. V zahraničí žije také další svědek, někdejší právník a předseda základní organizace komunistické strany v Petrimexu Ladislav Dianiška. Zda přicestuje ze Švýcarska, kde pracuje pro privátní banku Vontobel, není potvrzeno. Bývalá náměstkyně šéfa Petrimexu Elena Trenčianská sice bydlí v Bratislavě, potýká se však se zdravotními problémy.

Srovnatelný význam jako účast svědků bude mít postoj soudkyně k dodatečně předloženým listinám obhajoby. Dokumenty o účasti Babiše na jedné ze sledovacích akcí StB a evidenci ze schůzek v konspiračním bytě zveřejnil ÚPN až v průběhu jednání. „Soud o tom, které důkazy navržené žalovaným přijme k jednání, zatím nerozhodl,“ uvedl mluvčí soudu minulý týden.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít