Soud s Babišem bude asi bez svědka, který mluví o falšování spisů

16. prosince 2013, 00:00 - (pto)
16. prosince 2013, 00:00

Kauza agent Bureš Na lednové jednání bratislavského soudu o žalobě Andreje Babiše (na snímku) na Ústav paměti národa (ÚPN) byli předvolání tři svědci. Týdeníku Euro to řekl mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Jména obeslaných soud odmítl zveřejnit. Podle zjištění mezi nimi není bývalý důstojník Státní bezpečnosti Andrej Kuľha, který zpochybnil hodnověrnost záznamů o Babišově spolupráci s komunistickou tajnou policií.

„Nebyl jsem osloven,“ odpověděl Kuľha na dotaz, zda byl požádán o svědectví. V listopadu přitom potvrdil, že svoje tvrzení o falšování záznamů, jež podle něj prováděli jeho bývalí kolegové v ekonomické kontrarozvědce, případně zopakuje i před soudem (viz Euro 48, 49/2013).

Kuľhovo svědectví by mohlo pomoci Babišovi, který usiluje o vymazání svého jména ze seznamu agentů StB. Týdeník Euro už před dvěma týdny oslovil Babišova právníka Vojtecha Agnera s dotazem, zda Kuľhu nechá předvolat. Agner se však přes původní vstřícnost odmítl k dotazům vyjádřit, a to navzdory telefonickým urgencím.

Kuľha byl jedním z příslušníků StB, kteří měli nynějšího majitele Agrofertu a šéfa ANO na starosti. Policista však přebral Babišův svazek až v době, kdy byl jeho údajný agent už druhým rokem služebně v Maroku. Není prokázáno, že by Kuľha tehdy proti vedení Babiše v evidenci agentů protestoval. Vyjádření o manipulaci se svazky v StB navíc odmítl jeho bývalý nadřízený z konce osmdesátých let, stejně jako historici, kteří se specializují na fungování StB. Připomeňme také, že Kuľha se dostal před sametovou revolucí do konfliktu se šéfy v kontrarozvědce a jen těsně unikl vyhazovu.

Jednání před Okresním soudem Bratislava I se uskuteční 30. ledna. Z dosavadního vývoje případu vyplývá, že by měli vypovídat někdejší Babišovi spolupracovníci z podniku zahraničního obchodu Petrimex. Ti byli předvoláni z podnětu žalující strany už na říjnové jednání, žádný z nich se však k soudu nedostavil. Vyhlídky na jejich svědectví po Novém roce jsou znovu slabé. Bývalý generální ředitel Petrimexu Anton Rakický pobývá dlouhodobě ve Spojených státech. V zahraničí žije také další svědek, někdejší právník a předseda základní organizace komunistické strany v Petrimexu Ladislav Dianiška. Zda přicestuje ze Švýcarska, kde pracuje pro privátní banku Vontobel, není potvrzeno. Bývalá náměstkyně šéfa Petrimexu Elena Trenčianská sice bydlí v Bratislavě, potýká se však se zdravotními problémy.

Srovnatelný význam jako účast svědků bude mít postoj soudkyně k dodatečně předloženým listinám obhajoby. Dokumenty o účasti Babiše na jedné ze sledovacích akcí StB a evidenci ze schůzek v konspiračním bytě zveřejnil ÚPN až v průběhu jednání. „Soud o tom, které důkazy navržené žalovaným přijme k jednání, zatím nerozhodl,“ uvedl mluvčí soudu minulý týden.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít