Soud rozhodne o třetím rozhodci za stát

04. března 2013, 00:00 - (pto)
04. března 2013, 00:00

Kauza Diag Human V nekonečném arbitrážním sporu Diag Human versus Česká republika se schyluje k významnému předělu. Vrchní soud v Praze bude koncem března rozhodovat o jmenování třetího rozhodce přezkumného senátu, který může změnit původní verdikt o více než osmimiliardovém odškodném pro Diag Human (částka mezitím vzrostla o další miliardy po započítání úroků). Posledním členem senátu se má stát známý ekonom Jiří Schwarz z Vysoké školy ekonomické v Praze. Pokud soud jeho nominaci potvrdí, budou všichni tři rozhodci jmenováni na návrh státu.

„Termín je stanoven na 27. března 2013 v 9.15 hodin,“ uvedla soudkyně Yvona Svobodová.

Nově jmenovaní rozhodci mají přezkoumat nález, který vynesl předchozí rozhodčí senát vedený právníkem Květoslavem Růžičkou. Takzvaný konečný rozhodčí nález tohoto senátu z roku 2008 vyhověl z větší části požadavkům Diagu. Firma, kterou stále kontroluje majitel bechyňského panství Josef Šťáva, požaduje odškodnění za to, že ji bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar označil v dopise za nesolidní a vyloučil ji z kontraktů na obchodování s krevní plazmou.

Stát využil možnosti požádat o revizi nálezu a postupně získal v přezkumném senátu převahu. Původně nominoval advokáta Milana Kindla, později známého ze skandálu s rozdáváním titulů na plzeňské právnické fakultě. Diag si zvolil za rozhodce šéfa curyšské poradenské firmy Beret Damiana Della Ca.

Na třetím rozhodci, který má senátu předsedat, se stát s Diagem neshodl, jeho jmenování proto přešlo na soud. Obvodní soud pro Prahu 6 vybral šéfa Hospodářské komory Petra Kužela (ODS), Diag se ale proti němu odvolal. Obě strany se pak sice dohodly na jménu Otakara Motejla, Městský a později i Vrchní soud v Praze to ale nevzal v potaz a potvrdil ve funkci Kužela. Stížnosti advokáta Jana Kalvody u Nejvyššího a Ústavního soudu Diagu nepomohly a Kuželovým jmenováním neotřásla ani zpráva, že patřil mezi plzeňské „rychlostudenty“.

Dnes Diag tvrdí, že přezkumný senát vůbec neměl vzniknout, a snaží se tento argument využít v exekučních návrzích na český majetek v zahraničí.

Šance na jmenování třetího rozhodce se státu otevřela poté, co Švýcar Della Ca koncem března 2010 odstoupil. Stalo se to krátce po odvysílání reportáže České televize, podle níž byl Kindl napojen na offshorové firmy, jež si nárokovaly část pohledávky Diagu. Firma se sídlem ve Vaduzu přišla s dalším Švýcarem, Maxem Baumannem, jeho jmenování ale česká strana neuznala a navrhla soudu Jiřího Schwarze. Po neúspěšných odvoláních Diagu má nyní pravomocně rozhodnout Vrchní soud v Praze.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít