Soud rozhodne o třetím rozhodci za stát

04. března 2013, 00:00 - (pto)
04. března 2013, 00:00

Kauza Diag Human V nekonečném arbitrážním sporu Diag Human versus Česká republika se schyluje k významnému předělu. Vrchní soud v Praze bude koncem března rozhodovat o jmenování třetího rozhodce přezkumného senátu, který může změnit původní verdikt o více než osmimiliardovém odškodném pro Diag Human (částka mezitím vzrostla o další miliardy po započítání úroků). Posledním členem senátu se má stát známý ekonom Jiří Schwarz z Vysoké školy ekonomické v Praze. Pokud soud jeho nominaci potvrdí, budou všichni tři rozhodci jmenováni na návrh státu.

„Termín je stanoven na 27. března 2013 v 9.15 hodin,“ uvedla soudkyně Yvona Svobodová.

Nově jmenovaní rozhodci mají přezkoumat nález, který vynesl předchozí rozhodčí senát vedený právníkem Květoslavem Růžičkou. Takzvaný konečný rozhodčí nález tohoto senátu z roku 2008 vyhověl z větší části požadavkům Diagu. Firma, kterou stále kontroluje majitel bechyňského panství Josef Šťáva, požaduje odškodnění za to, že ji bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar označil v dopise za nesolidní a vyloučil ji z kontraktů na obchodování s krevní plazmou.

Stát využil možnosti požádat o revizi nálezu a postupně získal v přezkumném senátu převahu. Původně nominoval advokáta Milana Kindla, později známého ze skandálu s rozdáváním titulů na plzeňské právnické fakultě. Diag si zvolil za rozhodce šéfa curyšské poradenské firmy Beret Damiana Della Ca.

Na třetím rozhodci, který má senátu předsedat, se stát s Diagem neshodl, jeho jmenování proto přešlo na soud. Obvodní soud pro Prahu 6 vybral šéfa Hospodářské komory Petra Kužela (ODS), Diag se ale proti němu odvolal. Obě strany se pak sice dohodly na jménu Otakara Motejla, Městský a později i Vrchní soud v Praze to ale nevzal v potaz a potvrdil ve funkci Kužela. Stížnosti advokáta Jana Kalvody u Nejvyššího a Ústavního soudu Diagu nepomohly a Kuželovým jmenováním neotřásla ani zpráva, že patřil mezi plzeňské „rychlostudenty“.

Dnes Diag tvrdí, že přezkumný senát vůbec neměl vzniknout, a snaží se tento argument využít v exekučních návrzích na český majetek v zahraničí.

Šance na jmenování třetího rozhodce se státu otevřela poté, co Švýcar Della Ca koncem března 2010 odstoupil. Stalo se to krátce po odvysílání reportáže České televize, podle níž byl Kindl napojen na offshorové firmy, jež si nárokovaly část pohledávky Diagu. Firma se sídlem ve Vaduzu přišla s dalším Švýcarem, Maxem Baumannem, jeho jmenování ale česká strana neuznala a navrhla soudu Jiřího Schwarze. Po neúspěšných odvoláních Diagu má nyní pravomocně rozhodnout Vrchní soud v Praze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít